הנבחרת הצעירה של ישראל (עד גיל 21) פתחה הערב (חמישי) ברגל ימין את משחקי מוקדמות אליפות אירופה, כשניצחה באצטדיון טוטו בעכו את נבחרת אזרבייג'ן 1:3. למרות ששיחקה בעשרה שחקנים במשך 65 דקות, החבורה של מרקו בלבול הצליחה לגבור על האזרים החלשים והחביבים ולהתחיל את הקמפיין בהצלחה.

הלבנים-כחולים היו טובים יותר לאורך כל שלבי המשחק והניצחון שלהם לא היה מוטל בספק בשום שלב, גם בחיסרון מספרי. להפך, הם יכולים להיות מאוכזבים מכך שהתוצאה לא הייתה גבוהה הרבה יותר, במיוחד לאור שיטת חישוב הנקודות בסיום שלב הבתים. כאב הראש היחיד של בלבול לקראת המחזור השני בחוץ מול נורבגיה ביום שלישי יהיה למצוא מחליף לקפטן נטע לביא ממכבי חיפה, שהורחק בדקה ה-25 (גם דן גלזר יחסר בגלל מתיחה בשריר). מוטי ברשצקי (11), אליאל פרץ (37) ומקסים פלקושצ'נקו (57) כבשו לזכות הנבחרת. אלנור ג'פארוב צימק אחרי טעות לא מחויבת המציאות של סהר חסון בדקה ה-70.

כידוע, נבחרת ישראל הוגרלה לבית 5 יחד עם נבחרות אירלנד, קוסובו, אזרבייג'ן ונורבגיה. תשע הנבחרות הראשונות מכל בית והמארחת איטליה תעלנה אוטומטית לשלב לאליפות אירופה, לצד שתי הסגניות עם המאזן הכי טוב שיתחרו בפלייאוף (המשחקים מול האחרונה בבית לא יילקחו בחשבון). 

שחקני נבחרת ישראל הצעירה חוגגים (עמית מצפה)שחקני נבחרת ישראל הצעירה חוגגים (עמית מצפה)
ניר ברדע (עמית מצפה)ניר ברדע (עמית מצפה)

“מאוד מרוצה מהדרך והנתינה של השחקנים”

מרקו בלבול אמר בסיום: “פתחנו בצורה מצוינת, היינו צריכים להוביל 0:2 בדקה העשירית. עד ההרחקה המשחק שטף והנעת הכדור הייתה מצוינת, יצרנו מצבים והיינו מאוד יצירתיים. אחרי ההרחקה הלכנו קצת אחורה, אך בחצי השני התעשתנו, לחצנו גבוה ולמרות החיסרון המספרי הגענו למצבים. אני מאוד מרוצה מהתוצאה, הדרך והנתינה של השחקנים. יש לי קצת כאבי ראש לקראת נורווגיה, כי גם גלזר וגם לביא לא ישחקו. זה הקישור האחורי שלנו, נמצא פתרונות עד אז. נצטרך למצוא תכנית משחק אחרת לנורווגיה, עם שחקנים נוספים ושיטה חדשה”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
פלקושצ'נקו: נפתיע גם את גרמניה

“נורווגיה נבחרת עם שחקנים שמשחקים בליגות חזקות באירופה, הרבה שחקנים גבוהים וחזקים וזו תהיה אופרה אחרת. אני שואף לנצח בכל משחק, נעשה את המקסימום שלנו ונראה מה יהיה בהמשך. הוגרלנו לבית מאוד קשה, גרמניה אלופת העולם עד גיל 21, זו נבחרת שהיא הפייבוריטית לסיים במקום הראשון. נעשה הכל להיאבק עם נורווגיה על המקום השני ולעלות משם לפלייאוף”, הוסיף המאמן.

כובש השער, מקסים פלקושצ'נקו: “אנחנו לא מסתכלים על נבחרות אחרות, אנחנו נבחרת מספיק טובה כדי להילחם נגד כל הנבחרות, כולל גרמניה. באנו במטרה לנצח את המשחק. נילחם על המקום השני, אנחנו נבחרת מספיק טובה כדי לתת פייט לגרמניה על המקום הראשון. העמדה הכי נוחה לי היא במרכז הקישור, 50:50, אך גם בצד שמאל הרגשתי טוב. אעשה את ה-100 אחוז שלי בכל מקום שיציבו אותי”.

מחצית ראשונה

השופט הרוסי קטלין גאמן הוציא את המשחק לדרך באצטדיון בעכו לעיני 795 צופים.

דקה 11, נבחרת ישראל עלתה ל-0:1: מוטי ברשצקי ביצע מסירה כפולה עם שון וייסמן והצליח להקפיץ מעל השוער היוצא בקלות. יופי של פתיחה לנבחרת של מרקו בלבול.

