תקופת החגים בפתח ולכבוד ראש השנה העברית שבא עלינו לטובה, מרבית נציגנו בגולה ממש לא זכו לחופש, דווקא להיפך, הם עברו ימים עמוסים במיוחד שכללו משחקים גם באמצע השבוע, וזה עוד לפני הסופ"ש שטומן בחובו מחזור נוסף.

אבל מבלי להקדים את המאוחר, אנחנו כאן ב”מהדקים חגורות” נסכם את השבוע שעבר על הלגיונרים שלנו, כשברקע, אי אפשר שלא להזכיר, שוב, את צמד משחקיה של נבחרת ישראל במוקדמות יורו 2020 מול אוסטריה (10.10) ולטביה (15.10) שהולכים ומתקרבים להם בצעדי ענק וייפגשו אותנו בצד השני של יום כיפור.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
האם זאת תצוגת הקהל המרשימה בעולם?

כמו בכל שבוע, נביא לכם את הנוסע המתמיד שהמשיך לעשות את העבודה וצבר לחשבון שלו עוד כמה נקודות, את זה שהבריק ושודרג למחלקה הראשונה וגם את מי שסבל מעיכוב בהמראה. אבל לפני הכול, מילה מהצוות והפעם – חן עזרא. הקשר שעבר לאי השכן כדי לחפש לעצמו קצת שקט, סיפר בראיון על פתיחת העונה החיובית במדי אומוניה ניקוסיה, האימונים תחת שחקן העבר של מנצ'סטר יונייטד, הרצון לשוב למדים הלאומיים והשילוב בין השמירה על המסורת היהודית כאדם דתי, לבין הקריירה ככדורגלן המקצועני, שמתאפשר עבורו גם מחוץ לארץ הקודש. הראיון נערך ביום חול.

השילוב בין שמירה על מצוות היהדות לניהול קריירה מקצוענית הוא לא פשוט, בטח בחו"ל. זו העונה הראשונה שאתה משחק מחוץ לישראל, נתקלת בקשיים במובן הזה עד עכשיו?  
"לשמור על היהדות שלך ולשחק כדורגל מקצועני זה הדבר הכי קשה בעולם, בטח בחו"ל – זה על סף הבלתי אפשרי. לא יצאתי לחו"ל כל הקריירה בעיקר בגלל זה ומי שמכיר אותי יודע שהיו לי הצעות מרוסיה בהרבה כסף ואמרתי 'לא', עצרתי את עצמי כי ידעתי שלא יהיה לי סיכוי לשמור על היהדות שלי. אני שמח בחלקי ואני מודע לוויתורים שעשיתי למען הדת, אבל ברוך השם גם עם כל ההקרבה אני זוכה לעשות קריירה יפה. הייתי בכל הקבוצות הגדולות בליגת העל, היו לי שנים טובות במכבי חיפה, הייתי מצוין בבית"ר ירושלים ויש לי 12 הופעות בנבחרת ישראל”.

חן עזרא במדי אומוניה ניקוסיה (מערכת ONE)חן עזרא במדי אומוניה ניקוסיה (מערכת ONE)

“עכשיו בורא עולם נתן לי מתנה – לחוות גם את הכדורגל בחו"ל. אני נחשף לתרבויות אחרות, יש פה הרבה זרים מברזיל, פורטוגל, אנגליה ועוד מדינות. זה מועדון גדול בקפריסין וגם אם זה לא הטופ של אירופה זו חוויה. שוב, לשמור על אורח חיים דתי זה על סף הבלתי אפשרי וזה הכי קשה בעולם, זאת מסירות נפש. זה לא פשוט אבל זה שווה את הכול וזה מה שגורם לי להתחזק. אני גאה שאני יהודי ושאני שומר מצוות ומוסר את הנפש כמה שאפשר”.

