מאמנה של צ'ונגצ'ינג ליפאן הסינית ומנהלה המקצועי והמאמן לשעבר של מכבי תל אביב, ג’ורדי קרויף, סיפק היום (שלישי) מספר אמירות מעניינות, כשהתראיין לראיון מקיף ל”גול” ובו דיבר בין היתר על הצהובים, המעבר לסין, החיזורים מברצלונה, כיצד הוא רואה את ריאל מדריד של סולארי, כריסטיאנו רונאלדו ומה יוליד העתיד.

ההולנדי פתח בדבריו וסיפר על הסיבה שעזב את הצהובים-כחולים: “בזמנים שלנו יש מעברים רבים לליגה הסינית. יש מעבר אגרסיבי של מאמנים ושחקנים בכירים מאירופה למזרח. עזבתי את ברצלונה לפני 23 שנים, עם המון מחשבות ורצונות לעשייה. סיימתי את תפקידי בישראל וחשבתי שאנוח מספר חודשים, ארענן את מחשבותיי, אטייל מעט ואצפה במאמנים ומנהלים מקצועיים. אך אז הגיע ההצעה מסין וראיתי בה כפרוייקט”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
פרסומת הזהב של ערן זהבי

על התכניות שלו לעונה הקרובה: “בשנה שעברה ניצלנו מירידת ליגה ממש ברגעים האחרונים. הכי חשוב לנו זה לא לסבול, ננסה להיות הרבה יותר טובים. לא החתמנו שחקנים בעלי שיעור קומה גדול, אנחנו לא בקטגוריה הזו. המטרה שלי היא לעזור לשחקנים הצעירים פה להתפתח ולהתקדם לשלב הבא”.

השנה השלישית שלך כמאמן, יש התאמה בין הפילוסופיה שלך לשל אביך, יוהאן: “עוד כשהייתי שחקן עשו בנינו את ההשוואות האלה, למדתי לא להתייחס לזה כי לדעתי אין בזה תועלת. אני אוהב כדורגל התקפי, שליטה בכדור – הדברים שלמדתי במועדונים בהם גדלתי. כמובן שיש השפעה של אבי, אך אני במציאות אחרת כרגע בה אני צריך לעשות את הכל על הצד הטוב ביותר. האתגר הכי יפה הוא להתרגל למה שיש”.

ג'ורדי קרויף מתדרך באימון (אינסטגרם)ג'ורדי קרויף מתדרך באימון (אינסטגרם)

למה הוא הפך את עצמו ממנהל מקצועי למאמן ואיזה תפקיד הוא מעדיף: “זו שאלה קשה מאוד. אולי אפשר להדגיש כאן את נושא ההסתגלות. חייתי בארצות רבות ובתרבויות שונות, אני מסתגל בקלות ולומד שפות בצורה מהירה. אני תמיד פתוח ללמוד ומתאים את עצמי למצבים חדשים – זה יתרון בכדורגל של היום. אני באמת אוהב את שני התפקידים, כרגע אני נהנה מתפקיד המאמן. אם אהיה מנהל מקצועי בשנית, לא אתעסק בענייניו של המאמן”.

האם מעניין אותך להיות נשיא או מנכ”ל: “לא! שום דבר לא מעניין אותי מלבד המשחק עצמו. אני אוהב את הכדורגל. כשהייתי כדורגלן למדתי 4 שנים באוניברסיטה שיווק ועשיתי בזה תואר. אני אוהב את שני העולמות, אך איני רואה את עצמי בתפקיד אחר מלבד מנג’ר על הקווים או מנהל מקצועי”.

ג'ורדי קרויף (רדאד ג'בארה)ג'ורדי קרויף (רדאד ג'בארה)

זה לא סוד שברצלונה הייתה חפצה בשורותיך, האם מעבר כזה עוד יתאפשר בעתיד: “זה נכון. הדבר החכם ביותר לעשות הוא להתעסק במה שקורה כרגע, בהווה. האינטואיציה והגורל כבר ייקחו אותך למקום אחר. אני אף פעם לא סוגר דלתות לאף מקום. בסופו של דבר אנחנו עובדים בעולם של הכדורגל והכל פה דינמי. איש לא יודע מה יוליד לו יום ובמקרה שלי, אפילו פחות”.

חזרה פוטנציאלית לאייאקס עומדת על הפרק: “עזבתי את הולנד בגיל ממש מוקדם, לא גרתי שם יותר מדי. לחזור לשם? אני חושב שזה ממש רחוק ממני. מתי שיש לי שבוע חופשי אני מעדיף לבלות בברצלונה עם המשפחה שלי לדוגמה. שיחקתי באייאקס בתור ילד קטן, אבא שלי היה אגדה שם וזה היה הבית השני שלו ואפילו אפשר לומר המשפחה הנוספת, לכן אני מכבד אותם מאוד”. 

סנטיאגו סולארי (רויטרס)סנטיאגו סולארי (רויטרס)

איך הוא רואה את ריאל מדריד בתקופה האחרונה תחת סנטיאגו סולארי: “הם נמצאים חזק בתמונה, מועדון כל כך גדול אף פעם לא נופל. הם יכולים לזכות בליגת האלופות בפעם הרביעית ברציפות, אך מתקשים בליגה. זה מה שיפה כל כך, הקבוצה הכי טובה באירופה לא מצליחה להיות החזקה ביותר במדינתה. מאז שסולארי הגיע אנחנו רואים ריאל אחרת לגמרי, טובה יותר”.

על העזיבה של כריסטיאנו רונאלדו בקיץ: “במידה והייתי בריאל אז הייתי ממשיך את ההתקשרות עם CR7. בסופו של דבר, יש שחקנים עם פלוסים מעל האחרים, במיוחד ברגעים מסוימים במהלך המשחק בו אתה מחפש להשיג את ההכרעה. בהתקפה, אתה תמיד יכול לסמוך עליו כי הוא כל כך מיוחד. כיום הבלאנקוס משחקים יותר כקבוצה ופחות תלויים בשחקן אחד”.

כריסטיאנו רונאלדו (רויטרס)כריסטיאנו רונאלדו (רויטרס)