למעלה מחודשיים חלפו מאז שסטפן ספירובסקי הגיע לישראל. הוא עשה זאת כדי להתכונן עם נבחרת צפון מקדוניה לקראת נבחרת ישראל, באצטדיון הי”א, לפני המפגש באצטדיון טרנר, אבל במקביל, סיכם בהפועל תל אביב. הקבוצה של ניסו אביטן דאז שלחה לו הצעה וראתה בו כמחליפו של קלאודמיר פריירה ששוחרר, כפי שנחשף ב-ONE, ומאז הוא בעיקר באצטדיון בלומפילד.

אותו משחק בב”ש היה חשוב מאוד עבור ספירובסקי, ואולי קצת גורלי. באותו ערב, ב-1:1 בין שתי הנבחרות, הוא עשה קאמבק למדים הלאומיים אחרי שהיה פצוע במשך שמונה חודשים, כשעלה כמחליף. אחרי שהמשיך עם נבחרתו למשחק מול לטביה, הוא שב ארצה כדי לחתום בהפועל ת”א ומלבד הבישול במשחק הבכורה שלו באדום, הוא לא הותיר יותר מדי רושם חיובי עד כה.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
האם ספירובסקי באמת עדיף על קלאודמיר?

רגע לפני המשחק בין צפון מקדוניה לישראל בסקופיה, במשחק שינעל את קמפיין מוקדמות יורו 2020, ספירובסקי העניק ראיון ל-ONE מעיר הבירה הצפון מקדונית, בו דיבר על התקופה הלא פשוטה באדום, השינוי על הקווים, יכולתו הלא משכנעת עד כה, המשך העונה בליגת העל, ההגעה לישראל והתכונן לקראת המשחק מול החבורה של אנדי הרצוג ב-21:45.

לפני שנדבר על המשחק בין ישראל לצפון מקדוניה, איך אתה מסכם את התקופה בארץ עד כה?
"היו לי כמה הצעות בחלון ההעברות האחרון ועזבתי את פרנצווארוש אחרי כל מה שקרה לי שם, בעיקר הפציעה הגדולה, ישבתי בחוץ שמונה חודשים. הגעתי לכאן כדי להראות את היכולת הכי טובה שלי, לעזור להפועל, להשיג כמה שיותר ניצחונות ולשמח את האוהדים”.

סטפן ספירובסקי (נעם מורנו)סטפן ספירובסקי (נעם מורנו)

מעניין לשמוע איך זה קרה מהעיניים שלך. הגעת למשחק מול נבחרת ישראל לפני חודשיים בערך ובמקביל אתה מתקרב לחתימה בהפועל ת”א, עברת בדיקות רפואיות אחרי המשחק בבאר שבע וחזרת כדי לחתום.
“זה היה טוב להגיע לכאן כדי לראות את האווירה לפני שחתמתי וחתמתי רק אחרי שחזרתי לישראל. היה קשה לשחק בטרנר, יש שם אווירה טובה וזאת הייתה דוגמה טובה לישראל ולליגה. היו לי כמה הצעות מאירופה, אבל בחרתי בהפועל כי זאת הזדמנות טובה בשבילי לחזור אחרי שמונה חודשים של פציעה. אחרי כמעט שלושה חודשים אני יכול לומר שאני לא חושב שעשיתי טעות כשהגעתי לכאן”.

אתה אומר את זה למרות שעדיין לא הצגת את היכולת המקורית שלך מלפני הפציעה?
“בכל משחק אני יכול להיראות יותר טוב, עדיין לא הראיתי מה שיש לי בגלל מה שקרה לקבוצה. הפציעה כבר מאחוריי ואין לי שום בעיה איתה יותר”.

סטפן ספירובסקי מול פדריקו ברנרדסקי (רויטרס)סטפן ספירובסקי מול פדריקו ברנרדסקי (רויטרס)

למרות זאת, הגעת לקבוצה במצב קשה. אתם רק מתחילים להתאושש מפתיחת העונה הרעה שלכם.
“לכל מועדון יש רגעים רעים ואחריהם מגיעים רגעים טובים. זה היה קשה להיכנס לקצב ככה בקבוצה במצב הזה. במשחקים מסוימים לא היה לנו מזל, אבל אני חושב שאחרי המשחקים הרעים האחרונים יבואו משחקים טובים, באמת. אנחנו עוד נראה את היכולת הכי טובה שלנו. אני מקווה שהאוהדים שלנו יאהבו את המשחקים הבאים”.

