מכבי תל אביב נסעה הערב (חמישי) למשחק חשוב בוויטוריה. אחרי המשחקים והניצחונות הנהדרים במוסקבה ונגד ברצלונה ופנאתיניאקוס, מכבי קיבלה ביטחון והגיעה פשוט לא מוכנה. נכון, באסקוניה הפסידה בשבוע שעבר לדרושפאקה באיסטנבול והיא חסרה את כוכבה טוקו שנגליה בגלל פציעה, אבל הספרדים באו מוכנים, קודם כל הגנתית, אבל בעיקר התקפית.

הם קלעו 54 נקודות בחצי הראשון, וכאשר מכבי סופגת כמות כזו של נקודות כבר במחצית הראשונה, אי אפשר לנצח ואי אפשר לומר שהקבוצה באה מוכנה למשחק והבינה את מה שמחכה לה. מכבי ניסתה לשחק כאילו שהיא נמצאת במגרשה הביתי ביד אליה. היא שכחה או ניסתה להתכחש לחוסר ההצלחה שלה במשחקי חוץ בליגה ובאירופה העונה.

שלושה שחקנים בבאסקוניה בלטו ומכבי נכשלה בשמירה עליהם: וינסנט פוירייה, הסנטר הצרפתי של הקבוצה הספרדית, שלט מתחת לסלים, ושלושת גבוהי מכבי טאריק בלאק, ג’וני אוברייאנט, ואלכס טיוס נכשלו בהגנה עליו, כשהאחרון בכלל הפגין משחק חלש, אחרי החודש האחרון שבו הצטיין.

בנוסף, כל אחד באירופה יודע שיוהאנס פוגטמן הגרמני הוא קלעי שלוש וכמעט ולא זורק  משתיים, אבל מכבי בהגנה חלשה, ואולי נאיבית, נכשלה גם בהגנה עליו. ולימיר פראסוביץ’ הפתיע את מכבי וכאשר נתן מנוחה קצרה לאחד משני הגבוהים הללו לא השתמש בגבוה השלישי שלו אילימאנה דיופ והלך לשחק עם הרכב נמוך לו לא הייתה לצהובים תשובה. דיופ שותף רק ברבע הרביעי, כאשר פראסוביץ’ הרגיש שניצחונו מובטח.

ההגנה בצהוב לא הראתה יכולת טובה יותר גם במחצית השנייה, ובכלל, זו הייתה תצוגה ויכולת הגנתית חלשה מאוד. מכבי בכלל נמצאת עכשיו בשלב של שילוב ג’רמי פארגו בקבוצה. נכון שקיין פצוע והקו האחורי – פארגו את ווילבקין לומד לשחק ביחד, אבל יש בעיה במאצ’ אפים נגד סקנד גארדים שדורשים שומרים טובים ואגרסביים יותר.

בכלל , ספרופולוס נקט כמעט באותה רוטציה שבה הוא נוקט ביד אליהו, אבל כשג’ייק כהן נכנס, הייתה עוד ירידה בחוסן של הקבוצה במגרש מול האגרסיביות של הספרדים. לאחר מכן, כשזוסמן ודיברתולומאו, הצמד שמדליק את מנורה מבטחים, נכנס למגרש, הם לא התאימו להרכב של באסקוניה, שהיה בתנופה והמשיך להגדיל את ההפרש. גם קלויארו, אחרי כל כתבות יחסי הציבור המתוזמנות השבוע תוך חלוקת קרדיטים למי גילה אותו, הפגין משחק חלש וכשהיו צריכים אותו הוא לא היה קיים.

מצד שני, אין צורך עכשיו עם חזרתו של פארגו בקנדריק ריי וכל דקה שהוא משחק היא על חשבונם של זוסמן דיברתולומאו ואבדיה, ששותף היום, אך בדקות שהמשחק כבר היה אבוד. במצב של היורוליג עכשיו, כשכל קבוצה נלחמת על מקומה וכבודה, אי אפשר לבא כל כך רכים עם הגנה שלא קיימת. בנוסף לכך, אי אפשר להפציץ כל כך הרבה מהשלוש מבלי  להשיג מספיק נקודות מהצבע, גם על ידי שחקני הפנים וגם על ידי שחקני החוץ.

לפעמים, כשמגיעים למשחק כל כך חשוב, מקצרים רוטציה. כשבאיירן מינכן מנצחת בבית את פנרבחצ’ה ומכבי עדיין חולמת על הגעה קשה לטופ 8, צריך קצת לחשוב איך ‘מחליפים דיסקט’ בהגעה למשחקי חוץ, כשאולימפיאקוס, שהובסה היום בבית על ידי ברצלונה, תבוא בשבוע הבא להלחם על חייה בתל אביב. אז הדרך קשה, האופוריה צריכה להתחלף בדריכות, באגרסיביות והגנה חזקה. בהקרבה ובהורדת מספר הזריקות משלוש. מכבי צריכה לזכור שהיא צריכה גם התקפות מעבר, ולשם כך צריכה הגנה חזקה, עצירות וחטיפות. נראה שיש לקבוצה הרבה חומר למחשבה בטיסה הארוכה חזרה הביתה.