מקסים פלקוצ'נקו קיבל את האישורים להמריא עם הנבחרת הצעירה לטורניר הידידות באוקראינה. הבוקר פרסמנו שבצה״ל חששו כי קשר הפועל חיפה עלול להיות מגויס לצבא רוסיה או אוקראינה אם יצא לטורניר. פלקוצ'נקו, שנולד ברוסיה, הופתע לגלות כי שלטונות צה״ל אוסרים עליו לעזוב את הארץ לטורניר במדי הנבחרת הצעירה של ישראל, זאת לאחר שלטענת מפקדיו קיים סיכוי כי הוא יגויס בעל כורחו לצבא האוקראיני או הרוסי בשל העובדה שהוא נופל על התפר שבין המדינות בעקבות הסכסוך ביניהן והמלחמה.

טרם יציאתו לחו״ל עם הנבחרת ובתדריך שעבר בצה"ל, הובהר לו כי לא יוכל לקבל אישור מעבר בנתב״ג אם לא יציג אישור משגרירות רוסיה או אוקראינה כי הן אינן מתכוונות לגייס אותו. השחקן ומנהלי הנבחרת פעלו במטרה להשיג אישור משגרירות רוסיה ואוקראינה בישראל אשר יבהיר כי הן אינן מתכוונות לגייסו, אך עד עכשיו הניסיונות העלו חרס.

בסופו של דבר נמסר שלאחר פניית מנהל אגף הנבחרות רונן הרשקו לסגן ראש מינהל הספורט, דודו מלכא, ובשיתוף קצינים בכירים בבסיס בו משרת השחקן, הוחלט בצה"ל לאפשר את יציאתו של השחקן. בנבחרת אמרו: "זו הזדמנות טובה להודות לכל מי שעמל כדי שחלילה לא ייגרם לחייל עוול. החייל לא פעל ולא נשלח לבדו לטפל בנושא אלא תמיד היה מלווה בנציג ההתאחדות לכדורגל".

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
3:3 מטורף בין הפועל ת"א להפועל חיפה

עוד לפני כן, מקורבים לשחקן טענו כי הופתע מאוד מהחדשות ההזויות הללו: "פלקוצ'נקו הוא חייל צה״ל, כיצד הצבא לא דואג לפתרון הולם מבעוד מועד? הרי יש אלפי יוצאי חבר העמים בארץ המשרתים בצה״ל, הם אינם יכולים לצאת לרוסיה או אוקראינה? מי שמע על זה, מוזר והזוי. נדרשת התערבות דחופה של יו״ר ההתאחדות מר עיני והן של שרת הספורט הגב׳ רגב. לא יעלה על הדעת ששחקן שמשרת בצבא לא יוכל לנסוע עם הנבחרת ולייצג את המדינה רק בשל העובדה שנולד באוקראינה, למה ההתאחדות, מנהל הספורט, משרד שרת הספורט וצה״ל לא דואגים לסדר זאת?".

סוכנו של השחקן, עו״ד שחר גרינברג: "כולי תקווה שהחברים מהנבחרת וקברניטי התאחדות ימצאו פתרון מהיר לסוגיה ההזויה הזו, מקסים צריך לצאת ולייצג את ישראל בכבוד באוקראינה על אחת כמה וכמה שהוא יהודי גאה שנולד באוקראינה ועכשיו חוזר לשם במדי הנבחרת שלנו. גם אני הופתעתי מאוד לשמוע על העניין הזה, חבל שהצבא במקום לעוזר למקסים למצוא פתרון מתנער מהעניין ושולח אותו לרדוף אחרי אנשי שגרירות רוסיה לבדו".

מנהל הנבחרת הצעירה אלי רוזן: "החייל פנה כמקובל לסגן ראש מנהל הספורט דודו מלכא עם טופס בקשה חתום ומאושר ליחידה. עם הטופס השחקן פנה בהליך המקובל למפקד הישיר שלו וקיבל אישור. אתמול קיבל החייל פנייה מאבטחת מידע בבסיס שעליו להמציא מסמך שמצהיר בכך שהוא אינו בר גיוס לא ברוסיה ולא באוקראינה. החייל מחזיק בתעודת לידה המעידה שנולד ברוסיה ואינו בר גיוס לפחות על פי הקונסול הרוסי לגיוס באוקראינה. פנינו לסגן ראש מנהל הספורט ולמפקדים הבכירים בבסיס מתוך תקווה שהחייל כן יזכה באישור ליציאה עם הנבחרת".