המשחקים הבאים מול בית”ר ירושלים ומול מכבי ת”א שזה הדרבי, שבטח כבר שמעת עליו, אתה מודע לזה כן?
אני יודע, אבל לא רוצה עוד לדבר על זה. הראש שלנו עוד לא שם, עוד נדבר עליהן. שמעתי רק שהדרבי הוא החשוב ביותר ושהאוהדים משתגעים ממנו, אני יודע”.

סטפן ספירובסקי (חגי מיכאלי)סטפן ספירובסקי (חגי מיכאלי)

אחרי המהפך על הקווים, לאן הפועל ת”א עוד יכולה להגיע העונה? 
“הדבר הראשון הוא לנצח את המשחקים הבאים, אין משהו אחר, אי אפשר לחשוב הלאה. כל שלוש נקודות יעשו פה שינוי לטובה. צעד אחרי צעד אנחנו נשתפר, ממשחק למשחק, זאת הנוסחה. זמנים טובים עוד יגיעו, אני בטוח בזה. אנחנו קבוצה טובה, משחקים טובים עוד לפנינו”.

נחזור רגע אחורה, איך זה היה בשבילך להגיע עם מאמן אחד וכבר להכיר אחד חדש? יש שינוי?
“יש לנו מאמן חדש ונראה עוד מה יהיה איתו. האימונים איתו טובים בינתיים, גם עם ניסו אביטן הם היו טובים, אבל איתו היה לנו בעיקר מזל רע. רצינו להיראות טוב וזה לא הסתדר. זאת הייתה החלטה של המועדון להיפרד ממנו, לא שלנו ואנחנו לא צריכים להגיב על זה מעבר לכך. אי אפשר לדעת בינתיים מה השינוי. נחכה ונראה”.

ריסטו (ריקי) מיטרבסקי וניק קלינגר (דוברות הפועל חיפה)ריסטו (ריקי) מיטרבסקי וניק קלינגר (דוברות הפועל חיפה)

כשהגעת לארץ למשחק בטרנר סיפרת שהתייעצת עם ריקי מיטרבסקי לפני החתימה. דיברתם על קלינגר? הוא הביא אותו בהפועל חיפה.
“בישראל עדיין לא, אבל כאן אולי אדבר איתו על המאמן החדש. מיטרבסקי כבר סיפר לי שהוא היה המאמן שלו בהפועל חיפה”.

מה אמרת לאוראל דגני וליואב ג'ראפי לקראת המשחק?
“דיברנו רק על זה שאחרי המשחק נחליף חולצות וזהו. לא דיברנו על המשחק עצמו. אני רוצה לנצח אותם ואתן הכל לעשות את זה”.

סטפן ספירובסקי, רז שלמה, איאד אבו עביד ויואב ג'רפי חוגגים (שחר גרוס)סטפן ספירובסקי, רז שלמה, איאד אבו עביד ויואב ג'רפי חוגגים (שחר גרוס)

מלבדם ומלבד רז שלמה יש מישהו נוסף מהפועל ת”א ששווה להיות בסגל נבחרת ישראל לדעתך?
“יש לנו פוטנציאל גדול ועוד כמה שחקנים שלנו צריכים להיות בנבחרת ישראל, בטוח, אבל אני לא רוצה להגיד מי. אם נשחק טוב יותר, ואנחנו יכולים, אין סיבה שעוד שחקנים שלנו לא יקבלו זימון. נראה שזה היה רק מזל רע שזה לא קרה עד עכשיו עבורם”.

“הבית הזה היה נראה קל בהתחלה, אבל הוא הכי קשה שיכול להיות”

חזרת לשחק בנבחרת מול ישראל אחרי שמונה חודשים, בחודש שעבר גם שבת ל-11 של צפון מקדוניה. איך זה היה?
“זה היה כיף, אלה היו משחקים טובים בשבילי ובשביל הנבחרת, שיחקנו טוב מול סלובניה, אבל הפסדנו לפולין. החזקנו מעמד 80 דקות מול נבחרת כל כך גדולה, אבל לא הצלחנו לשמור על זה”.

