אנסטסיה גורבנקו בת ה-16 הוכיחה היום (שישי) שוב מדוע היא אחת מהתקוות האולימפיות הגדולות של השחייה הישראלית כאשר שברה את השיא הישראלי ב-100 מטר גב במסגרת אליפות עמק חפר ארנה הפתוחה שנערכת בימים אלו בבריכה האולימפית במכון וינגייט. גם אביטל נווה רשמה הישג ענק וזכתה במדליית ארד במקצה 100 מטר גב לנשים.

עבור גורבנקו מדובר בתחרות הכנה לקראת המטרות הבאות, בראשן אליפות העולם בקוריאה ביולי (וקביעת הקריטריון לאליפות), אולם עבורה זה כלל לא שינה. היא קבעה 1:01.32 דקות ב-100 גב, שאינו המשחה החזק שלה, ושברה את השיא שהיה שייך לאנדראה מורז (1:01.76 דקות). על הדרך, היא גם שברה כמובן את שיא הנוער שהיה שייך לה בקרוב לשנייה והרימה עוד קצת את הציפיות הגבוהות ממנה לקראת המשך העונה.

אחד השחיינים הבולטים שהגיעו לתחרות הוא קרישטוף מילאק ההונגרי, אלוף אירופה המכהן ב-200 מטר פרפר ושיאן העולם לנוער, שנחשב לאחד הכישרונות הגדולים בעולם. הבוקר הוא זינק ל-100 מטר פרפר, כשלצדו מנסה לאתגר אותו השיאן הישראלי במשחה ותקווה גדולה נוספת של הענף, תומר פרנקל. השניים היו צמודים במיוחד בחצי המרחק, אולם הסיום היה כל כולו של ההונגרי בן ה-19, שניצח עם 52.67 שניות. מי שעקף את פרנקל והגיע שני הוא הונגרי נוסף, ריהארד מרטון, שקבע 53.26 שניות לפני הישראלי עם 53.55 שניות.

אנסטסיה גורבנקו (איציק בלניצקי)אנסטסיה גורבנקו (איציק בלניצקי)

בתוך כך, אתמול התקיים אירוע הפתיחה הרשמי של אולימפיאדת ה"ספיישל אולימפיקס" המיועדת לספורטאים עם מוגבלות התפתחותית שכלית שנערכת באבו דאבי ודובאי. המשלחת הישראלית המונה 25 ספורטאים צעדה באצטדיון אבו דאבי תחת אבטחה כבדה יחד עם מעל 7000 ספורטאים מ-192 מדינות מרחבי העולם. 

הבוקר החלו התחרויות בענפים השונים ומוקדם יותר התקיימה תחרות השחייה במקצה 100 מטר גב לנשים. השחיינית אביטל נווה הגיעה למקום השלישי, זכתה במדליית ארד והעניקה למשלחת הישראלית את המדליה הראשונה בתחרות. בבריכת השחייה בדובאי נשמעו קולות עידוד ושמחה בעברית, כשהגיעה לסיום המקצה והעניקה למשלחת את ההישג הראשון בתחרות. 

אביטל נווה לאחר הזכייה (ספיישל אולימפיקס ישראל)אביטל נווה לאחר הזכייה (ספיישל אולימפיקס ישראל)

עבור נווה (בת 40 מכפר סבא) זאת הפעם הראשונה בה היא מייצגת את ישראל בתחרות בין-לאומית והמדליה האולימפית הראשונה בה היא זוכה. מדובר בהישג אישי ענק עבור הספורטאית שנולדה עם מגבלות קוגניטיביות והחלה לדבר וללכת רק בגיל 4. בילדותה סבלה מקשיים בהליכה אך לא ויתרה ובזכות כוח הרצון וההתמדה הפכה לספורטאית מצוינת. אביטל היא אחת מתוך חמש ספורטאיות המייצגות את ישראל במשלחת. 

נווה לאחר הזכייה: "אני מאוד שמחה ומתרגשת על הזכייה. זאת האולימפיאדה הראשונה והמדליה הראשונה שלי ושל המשלחת בכלל ואני שמחה להביא גאווה וכבוד למדינה".

הספורטאים במשלחת הישראלית התחרו בארבעה ענפי ספורט שונים – ג'ודו, שחייה, באולינג וכדורסל, והמשלחת היא הגדולה ביותר אי פעם שיצאה מישראל לתחרות במדינות ערב.