המאמן שלך (שעוד נגיע אליו) נתן את ברכת הדרך לכך שיכניסו לחוזה שלך סעיפים שיעזרו לך לשמור שבת. הפעולה הזאת הייתה גורם מכריע בהחלטה לעזוב את ישראל ולעבור לקפריסין?  
“הסעיף בחוזה שמאפשר לי לשמור שבת היה הגורם המכריע בהגעה שלי לאומוניה. בלי הסעיף הזה לא הייתי עובר לקפריסין. לא הייתי מוכן למכור את מה שנלחמתי עליו כל הקריירה בשביל לשחק ולהתפרנס בחו"ל. קרה לי נס והם הסכימו לכל הדרישות שלי. אני מודה למועדון ומוקיר לו תודה. זה מדהים שהם גויים והם לא באמת מבינים את המהות של השבת ושל חגי ישראל ועדיין באו לקראתי והסכימו לכל הדרישות שלי. הם מזמינים לי דירה או מלון ליד כל אצטדיון שיש בו משחק כדי שאוכל להגיע ברגל. גם אם יש אימון בשבת אז דואגים לי למקום שנמצא במרחק הליכה מהאימון, הם יורדים לפרטים הכי קטנים - כשאוכלים יש לי את האוכל הכשר שלי עם הכלים הכשרים שלי, הם פשוט יודעים הכול. אני מקווה להחזיר למועדון במגרש כי הם גם לא עושים פרצופים, פשוט מבינים אותי”.

חן עזרא (רדאד ג'בארה)חן עזרא (רדאד ג'בארה)

בוא נעבור לצד המקצועי, אחרי עונה שבה חווית ירידה בב"ש, פתחת טוב את העונה ואפילו נבחרת לאחד מ-11 הזרים המבטיחים של הליגה. אתה מרגיש שאתה זוכה ליותר הערכה בקפריסין?
“אני מרגיש מוערך מאוד, מאמינים בי פה. שיחקתי בשלושת המחזורים האחרונים והצגתי יכולת גבוהה ובנוסף גם אנחנו מנצחים ועלינו למקום הראשון. אני מאוד שמח ומרגיש שכל השמחה והביטחון חזרו אליי. אני חושב שאחד הדברים שהכי עוזרים לי זה העובדה שאין עליי שום סטיגמה פה. מסתכלים עליי ושופטים אותי נטו לפי היכולת במגרש, דף חלק. זאת הזדמנות להתחיל מחדש כי לפעמים בארץ אתה מגיע למצב שמדביקים לך סטיגמה ודברים שהם לא נכונים שקשה להשתחרר מהם. הבחירה לאחד מהזרים המבטיחים? זה נחמד וזה כיף אבל לא מעבר לזה, בכדורגל אין הרבה רגעים של חסד ואתה צריך להוכיח את עצמך שבוע אחרי שבוע”.

המאמן שלך, הנינג ברג, לבש את מדיה של מנצ'סטר יונייטד במשך שלוש שנים ולקח חלק בזכייה הבלתי נשכחת בליגת האלופות ב-1999, איך החוויה בעבודה מולו?
"זאת חוויה אמיתית וכבוד גדול לעבוד תחת מאמן כזה. האימונים ממש בקצב גבוה ויש לו דרישות גבוהות. בזמן הפגרה הבינלאומית, מי שלא זומן לסגל של הנבחרת שלו הגיע להתאמן והוא נתן לנו בקושי יום אחד של חופש כי הוא טען שאנחנו קבוצה חדשה וצריך להתחבר. האימונים מאוד מעניינים עם הרבה משחקונים ועבודה על הנעת כדור. אין הרבה ריצות סתם והכול בקצב גבוה. הוא מסביר לך כל דבר לפרטי פרטים ועובר עם כל שחקן על קטעי וידאו. יש לו יחסים טובים עם השחקנים כי הוא מדבר בגובה העיניים, אבל מהצד השני הוא יודע גם לשמור על הדיסטנס ולגרום לשחקנים לכבד אותו. הוא סוג של חבר שנעים לך לדבר איתו ואתה מרגיש פתוח לידו. איתי הוא עובד הרבה על התנועה בלי הכדור ואני חושב שמאוד השתפרתי במובן הזה”.