ספירובסקי מקדים את אוחנה (רדאד ג'בארה)ספירובסקי מקדים את אוחנה (רדאד ג'בארה)

עכשיו אתה פוגש שוב את ישראל, שיחקת מולם כבר לפני שנתיים גם בספטמבר. מה דעתך עליה? 
“אני חושב שנבחרת ישראל טובה יותר היום מזו של לפני שנתיים, יש שחקנים שונים עכשיו שמשחקים בעיקר באירופה ובקבוצות הכי טובות בישראל. יש לישראל פוטנציאל גדול. אנחנו מסיימים עכשיו בית משוגע, אבל בפעם הבאה אולי תוכלו להעפיל, אפילו למונדיאל. הבית הזה עם פולין, סלובניה, אוסריה והנבחרות שלנו היה נראה קל בהתחלה, אבל זה הבית הכי קשה שיכול להיות”.

אחרי משחקים מול נבחרת ישראל ובליגת העל, איך היית משווה בין ישראל לצפון מקדוניה, בין הכדורגלנים עצמם?
“אני יכול לומר שהליגה קשה מאוד, שוויונית מאוד, יש הרבה קבוצות טובות באותה רמה. השחקן הישראלי טוב וזה המפתח, השחקנים מגיעים לנבחרת מגיעים מהליגה וככל שהיא משתפרת הנבחרת משתפרת, אבל הסגל משתנה. ערן זהבי כמובן הוא השחקן הכי טוב שלכם, הוא תמיד מסוכן. גם מונס דאבור ויש לכם עוד שחקנים מצוינים.

ערן זהבי חוגג עם מונס דאבור (איציק בלניצקי)ערן זהבי חוגג עם מונס דאבור (איציק בלניצקי)

”במקדוניה הסגל דומה פחות או יותר בשנים האחרונות, יש 30 שחקנים בערך שמקבלים זימון בארבע השנים האחרונות, יש לנו מאמן שעובד איתנו מצוין ואנחנו כמו משפחה. ממשחק למשחק אנחנו נראים יותר טוב. לפני ארבע שנים היינו במקום אחר לגמרי בדירוג של פיפ"א ועשינו שיפור גדול. אנחנו בדרך טובה ונכונה. יש לנו את המשחק האחרון ואז את קוסובו בליגת האומות וזאת הזדמנות להעפיל ליורו 2020. המשחקים האחרונים בקמפיין הם חימום לליגת האומות”.

המטרה שלכם היא המקום השלישי? אתם מסוגלים לעמוד בזה?
“אנחנו מקווים מאוד. יהיה משחק קשה מאוד מול ישראל בבית והכל יכול לקרות. אנחנו רוצים לסיים כמה שיותר גבוה, מקום שלישי יהיה קשה ובטוח שאנחנו רוצים להיות במקום הרביעי ולפני ישראל, אבל גם סלובניה רוצה”.

סטפן ספירובסקי עם הכדור (איציק בלניצקי)סטפן ספירובסקי עם הכדור (איציק בלניצקי)

מה צריך מבחינתך כדי להעפיל יורו דרך ליגת האומות?
“זה הצ'אנס שלנו להעפיל לאליפות אירופה אחרי ארבע שנים ביחד. זאת הזדמנות היסטורית לשחק מול הנבחרות הכי גדולות באירופה. נשחק בבית, עם הקהל שלנו בחצי הגמר והכל יכול לקרות. אנחנו צריכים לנצל את הצ'אנס הזה”.

זה נשמע ונראה גם בארץ שאתם תמיד מאמינים ובטירוף סביב הנבחרת, כאן זה לא תמיד ככה.
“אתם אולי תומכים בנבחרת שלכם רק בתקופות הטובות, לפעמים צריך לבוא גם כשקשה. צריך לתמוך תמיד. אחרי ה-1:1 בבאר שבע ראינו שיש אכזבה גדולה אצלכם, אבל ישראל הייתה יכולה לנצח וגם אנחנו, התוצאה הייתה שווה והוגנת. הדרך שלנו, כל הזמן להיות מאחורי הנבחרת, היא לא משוגעת. זאת הדרך האמיתית והנכונה”.