אולה גונאר סולשיאר בקאמפ נואו. משפט אחד קצר שמעורר כל כך הרבה זיכרונות נעימים אצל אוהדי מנצ’סטר יונייטד. באותו ערב בחודש מאי 1999, לפני כמעט 20 שנה, הנורבגי כבש את שער הניצחון הדרמטי מול באיירן מינכן והעניק לשדים האדומים את גביע האלופות השני שלהם. הערב (שלישי) ב-22:00 הוא חוזר לאצטדיון בברצלונה כמאמן – שצריך את נס ברצלונה בפעם השנייה.

יונייטד מגיעה בפיגור של 1:0 מהמשחק הראשון בשלב רבע הגמר באולד טראפורד. ליאו מסי אמנם לא כבש, אך ברצלונה יצאה מאנגליה עם ניצחון בן שער אחד בעקבות הדחיקה לרשת של לוק שו.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
5 השערים הגדולים מהמחזור ה-32 בספרד

נס אחד כבר השיגה יונייטד העונה תחת סולשיאר. ה-1:3 מול פאריס סן ז’רמן, אחרי הפסד 2:0 בבית במשחק הראשון, היה נדיר והביא את יונייטד למפגש עם ברצלונה. כעת היא צריכה לעשות זאת פעם נוספת.

סולשיאר שיחזר את האירועים מ-1999: “הזכירו לי את השער הזה כמה פעמים. כל כך הרבה אנשים בירכו אותי ודיברו איתי על הערב הזה. הם אמרו לי ‘זה היה הלילה הכי טוב בחיים שלי – אבל אל תגלה לאשתי’. דברים כאלה”.

פיקה עם סולשיאר. נפגשים שוב (רויטרס)פיקה עם סולשיאר. נפגשים שוב (רויטרס)

“באופן משעשע למדי, מעולם לא ראיתי את המשחק המלא. צפיתי ב-15 הדקות האחרונות שבהן שיחקתי. את השער ראיתי כמובן מיליון פעם. לא אכפת לי שיזכרו אותי רק בגלל הדבר הזה”. 

ואכן סולשיאר הפך לאגדה ביונייטד בזכות הערב ההוא, ולא רק בגללו. החלוץ הקטלני, זה שעלה מהספסל ועשה שינוי, החליט להישאר בקבוצה עד שפרש ב-2007. לאחר מכן השתלב כמאמן קבוצת המילואים, מה שסלל לו בסופו של סבר את הדרך להחליף את ז’וזה מוריניו בחודש דצמבר.

סולשיאר והשחקנים (רויטרס)סולשיאר והשחקנים (רויטרס)

מה שעשינו ב-1999

אז מהן נקודות הדמיון והשוני בין 1999 ל-2019. בשני המקרים יונייטד צריכה שני שערים בקאמפ נואו כדי להדהים את עולם הכדורגל, אך כאן פחות או יותר נגמר הדמיון. לשדים האדומים יש 90 דקות להשיג 0:2 מדהים מול מסי ושאר השחקנים, ולא שלוש דקות בפיגור 1:0 כמו שהיה בדקה ה-90 בגמר.

האם קאמבק כזה יהיה גדול יותר מהניצחון בפאריס? זאת הדעה של סולשיאר: “זה יהיה הישג גדול יותר, לנצח פה. בגלל ההיסטוריה של ברצלונה. הם לא רגילים להפסיד בבית. אנחנו יכולים לעשות את זה”.

פרגוסון עם סולשיאר (רויטרס)פרגוסון עם סולשיאר (רויטרס)

ואכן, יונייטד תצטרך להגיע בשיאה ולקוות להרבה מאוד מזל כדי לצאת מהקאמפ נואו פעם נוספת עם חיוך על הפנים. “להיות בפיגור 1:0 זה לא טוב, אבל אנחנו מנצ’סטר יונייטד, וכאשר אתה לובש את החולצה הזאת הכול אפשרי”, הוא נאום המוטיבציה לקראת המשחק. הפעם סולשיאר יתחיל את המשחק על הספסל וגם יסיים אותו שם. השאלה מה השחקנים שלו יעשו על כר הדשא.