נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הבוקר (שלישי) בבית הנשיא בירושלים אירוע לציון 50 שנים לאירוח המשחקים הפראלימפיים בתל אביב, יחד עם ספורטאי עבר וספורטאי ההווה שמתכוננים לאולימפיאדת טוקיו 2020.

המשחקים הפראלימפיים נערכו ב-1968, כשמדינת ישראל הייתה רק בת 20, כשנה אחרי מלחמת ששת הימים. אותו אירוע נפתח ב-4 בנובמבר 1968 בטקס שנערך בגבעת רם בירושלים לעיניי כ-10,000 צופים, והמשלחת הישראלית, שמנתה 54 ספורטאים, נהנתה מאולימפיאדה מצויינת בה סיימה במקום השלישי בטבלת המדליות עם 62 מדליות סך הכל, 18 מזהב, 21 מכסף ו-23 מארד.

כחלק מהאירוע שנערך הבוקר הדליק הנשיא ריבלין נר שלישי של חנוכה יחד עם השחיין עמי דדון והקלע דורון שזירי, כשלאחר מכן התקיימה חלוקת תעודות לספורטאי העבר. כמו כן, אורגנה תערוכת צילומים מיוחדת מאותם משחקים ומהתקופה הנוכחית.

רובי ריבלין עם ספורטאי עבר והווה (רדאד ג'בארה)רובי ריבלין עם ספורטאי עבר והווה (רדאד ג'בארה)

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין דיבר על חג החנוכה ועל הקשר שלו לספורטאים: ״השילוב של חורף, אש, משפחתיות, סופגניות ולביבות משמח אותי, אבל מעל לכל אלה, הסיפור של חנוכה, הוא זה שמושך את לבי, ואת לב כולנו כל שנה מחדש. הניצחון של מעטים על רבים, של חירות על כפיה, ובעיקר ניצחון הרוח והאמונה על החומר. כשחושבים על זה לעומק, סיפור חנוכה הוא ממש הסיפור שלכם. כנגד כל הציפיות, כנגד כל התחזיות והדעות הקדומות קמתם והעזתם. למרות הקשיים והמאמצים הגדולים אתם מתאמנים, מתמידים ומתחרים על המגרש האולימפי והיכולת שלכם להתחרות, היא בעצמה ניצחון שמתחיל עוד לפני שמתחילה התחרות. אתם מנצחים כי אתם מוכיחים שאפשר, מוכיחים שלא צריך נס, ושאסור לשבת בחיבוק ידיים ולחכות לנס, אלא צריך להביא אותו.

“כח הרצון, הבחירה, העמל וההתמדה. או כמו שכתב המשורר אהרן זאב בשיר הנפלא "אנו נושאים לפידים" שהוא אחד משירי החנוכה הראשונים שלמדתי, "נֵס לֹא קָרָה לָנוּ -פַּךְ שֶׁמֶן לֹא מָצָאנוּ. בַּסֶּלַע חָצַבְנוּ עַד דָּם- וַיְּהִי אוֹר!", גם אתם לא חיכיתם באפס מעשה, שיתרחש הנס. בעצמכם הלכתם, עליתם, ירדתם, גיליתם, חצבתם עד דם, והיום - אתם נושאים את הלפיד. אני מוכרח להודות שלפעמים אני שואל את עצמי איך אתם עושים את זה? איך אתם מסוגלים? איך יש לכם הכח? אבל מתברר שאצלכם כל צעד מניע את הצעד הבא. כל החלטה מחוללת את זו שאחריה. וכל ניצחון את הניצחונות הבאים אחריו. אתם המכבים של דורנו. תודה שבאתם, חג אורים שמח״.

יו״ר הוועד הפראלימפי שוקי דקל אמר במעמד: ״באירוע הזה אנחנו סוגרים מעגל, לפני חמישים שנה נערכו המשחקים הפראלימפיים בארץ בחסות נשיא המדינה דאז, זלמן שזר ז״ל והיום בשנת 2018 אנחני כאן בבית הנשיא מציינים את אירוע יובל החמישים למשחקים בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין. להזכיר לכולנו, שבארץ הייתה אז אווירה של אופוריה אחרי מלחמת ששת הימים ולפתע באופן ספונטני לגמרי הרים ראש המשלחת הישראלית למשחקים גרשון הוברמן את ידו ואמר ‘אנחנו, מדינת ישראל, נארח את המשחקים’. איש לא תיאר לעצמו כי אולימפיאדה בישראל תמשוך מספר כה רב של משתתפים, כ-750 במספר, מ-29 מדינות״.

איילה כץ (רדאד ג'בארה)איילה כץ (רדאד ג'בארה)

איילה כץ, נציגת הספורטאים משנת 1968 שהתחרתה בענפים שחייה, סייף וכדורסל כיסאות גלגלים, אמרה: ״אנו ספורטאי העבר מברכים על ההישגים של ספורטאי ההווה, כולי תקווה שתמשיכו ללכת בדרכנו. להנהלת ההתאחדות שתמשיך לשבח את בעלי המוגבלויות כמו שהשקיעו בנו, הספורט מאפשר לנו להראות שהרוח יכולה להתעלות על יכולות הגוף״.