חן עזרא (רדאד ג'בארה)חן עזרא (רדאד ג'בארה)

לסיום, אי אפשר בלי שאלה על הנבחרת. אתה חושב שיש סיכוי שתזכה לזימון מהרצוג עוד בקמפיין הנוכחי?
“אני מאוד רוצה לחזור לנבחרת אין ספק. אני לא יודע אם אקבל זימון עכשיו, אבל בכל מקרה אני חושב שאני אצטרך להוכיח את עצמי עוד יותר ולאורך זמן רב יותר, ובעזרת השם לתרגם את היכולת הטובה שלי למספרים. אני מאמין שאם אדע לספק גם מספרים טובים לצד היכולת, אז אקבל את הזימון, אבל יש לי עוד דרך לעשות עד לשם".
ועכשיו, כמו שהבטחנו, הגיע הזמן לעלות על הטיסה השבועית עם מי שהרוויח נקודות זכות ונכנס למועדון הנוסע המתמיד, ההברקה ששדרגה את אחד הנוסעים למחלקה הראשונה וגם, מה לעשות, השחקן שסבל מעיכוב בהמראה”. 

הנוסע המתמיד

בדיוק כמו בשבוע שעבר, שון וייסמן עדיין לבד במועדון שלנו. חלוץ וולפסברגר אמנם זכה למנוחה במשחק הליגה מול הארטברג ביום ראשון, אך חזר היישר לדרבי במשחק הגביע מול הקבוצה השנייה של העיר וולפסברגר, שמשחקת בליגה השלישית, וכבש את מחצית משערי קבוצתו ב-0:6 הקליל. עם השלושער הנוכחי, וייסמן העלה את מאזנו ל-13 שערים בתשעה משחקים בכל המסגרות ואנחנו רק יכולים לקוות שהוא ישמור על הגחלת בשלושת המשחקים שמחכים לו עד משחק הנבחרת באוסטריה, מול טירול וסט פלוטן בליגה ובתווך מול רומא בליגה האירופית. דבר אחד בטוח, כשוייסמן יעלה על כר הדשא באצטדיון בווינה, אם וכאשר, הוא יזכה ללא מעט תשומת לב מצד היריבה שכבר מכירה אותו מקרוב.

שון וייסמן חוגג (רויטרס)שון וייסמן חוגג (רויטרס)

מחלקה ראשונה

חלוץ נוסף שפורח הוא מאוויס צ'יבוטה, שהתפוצץ השבוע ונתן קונטרה לוייסמן עם ארבעה שערים בשני משחקים, אחד במשחק הליגה מול ארדה ושלושער גדול ב-1:4 על נפטוחימיק בורגס בגביע. אם בפעם הקודמת ר קיבלנו ראבונה נהדרת מבית היוצר של ערן זהבי, אז הפעם שחקנה של אלופת בולגריה סידר לנו שער בבעיטת עקרב. נכון, זה לא היה ביצוע אלגנטי ונקי כמו ההצלה ההיא של רנה היגיטה, אבל השער השני מבין השלושה שכבש בהחלט מספיק לו כדי לקבל את השדרוג למחלקה הראשונה. 

טאלב טוואטחה, מאוויס צ'יבוטה ודן ביטון (אינסטגרם)טאלב טוואטחה, מאוויס צ'יבוטה ודן ביטון (אינסטגרם)

עיכוב בהמראה 

אופיר מרציאנו אומנם ספג שלושה שערים במשחק הנבחרת בלובליאנה, אך אין עוררין על כך שהוא גם היה אחד המצטיינים בנבחרת של אנדי הרצוג עם מספר הצלות גדולות,  שלצערו לא הספיקו בסופו של דבר כדי לצאת עם נקודה. מאז אותו הפסד כואב מרציאנו גם איבד באופן את חולצת ההרכב הפותח של היברניאן ואת שני המשחקים השבוע, בליגה מול הארטס (2:1) וקילמרנוק בגביע הליגה (4:5 בפנדלים אחרי 0:0 ב-120 דקות) ראה מהספסל. "בעיני אוהדי היברניאן מרציאנו הוא השוער הראשון הבלתי מעורער אבל כנראה שהמאמן פול האקינגבוטום רואה את הדברים בעין אחרת", נכתב בתקשורת הסקוטית אחרי הדרבי מול הארטס. אנחנו מקווים שאכן מדובר בעיכוב קטן בהמאה ולא יותר מכך, ושעד למפגש באוסטריה מרציאנו יחזור לקבל את הקרדיט במשחקי קבוצתו מול סלטיק ואברדין, כי אנדי הרצוג יהיה זקוק לשוער הראשון שלו ביכולת שיא על הדשא בווינה.