מוטי ברשצקי כובש (עמית מצפה)מוטי ברשצקי כובש (עמית מצפה)
מוטי ברשצקי כובש (עמית מצפה)מוטי ברשצקי כובש (עמית מצפה)
שחקני נבחרת ישראל הצעירה חוגגים (עמית מצפה)שחקני נבחרת ישראל הצעירה חוגגים (עמית מצפה)
מוטי ברשצקי חוגג עם שון וייסמן (עמית מצפה)מוטי ברשצקי חוגג עם שון וייסמן (עמית מצפה)

דקה 12: מתן חוזז מצא את עצמו במצב דומה מאוד לזה שהגיע ברשצקי דקה קודם לכן, אבל הבעיטה של חוזז עברה בסמוך לקורה השמאלית.

דקה 25, נבחרת ישראל נותרה בעשרה שחקנים: נטע לביא ביצע עבירה גסה על אליביי מחמדי באגף שמאל, הרחק מהשער של הנבחרת, והורחק בכרטיס אדום ישיר. החלטה מחמירה של השופט הרוסי.

נטע לביא מאוכזב אחרי ההרחקה (עמית מצפה)נטע לביא מאוכזב אחרי ההרחקה (עמית מצפה)

דקה 34: כל אזרבייג'ן עלתה למעלה לכדור חופשי וישראל ניצלה זאת כדי לצאת למתפרצת מהירה מאוד בסיומה ברשצקי השאיר את חוזז לבד מול מוסטפה קמל, שעצר אותו ביציאה טובה. החמצה גדולה של שחקן בני יהודה.

דקה 37, נבחרת ישראל עלתה ל-0:2: אליאל פרץ הכניס מסירת עומק לתוך הרחבה לווייסמן, שהוציא את השוער מחוץ לשער ורשם בישול שני במשחק עם עקב לפרץ, שגלגל מסף הרחבה פנימה.

שון וייסמן מבשל (עמית מצפה)שון וייסמן מבשל (עמית מצפה)
אליאל פרץ חוגג עם שחקני הנבחרת (עמית מצפה)אליאל פרץ חוגג עם שחקני הנבחרת (עמית מצפה)

מחצית שנייה

דקה 48: מקסים פלקושצ'נקו הרים כדור מצד שמאל לראש של מתן חוזז, שנגח מחמישה מטרים לפינה הרחוקה, אבל קמל ירד טוב ועצר את הכדור.

דקה 52: חוזז פרץ מאגף ימין, חדר למרכז הרחבה והוציא כדור אחורנית לפלקושצ'נקו, שבעט שטוח מ-18 מטר, אבל השוער האזרי ירד טוב וקלט את הכדור.

מתן חוזז (עמית מצפה)מתן חוזז (עמית מצפה)

דקה 57, נבחרת ישראל עלתה ל-0:3: שי בן דוד בעט כדור שטוח ברגל שמאל מחוץ לרחבה לקורה השמאלית, הריבאונד הגיע לפלקושצ'נקו, שבעט תוך כדי גלישה לרשת החשופה.

שחקני נבחרת ישראל הצעירה חוגגים (עמית מצפה)שחקני נבחרת ישראל הצעירה חוגגים (עמית מצפה)

דקה 70, נבחרת אזרבייג’ן צימקה ל-3:1: אלנור ג'פארוב המחליף בעט כדור חופשי מ-20 מטר למרכז השער, אבל סהר חסון ניסה להדוף עם יד אחת והדף את הכדור פנימה. איזה שער אומלל מבחינת השוער הצעיר. 

דקה 86: התקפה מתפרצת נוספת של הנבחרת בהנהגתו של ברשצקי הסתיימה הפעם עם מסירה ימינה לרז מאיר, שמ-12 מטר מצא את מוסטפה קמל מוכן. דקה חלפה ו-וייסמן נגח כדור לחיבורים, אבל השוער האזרי התעופף והציל שוב.

שון וייסמן (עמית מצפה)שון וייסמן (עמית מצפה)
אליאל פרץ (עמית מצפה)אליאל פרץ (עמית מצפה)

נבחרת ישראל: סהר חסון, רז מאיר, עמית ביטון, ניר ברדע, שי בן דוד, נטע לביא (הורחק, 25), אליאל פרץ, מקסים פלקושצ'נקו (אביב אברהם, 77), מוטי ברשצקי, מתן חוזז (דן גלזר, 52, רז נחמיאס, 70), שון וייסמן.   

נבחרת אזרבייג'ן: מוסטפה קמל, סרטן טאשחין, באלול מוסטאפזאדה, סרחן באלוגלו, גיסמאט אלייב, אוזם קאן, אליין אולוקאנוב, יוסיף נאבייב, אליביי מחמדי, אונור אלביירק (אלן אסקרוב, 46), אלטון טוראבוב (אלנור ג'פארוב, 46).