נבחרת ישראל תפגוש הערב (חמישי, 21:45) את נבחרת סקוטלנד במסגרת המחזור השלישי בליגת האומות ואם יש מישהו שמכיר היטב את הכדורגל הסקוטי בשנים האחרונות, כדי להעריך את כוח החבורה של אלכס מקליש, וכן את הנבחרת הלאומית – הוא בהחלט אופיר מרציאנו.

שוערה של היברניאן (29) בשנתיים וחצי האחרונות, שחזר לאחרונה מהיעדרות שנמשכה מסוף העונה שעברה בשל ניתוח באצבע, מספר בראיון ל-ONE על נבחרת סקוטלנד, הלך הרוח במדינה הבריטית, השחקנים המסוכנים עבור שתי הנבחרות, מאזן הכוחות ביניהן, הדרך החדשה בנבחרת ישראל, החזרה למגרשים והתקווה שלו לשוב ללבוש את המדים הלאומיים.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
הרצוג: "בשביל סיכיוי לעלות, רק ניצחון"

אופיר, איך זה מרגיש לחזור למגרשים אחרי היעדרות די ארוכה, חזרת כבר לעניינים?
"חזרתי לסגל בשבוע האחרון אחרי פציעה ארוכה, אני מקווה לחזור לשער במשחקים הקרובים. הייתה לי פציעה באצבע שסחבתי מאמצע העונה שעברה, החמרתי אותה לאט לאט והייתי חייב לעשות ניתוח. דברים לקחו קצת יותר מדי זמן, אבל עכשיו אני בסדר גמור". 

איך הולך לכם עד כה העונה?
"הקבוצה נראית לא רע בכלל כרגע, במקום השני בליגה. יש לנו איכות. כל שנה הקבוצה הולכת ומשתפרת. היה לנו קמפיין לא רע באירופה, פספסנו את שלב הבתים של הליגה האירופית, אבל הולך לנו טוב".

אופיר מרציאנו בחצי הגמר (רויטרס)אופיר מרציאנו בחצי הגמר (רויטרס)

מאז הפעם הקודמת שהיית בנבחרת השתנה המאמן, יש גם מנהל טכני, ועכשיו גם יו"ר התאחדות חדש. מה אתה חושב על כל מה שקורה סביב הנבחרת בחודשים האחרונים?
"זה נראה מעניין ומבטיח, שומע דברים טובים. אני בטוח שהם עושים את כל המאמץ להביא את הכדורגל שלנו למקום טוב יותר. עם רצון, דברים טובים קורים. צריך סבלנות, המצב לא מזהיר, אבל יש דברים לא צריך לצאת מגדרנו אחרי ניצחון או הפסד. מקווה שנקצור את הפירות בזמן המתאים והנכון".

נעבור לנבחרת ישראל עצמה, איך אתה מעריך את מאזן הכוחות מול סקוטלנד?
"הסקוטים באים בפורמה טובה, הם הציגו יכולת טובה לאחרונה, אבל הם מודעים לזה שיהיה להם קשה בישראל. תמיד המשחקים בארץ לא פשוטים לקבוצות מחו"ל. הם לא מקלים ראש, אני מקווה שאנחנו ננצח את המשחק הזה. אני מאחל לחברים המון בהצלחה, בטוח שנעשה משחק טוב. מקווה רק שניקח שלוש נקודות".

שחקני סקוטלנד חוגגים (טוויטר)שחקני סקוטלנד חוגגים (טוויטר)

מה המאפיין הכי בולט של סקוטלנד, שיקשה על ישראל?
"ראינו את זה במשחק מול צפון אירלנד, קצב המשחק שלהם הוא הדבר שהכי בולט לעין. זה הכדורגל הבריטי, לחץ גבוה, אגרסיביות, אינטנסיביות, קשה להתמודד עם זה. יש להם גם טכניות היום בסגנון הבריטי. לא פשוט, אבל יש פתרונות לזה".

ישראל תוכל להתמודד הקצב המהיר הזה?
"צריך להניע את הכדור בצורה רגועה, בלי פניקה. זו לא פעם ראשונה שאנחנו משחקים מול נבחרת בריטית. אסור לאבד את הכדורים באזורים המסוכנים וצריך לא לפחד, להעז – רק ככה יקרו דברים טובים. הסתדרנו יפה מול הסגנון הזה ועשינו תיקו בקרדיף מול וויילס שכמה חודשים אחר כך הגיעה לחצי גמר יורו 2016. אלו המשחקים הכי לא פשוטים בעולם הכדורגל. הם לא יניחו לנו, אבל אני מאמין שאנדי הרצוג יכין אותם טוב ונתמודד מולם".

