מרתון ״ווינר״ ירושלים שייערך ב-15 במרץ בפעם התשיעית בעיר הבירה, כאשר היום (שלישי) ראש העיר, משה ליאון, חשף את חולצת המרוץ שסופקה על ידי חברת הספורט סקוני. ההשקה התקיימה במסעדת ״קדמא״ אל מול חומות העיר העתיקה, כאשר בין הנוכחים באירוע היו מנכ״ל בית״ר ירושלים מוני ברוש, מנהל תיק הספורט בעיר איציק קורנפיין, מאיה וורטייהמר, אירה דולפין, טיטי איינהו שי מיקה ונטע ברזאני.

כמו כן נערכה השנה תערוכה ייחודית “Win Youself” למען העמותות המשתתפות במרתון ולמען הרוח האנושית. בתערוכה הוצגו 17 פריטים של מובילי דעה, אנשי עסקים, ומשפיענים אותם לבשו כאשר שברו שיא אישי בריצה, וביניהם: אסתר רוט שחמורוב, אסף גרניט, ביטי דויטש, שלומית מלכה, אנה ארונוב, ענת הראל וטום אביב.

משה ליאון ראש עיריית ירושלים (אורן בן חקון)משה ליאון ראש עיריית ירושלים (אורן בן חקון)

מנתוני הרישום, בהשוואה לאשתקד צפויים לרוץ מספר שיא של למעלה מ-35 אלף רצים ישתתפו השנה ביניהם 4,400 רצים שיגיעו מ-76 מדינות. זהו גידול של יותר מ-25 אחוז במספר המשתתפים מחו"ל. 

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, אמר עם פתיחת ההשקה: ״ערב טוב, אני נרגש לקחת חלק בהשקה של המרתון הראשון שאני לוקח כראש העיר וזה מעמד מרגש מאוד עבורי. חלק מכם יודעים שרצתי את המסלול 10 ק״מ בשנים האחרונות אבל מכיוון שאני ראש העיר אהיה בין המלווים של הרצים. שנה הבאה אחזור לרוץ במרוץ, מה שמיוחד במרתון הוא שזה הפך להיות מרתון חובה של כל רץ רציני למרות שהוא אחד הקשים ביותר בעולם.

איציק קורנפיין (אורן בן חקון)איציק קורנפיין (אורן בן חקון)

“השנה מרתון ווינר ירושלים צפוי לשבור את שיא כל הזמנים ומתוך 35 אלף הרצים, כ-4,300 יגיעו אלינו מ–76 מדינות שונות. זה הישג מדהים, עלייה של 25 אחוז במשתתפים מחו”ל. אחרי שהעברנו תקציב עירוני גדול ביותר 10 מילארד שקלים, אני רוצה לומר דבר נוסף שרוב הרצים במרתון ירושלמים וזה משמעותי מאוד, זה מראה שזה הפך לספורט עירוני”.

איציק לארי, מנכ״ל עיריית ירושלים הנכנס, אמר: ״אני מתרגש בצורה בלתי רגילה כי עד היום בירכתי כמנכ״ל הטוטו שנותנת את החסות הראשית למרתון. היום אני מגיע בכובעי כמנכ״ל העיר ירושלים ואחד הדברים הראשונים שמוטלים על כתפיי זה לדאוג לצד האחר של המרתון שיעבור בצורה חלקה ותפעול של כל הגורמים. זה מרגש לפתוח את התפקיד במרתון ירושלים”.

גידול כמות הרצים ל-35 אלף רצים מתוכם 4,300 מחו״ל: ״קודם כל שהמספרים האלה יהיו לא נכונים ויהיו עוד יותר גבוהים, אני מקווה ומאמין בזה. אין על ירושלים, מישהו מכיר נופים או מסלול יותר יפה מהמסלול הזה. בזמנו אמרתי שהמרוץ נקרא מרתון ווינר ירושלים כי לא משנה מה התוצאה כל מי שרץ הוא ווינר אמיתי, זה המסלול האתגרי הכי יפה בעולם וכל מי שרץ מרתון אי פעם בחייו חייב לנסות את המסלול הזה״.

איציק לארי (אורן בן חקון)איציק לארי (אורן בן חקון)

הצפי עם כניסתו לתפקיד: ״לי ולראש העיר חשוב שהעיר ירושלים לא תהיה רק בירת ישראל אלא גם בירת הספורט של מדינת ישראל. אני תמיד אומר בכל הזדמנות אני מאמין שהספורט הוא כלי לקירוב לבבות, להקניית ערכים ואין כלי יותר טוב וחשוב מזה, המרתון פה מעיד על זה. נדאג שירושלים תהיה בירת הספורט של מדינת ישראל, אתמול היו שני חצאי הגמר בגביע המדינה בכדורסל באירוע מדהים ובחמישי הגמר, בעזרת השם הפועל ירושלים תנצח ויהיו פה חגיגות בעיר”.

מנהל אגף הספורט בעיר, איציק קורנפיין, סיפר גם כן: ״אנחנו עומדים פה מול החומות ומי שיגיע פה ב-15 במרץ יראה פה 35,000 רצים ורצות שנכנסים לתוך העיר העתיקה. אני לא חושב שיש מרתון בעולם שיכול להציע את הנופים והאתרים האלה שהם אתרים היסטוריים. אנחנו המרתון עם הכי הרבה עליות, בטח בארץ והמרתון נודע בזכות העליות שלו לירושלים לא באים בשביל להשיג תוצאה הכי טובה אלא באים בשביל האתגר והחוויה. זה המרתון הכי חברתי שיש בזכות העמותות שאנחנו תומכים בהם במהלך השנה במרוץ הקהילות שלנו. המרתון הוא חגיגה לירושלים, חגיגה לעיר. אנחנו מביאים מעל ל-4000 רצים מחו”ל שבאים לפה יחד עם מלוויהם למעל חמישה ימים בשבוע עם מלווים וזאת תרומה אדירה לעיר לכלכלה ולתיירות שלה”.

איציק קורנפיין (אורן בן חקון)איציק קורנפיין (אורן בן חקון)

מה צפויים לראות עם כניסתו של משה ליאון לתפקיד ראש העיר: ״ראש העיר החדש משה לאון מכיר את המרתון ואת הפעילות שלנו וללא ספק אנחנו נלך ונתעצם. ראש העיר החדש מבין שחשיבות הספורט היא הרבה מעבר לספורט זה תרבות פנאי זה מיצוב העיר. אין ספק שאנחנו מקבלים רוח גבית מלאה ממנו ומהמנכ״ל החדש”.

הוספה לתדמית של העיר: ״האירוע הזה מוסיף המון לתדמית של ירושלים בעולם. אנחנו מארחים לקראת המרתון קרוב למאה עיתונאים מחו"ל ויש לנו שיתוף פעולה עם משרד התיירות ומשרד לענייני ירושלים בעניין הזה. יגיעו לפה בלוגרים ועיתונאים מחו"ל שבדרך כלל שומעים על ישראל דברים קצת אחרים והם באים לפה ורואים הפנינג של ספורט ותרבות והם יעבירו את החוויה לצופים ולקוראים שלהם בחו"ל”.

משה ליאון ראש עיריית ירושלים (אורן בן חקון)משה ליאון ראש עיריית ירושלים (אורן בן חקון)