היכולת המדהימה של השחיינית אנסטסיה גורבנקו, שהתפוצצה בבריכה מול שחייניות ותיקות ממנה כבר בגיל 15, הפתיעה רבים. אחרי שקבעה אמש (שבת) את התוצאה שעומדת בקריטריון A למשחקים האולימפיים במשחה ל-200 מטר מעורב בתחרות במארסיי, ניתן לומר שהיא תהיה באולימפיאדת טוקיו 2020 כאחת מהמובילות והבולטות בענף השחייה הישראלי. זאת, משום שהנתונים של גורבנקו מציגים שיפור אדיר ביכולות שלה.

בעוד שהקריטריון דרש מגורבנקו לסיים את המשחה בזמן של 2:12.56 דקות - היא עשתה זאת ב-2:12.54 דקות, תוצאה שכמובן גם קבעה שיא ישראלי חדש ב-200 מטר מעורב. יש לציין, כי הנערה בת ה-15 החזיקה גם בשיא הקודם במשחה הזה. הרי רק בשנה האחרונה היא עשתה תוצאה של 2:12.88 דקות ולמעשה ניפצה את שיאה של עמית עברי (2:13.29 דקות) שנקבע בלונדון 2012. מדובר בשיפור מרשים לכל הדעות.

אנסטסיה גורבנקו. שיפור מרשים (אחמד מוררה)אנסטסיה גורבנקו. שיפור מרשים (אחמד מוררה)

נכון לעכשיו, התוצאה של אנסטסיה נחשבת לשלישית בטיבה בעולם לשנת 2019 לבוגרות. יש לסייג ולומר שאומנם האמריקאיות עדיין לא החלו להתחרות בבריכות 50 מטר השנה משום שהן כרגע עוד בעונת היארדים, ובוודאי שיש עוד מדינות שלא ממש השתתפו בתחרויות כמו יפן וסין, אבל ביחס לגילה אין ספק שזוהי תוצאה מרשימה מאוד.

באולימפיאדת ריו 2016 תוצאה שכזאת הייתה נותנת לה את המקום השביעי בגמר ה-200 מעורב - מיקום ששווה להישג השיא של שחיין ישראלי בתחרות אולימפית בכל הזמנים, שנקבע על ידי יעקב טומרקין בלונדון 2012. מדובר בנתון מטורף שמסביר כמה פוטנציאל טמון בילדה הזו, שהולכת לייצג את מדינת ישראל בשנים הקרובות בבריכות ובתחרויות הגדולות ביותר.

יעקב טומרקין (איציק בלניצקי)יעקב טומרקין (איציק בלניצקי)

בהשוואה לזמני הביניים שגורבנקו קבעה בבואנוס איירס, שם רשמה את שיאה הקודם (2:12.88 דקות) - השיפור הניכר ביותר בתחרות האחרונה היה בסגנון הפרפר, כשהיא פתחה את ה-50 הראשון כמעט בהבדל של שנייה שלמה מהר יותר, כאשר גם את הגב והחתירה היא שיפרה בשתי עשיריות ובשש עשיריות בהתאמה. הסגנון היחיד שבו היא שחתה לאט יותר במארסיי הוא סגנון החזה - כשנייה וחצי לאט יותר. דווקא החזה נחשב בעבר לסגנון האיכותי ביותר של גורבנקו, והשינוי הזה אף מלמד על שינוי הטקטיקה שלה במשחה, שינוי שאותו ניתן לייחס אולי למעבר שלה בתחילת השנה מקריית ביאליק לאימונים בפנימיית המחוננים של איגוד השחייה. גורבנקו מתמקדת בשיפור החלקים שבהם היא הייתה חלשה יותר.

מנהל היחידה לספורט הישגי, דני אורן, מרוצה מהדרך שבה גורבנקו עוברת וכמובן שגם מהתוצאה האחרונה שלה, שהכניסה אותה לסגל הארד של הספורטאים האולימפיים בארץ. “זו תוצאה מדהימה”, קבע דני אורן. “אין ספק שהשחיינית הזו היא משהו מיוחד. קו ההתקדמות שלה מרשים. היא מוכשרת מאוד, ייתכן אפילו שהיא הכי מוכשרת מבין הנשים. אנחנו מאמינים שאם היא תמשיך בקו הזה אז נראה בפאריס 2024 משהו באמת מדהים ממנה”.

יו”ר איגוד השחייה, סימון דוידסון, אמר: “ראינו תוצאות נפלאות בתחרות שהייתה ברמה גבוהה מאוד, אבל אנחנו מכוונים גבוה יותר. אנחנו מצפים להמשך הצגת היכולות הללו לקראת טוקיו”. יש לציין כי בעקבות הפקת הלקחים מריו 2016, לאחרונה ניתנה הנחייה מטעם הגורמים המקצועיים באיגוד לפיה כל שחיין שהשיג את הקריטריון בשלב מוקדם יידרש להוכיח את יכולתו גם לפני המשחקים האולימפיים, אך כמובן ששחיינית כמו גורבנקו, שקבעה קריטריון A בתחרות זניחה יחסית, צפויה להיות שם בלי שום ספק או קושי.

סימון דוידסון. "מכוונים גבוה יותר" (איציק בלניצקי)סימון דוידסון. "מכוונים גבוה יותר" (איציק בלניצקי)

מנכ”ל האיגוד, אמיר טיטו, ציין: “הישגי הנבחרת, ובראשם ההישג של אנסטסיה עם שבירת שלושה שיאים לאומיים בתחרות אחת, נותנים לנו רוח גבית מאוד חזקה ואמונה שהדרך שבחרנו היא טובה ונכונה. זה תוצר של עבודה קשה מאוד של כל השחייניות, השחיינים והצוות המקצועי, בראשותו של לוקה גברילו, יחד עם המאמנים אהוד סגל ולירן וקנין. זה המקום לפרגן גם למאמנת של אנסטסיה בשנים האחרונות, לודמילה זליצ’ונוק. אנו ממשיכים בהצהרה שלנו - המטרה היא להביא מדליה אולימפית בענף השחייה עד 2024. אנחנו מחכים ומצפים בקוצר רוח לחודשים מאוד מאתגרים, כשהתחרות הבאה תהיה אליפות העולם בחודש יולי הקרוב בדרום קוריאה”.