בית המשפט הודיע בערב (רביעי) כי הוא דוחה על הסף את עתירתם של איגוד הכדורעף ואיגוד הכדוריד נגד מבחן התמיכה לקידום שחקן ישראלי בענפי הכדורגל והכדורסל שקידם ויזם משרד התרבות והספורט. בנוסף, ביהמ”ש חייב את העותרים בהוצאות המשפט.

כזכור, בחודש פברואר האחרון הגישו איגודי הכדורעף והכדוריד עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים בטענה שהופלו לרעה בקביעת האיגודים הזוכים לתמיכה. העתירה הוגשה בהמשך להודעת משרד התרבות והספורט על הענקת תקציבי תמיכה באיגודי הכדורגל והכדורסל, לאחר שאלו עמדו במבחני התמיכה.

מבחני התמיכה נולדו כחלק ממסקנות ועדת שרעבי שהקימה שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב, שמטרותיה היו בין היתר חיזוק השחקן הישראלי וקידום שחקנים כחול-לבן זאת עקב מצב אי שוויוני, שבא לידי ביטוי בעיקר בענפי הכדורסל והכדורגל, בהם משחקים שחקנים רבים שהינם זרים ומתאזרחים, זאת בשל העובדה שהקבוצות משחקות ברמות הגבוהות ביותר בליגות האירופיות. הזרים והמתאזרחים מקבלים הטבות מס ושלל הטבות נוספות, ותופסים את דקות המשחק של שחקנים כחול-לבן. 

יוסי שרעבי (רדאד ג'בארה)יוסי שרעבי (רדאד ג'בארה)

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, עו"ד יוסי שרעבי, הגיב להחלטה: "מבחן התמיכה של משרד התרבות והספורט לחיזוק מעמדו של השחקן הישראלי ופיתוחו נועד להגן על כשל שוק הקיים בענף הכדורגל והכדורסל, הפוגע בפיתוח השחקנים בוגרי מחלקות הנוער. כפי שהבהרנו לשני האיגודים, הן בכתב, בעל פה ובכל הזדמנות, כשל זה אינו קיים בענפי הכדוריד והכדורעף, הזוכים הן לתמיכה שוטפת מהמשרד והן לתמרוץ נוסף בשל ההכרה בהם כענפים מועדפים, ועל כן, אין סיבה לתמוך ולתמרץ אותם גם במסגרת מבחן תמיכה זה. אני מברך על החלטת בית המשפט לסלק את העתירה ולהוריד אותה מסדר היום".