כשנשמעה שריקת הפתיחה לעונה בהפועל אשקלון הציבו לעצמם מטרה אחת, והיא לשחזר את ההישג מאשתקד ולשרוד עונה נוספת בליגת העל. אולם עונת 2017/18 כללה קריסת מערכות גדולה מאוד בעבור המועדון הדרומי בו נעשו לא מעט טעויות משמעותיות, שפגעו בקבוצה הן מקצועית והן חברתית. 

רגע השיא, שהיה לרגע בו לבסוף נחרץ גורלה של אשקלון היה הפרידה מהאיש שהצעיד בגאון את הקבוצה במהלך ארבע השנים האחרונות – יובל נעים. המאמן עזב את אשקלון לאחר 22 מחזורים כשבמאזנה 16 נקודות עם שלושה ניצחונות, שבעה תוצאות תיקו ו-12 הפסדים, כשהיא נמצאת מתחת לקו האדום ובפער של נקודה אחת בלבד ממ.ס. אשדוד. הנהלת הקבוצה האמינה כי מסאיי דגו הצעיר, שפוטר בטונים צורמים מהפועל כפר סבא לאחר חצי עונה מוצלחת מאוד, הוא האיש שיצליח להציל את הקבוצה מירדה ללאומית.

שחקני אשקלון מנסים לעכל את הירידה על הספסל (שחר גרוס)שחקני אשקלון מנסים לעכל את הירידה על הספסל (שחר גרוס)

בפועל, דגו קרס כשהצליח להשיג חמש נקודות בלבד מ-33 אפשריות ב-11 המחזורים האחרונים בהם עמד על הקווים, תוך שהוא רושם ניצחון בודד, שתי תוצאות תיקו ולא פחות מתשעה הפסדים – מאזן בהחלט גרוע לכל הדעות, כפי שהבינו גם בכירי המועדון שהפנימו את העובדה כי ככה לא ניתן להישאר בליגה.

שחקן מצטיין: מירקו אורמוש – 7

הקשר הקרואטי רשם את עונתו הטובה ביותר מבחינה התקפית מאז נחת בארץ הקודש עם לא פחות משבעה כיבושים. אורמוש היה האיש החשוב ביותר העונה מבחינת אשקלון כששלט במרכז השדה וכשנפצע ברגעי ההכרעה, חסרונו הורגש היטב בחוסר המחץ ההתקפי והלחץ הקבוצתי. אין ספק כי ימצא לעצמו קבוצה חדשה מהר מהצפוי.

מירקו אורמוש חוגג (ניסן עייש)מירקו אורמוש חוגג (ניסן עייש)

שחקן מאכזב: דלה איינוגבה – 3

השוער הניגרי, לו זו הייתה העונה ה-11 בישראל, איכזב רבות את אנשי המועדון במהלך העונה החולפת. אחרי שאשתקד היה לאחד מהגורמים המרכזיים בהישארותה ההיסטורית של הקבוצה, העונה השוער לא הופיע וספג שערים רבים באשמתו הישירה, שערים שהובילו ללא מעט איבודי נקודות עבור קבוצתו. 

דלה איינוגבה מאוכזב (עמרי שטיין)דלה איינוגבה מאוכזב (עמרי שטיין)

מאמן: מסאיי דגו – 4 

המאמן שהגיע בקול תרועה רמה לאחר חצי עונה פנטסטית בהפועל כפ"ס בלאומית, אותה הוביל לצמרת הגבוהה, הגיע לאשקלון על תקן המושיע לאחר עזיבתו של יובל נעים. למרות זאת, המאמן הצעיר שעשה כל שביכולתו על מנת להשאיר את הקבוצה בליגה, נכשל במשימה שלשמה הובא. אף על פי שלא בנה את הקבוצה, לדגו היה מספיק זמן כדי להציל אותה מירידה, אך מאזן גרוע מאז מונה לא הותירו לו סיכוי לשרוד. 

מסאי דגו (שחר גרוס)מסאי דגו (שחר גרוס)

שחקנים מתנדנדים: מושיקו לוגסי, סער בנבנישתי, עודד גביש ואבי מלכה.

שחקנים שמועמדים לעזוב: דלה איינוגבה, עוז ראלי, שי חדד, ברניסלב יובאנוביץ', אייל משומר, מילאן סמילאניץ', רודי חדד, ציון צמח, שי בן דוד, ישראל זגורי, טל איילה, דובב גבאי, ולדימיר דבאלשווילי, שון מלכה, דויד מנגה ואדריאן רוצ'ט.