השתלמות מאמנים בנושא "הכשרה גופנית במשחקי כדור" נערכה היום (שישי) במכללה האקדמית בווינגייט. ההשתלמות נערכה בשיתוף איגוד מאמני הכדורגל ואיגוד מאמני הכדורסל בישראל, כאשר למעלה מ-200 מאמנים לקחו בה חלק. האורחים המרכזיים היו: אברהם קובלסקי, מבכירי מאמני הכושר בישראל שעבד בין השאר במכבי ת"א כדורסל. דרור שמשון, מאמן הכושר של הפועל באר שבע בכדורגל ולוקאס בורטניק, פיזיולוג הספורט של האלופה היוצאת.

ד"ר איציק בן מלך, מנהל המרכז למתודיקה ולרפואה בספורט במכללה האקדמית בווינגייט, שניהל את הכנס, אמר: "אנחנו רואים בעולם הישגים גדולים מאוד של ספורטאים בענפי הכדור השונים. כדי שישראל תוכל להגיע לרמות הללו, אנחנו צריכים מאמנים ואנשי צוות עם רמת ידע מקצועי מאוד גבוה. ההכשרה בגילאים הצעירים קריטית כדי שיהיה לספורטאי סיכוי  להגיע לרמת אימון ויכולות בגיל הבוגרים”. 

ד"ר איציק בן מלך (גרשון ולדמן) ד"ר איציק בן מלך (גרשון ולדמן)

קובלסקי הוסיף: "אם הספורטאי שלנו הגיע לגיל 18 ואנחנו צריכים להסביר לו על טכניקה בסיסית, אז הפסדנו. מושגי טכניקה בסיסית צריכים להילמד כבר בגיל 8. בגילאים צעירים צריך ללמד את הילדים את המיומנויות הבסיסיות של התנועה והמשחק. אסור לנו לעשות לילדים אימונים שיראו טוב ביוטיוב, זה לא יעזור לאף אחד. אנחנו צריכים לעשות להם אימונים שיתאימו לענף הספורט הספציפי שלהם".

"אחד הבלופים הגדולים של ענפי הספורט שעוסקים במשחקי כדור הוא העיוותים שעושים בביג דאטה“ הוסיף קובלסקי והסביר: “את מי מעניין שחלוץ של קבוצה רץ 10 ק"מ במהלך משחק? מעניין דווקא כמה ספרינטים הוא עשה במהלך הריצות הללו. הוא שחקן כדורגל ולא אצן מרתון. הספורט במשחקי כדור מושפע מדבר אחד – עצימות. לכן, אנחנו רוצים לדעת מה קורה תוך כדי המשחק עצמו ולא את בטוטאל”. 

דרור שמשון (גרשון ולדמן) דרור שמשון (גרשון ולדמן)

דרור שמשון סיפר: "גם כשלא מנצחים אפשר לייצר תהליך אימון מדהים עם טכנולוגיה וסנכרון עבודה מלא עם שאר הצוות. אנחנו עוברים תקופה מאוד מאתגרת והכי קל זה לקום וללכת, אבל האתגר הזה מאוד מעניין אותי. היום בקבוצה אנחנו לא מסתמכים רק על אינטואיציה, אלא על סיסטם מובנה שכולל המון נתונים".

לוקאס בורטניק שעובד עם שמשון בב”ש הסביר מה הביא אותו להרצות בכנס: "אני תמיד שמח לשתף מידע ולפגוש קולגות מהתחום. נראה כאן מה היא האסטרטגיה שלנו למניעת פציעות, במשחקים. קודם כל עלינו להבין מה הן הפציעות המרכזיות בקבוצה שלנו. לאחר מכן ליישם מהלכים שיסייעו למניעת פציעות בקבוצה ובסוף לבדוק עד כמה המהלכים הללו באמת עזרו. כל מה שאנחנו עושים במתודולוגיה שלנו נועד כדי לשפר את השחקנים שלנו בפן המקצועי ולמנוע מהם להיפצע".

לוקאס בורטניק (גרשון ולדמן) לוקאס בורטניק (גרשון ולדמן)