מרציאנו מקדים את בייל (רויטרס)מרציאנו מקדים את בייל (רויטרס)

מי השחקנים הכי מסוכנים בנבחרת סקוטלנד לטעמך?
"יש המון שחקנים טובים בנבחרת סקוטלנד, הם נבחרת מאוד קשוחה, בלי כוכבים גדולים, אבל במשחקים האחרונים הם נראים מגובשים ויודעים מה הם עושים. זאת נבחרת קשה להתמודד מולה. הכי מסוכנים הם שחקני סלטיק כמו ג'יימס פורסט וקלום מקגרגור, ג'ון מקגין. משחק ההגנה שלהם הוא קשה לפיצוח, אבל צריך להיזהר בעיקר מהאגפים מ-אנדי רוברטסון שכולם מכירים ומסטפן אודונול המגן של קילמרנוק, וגם שחקני הקו השני שמצטרפים יפה, סטיבן נייסמית' מסוכן מאוד".

יש לך היכרות עם אחד השחקנים היותר מסקרנים בסגל של סקוטלנד.
"כן, ג'ון מקגין הוא משחק עכשיו באסטון וילה, עזב בחלון ההעברות האחרון ושיחק איתי בהיברניאן. הוא שחקן מעולה, רגל שמאל אדירה, משחק בקצב גבוה מאוד מאוד. שחקן שהתאקלם יפה מאוד באסטון וילה, הוא אחד המובילים שם, כבש כמה שערים חשובים שם. אני בטוח שהוא יגיע לפרמייר ליג בקרוב".

אוהדי ליברפול עם אנדרו רוברטסון (רדאד ג'בארה)אוהדי ליברפול עם אנדרו רוברטסון (רדאד ג'בארה)
פריירה מול מקגין (רויטרס)פריירה מול מקגין (רויטרס)

ולהפך, ממי הסקוטים הכי צריכים לחשוש בנבחרת ישראל לדעתך?
"יש לנו המון שחקני הכרעה טובים בנבחרת, כמו מונס דאבור ותומר חמד, המון שחקנים שיכולים לעשות את ההבדל. יש מספיק כלים, לא אנקוב בכל השמות. אפשר לעשות דברים יפים במשחק הזה, מאמין שגם הם חוששים מזה ויודעים את זה".

ראיינו אותך בסקוטלנד לקראת המשחק, במה הם התמקדו?
"עשיתי כמה כתבות וראיונות, שאלו על המשחק ומה המצב בנבחרת. שאלו מול מה הם הולכים להתמודד. שאלו כמובן על בירם כיאל וחמד ועל דאבור שכבר מכירים אותו באירופה ובגלל הצמד שהוא כבש מול סלטיק, זה עורר בהם הרבה עניין לגביו. פרגנתי כי אני באמת חושב שהם שחקנים מצוינים. שאלו על שחקנים שמשחקים באי הבריטי".

מונס דאבור עם הכדור (טוויטר)מונס דאבור עם הכדור (טוויטר)

מה אומרים לך בקבוצה על המשחק הזה?
"תמיד מתעניינים, תמיד שואלים ואני עונה על ישראל, בטח לקראת המשחק יש יותר התעניינות. על הארץ, החיים בארץ, דווקא חושבים עלינו דברים טובים למרות מה שכולם חושבים. שואלים על הרמה של הכדורגל, הקבוצות באירופה, אני שומע הרבה פידבקים טובים על מזג האוויר, הים, רמת החיים. זה לא מה שחושבים שכולם שונאים את ישראל בסקוטלנד. בכל מדינה יש את זה, זה דבר נורמלי, אבל ממה שאני נתקלתי, לא רק בעולם הכדורגל, יש התעניינות וזה כיף לשמוע".

מבחינה אישית, אתה מאמין שתחזור לנבחרת?
"זו תמיד משימה קשה, זו נבחרת לאומית ובוחרים את הטובים ביותר, קשה להיבחר. השוערים שזומנו בכושר טוב, אבל אם לא הייתי פצוע אני מאמין שהייתי בסגל והייתי מתמודד. זה משהו שמאתגר אותי, לחזור ולהיות כשיר ובעזרת ה' אם ארגיש טוב אני מאמין שאקבל זימון".

אופיר מרציאנו וסרחיו ראמוס (אחמד מוררה)אופיר מרציאנו וסרחיו ראמוס (אחמד מוררה)

אתה לוקח בחשבון ששוערי הסגל הנוכחי כבר יותר מוכרים להרצוג ואולי, אם תזומן, תהיה שוער שלישי לפחות בהתחלה?
"תמיד רוצים לשחק, זה לגיטימי. יש מאמן והוא קובע את ה-11. אנחנו מנסים להוכיח תמיד שאנחנו ראויים לשחק, זה מתחיל בקבוצות שלנו, מי שמציג את ההופעות הכי טובות. מי שיקבל את ההזמנות בנבחרת צריך להוכיח שמקומו בהרכב. זה תמיד גאווה להיות בנבחרת, לייצג וכמה שיותר. אם אני רוצה ואני בנבחרת, אני רוצה לשחק. אני עושה את מה שאני שולט בו, לנסות להיות הכי טוב ומעבר לזה – אני לא שולט".

ולליגת העל תחזור בקרוב?
"לא נראה לי. יש לי פה חוזה לעוד שלוש שנים, אני מחפש להתקדם הלאה, המטרה היא לנסות ולהתקדם באי הבריטי. מוקדם בשבילי לחזור לישראל, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה בכדורגל".