הקיץ האחרון היה מעניין מאוד עבור אוהדי היורוליג. מרוץ החימוש החל וכשהמבטים הופנו לעבר רוסיה היה ברור כי שלוש הקבוצות אשר משתתפות בתחרות, חימקי מוסקבה, זניט סט פטרסבורג וכמובן צסק"א מוסקבה, יהיו בין אלו שלבטח ישברו שיאים בתחרות ביניהן בכל הנוגע לתנודות שוק השחקנים כמו גם למשכורות אשר ישולמו. אך איפשהו לאורך הדרך התרחשו שני אירועים מכוננים אשר בכוחם לעצב את מפת הכדורסל ברוסיה.

שתי תהיות עיקריות סבבו את הקבוצות ממוסקבה, הראשונה הייתה "מה עושים שם בצסק"א" שהצליחה לאבד את כל הקו האחורי שלה בתוספת אות’לו האנטר מהקו הקדמי, הרי קבוצת הצבא האדום הייתה ידועה לאורך השנים בתור מי שיכולה לשמור על השלד הקיים בקלות רבה, ובהתחשב בעובדה שהרכב מנצח לא נהוג להחליף, ההפתעה הייתה עצומה. מנגד חימקי החלה להנחית שמות בזה אחר זה, וההצהרה בתום הקיץ הייתה שבקבוצה הולכים על כל הקופה, דהיינו פיינל פור היורוליג.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
ספרופולוס: אנחנו מכבי ונילחם עד הסוף

"על הנייר" הוא ביטוי שגור בפיהם של לא מעט פרשנים, כתבים ושאר אנשי מקצוע כמעט בכל ענפי הספורט, והביטוי מתייחס לפוטנציאל אשר טמון בסגל כשמסתכלים על מספר אספקטים וזאת עוד לפני ששוחקה דקה אחת, לפני שהכימיה החלה להיווצר, ומהבחינה הזו היה נראה כי חימקי ניסתה לבנות קבוצה שהשאיפות שלה במידה מסוימת ייתכן וחורגות מהליגה שנחשבת לשנייה בטיבה בעולם, והחתמתם של ג'ונאס ג'רבקו וטימופיי מוזגוב אכן שלחה מסר שנשמע היטב.

לצד ההצהרות, ישנן גם את ההתחלות וכמו בכל סיפור אהבה הוליוודי בהתחלה הכל נראה ורוד, ובדומה לסרטים הוליוודיים לרוב הצרות לא מאחרות לבוא. חימקי בעידן של רימאס קורטינאיטיס ערכה שינויים נרחבים בסגל והסתערה על ליגת ה-VTB ועל היורוליג בו זמנית, וזה היה ברור שבחימקי רוצים להדיח את צסק"א מכס המלכות והתחושות היו שבעונה הנוכחית הדבר אכן אפשרי.

בישיבת היורוליג שנערכה בקיץ החולף התקבלו החלטות אשר נוגעות לרישוי הקבוצות על ידי המפעל לעונת המשחקים הבאה (2020-21), בין השינויים ביטול הגבלת כמות הקבוצות לפי מדינה, קידום אלופת היורוקאפ וסגניתה ומתן שלושה כרטיסים חופשיים כאשר העדיפות לאלופת הליגה האדריאטית, אלופת ה-VTB או סגניתה אם צסק"א זוכה, ולכן עבור חימקי משמעות אליפות מקומית או סגנות הינן המשכיות.

חזרה לפתיחת העונה של חימקי. ביורוליג הכל היה ורוד, הקבוצה רצה למאזן של שישה ניצחונות אל מול שני הפסדים, אך מאז נפלה למאזן של שלושה ניצחונות ו-11 הפסדים, בליגה המקומית חימקי של קורטינאיטיס שולטת ללא עוררין עת שהיא מסתכל על שאר קבוצות הליגה עם מאזן של 14 ניצחונות והפסד בודד.

טימופיי מוזגוב (רויטרס)טימופיי מוזגוב (רויטרס)

הצרות של חימקי החלו עם מוזגוב. טימופיי למעשה עבר פציעה בברך בגינה אורלנדו הגישה בקשה לגרוע את שכרו של השחקן מתקרת השכר שלהם בגין "פציעה מסיימת קריירה" כפי שדיווח מארק שטיין, העניין הוא שהשחקן שאת שכרו ביקשה אורלנדו לגרוע (הם עדין ישלמו לטימופיי את שמגיע לו) בגלל מס המותרות אותו משלמות הקבוצות במידה והן חוצות את תקרת השכר אשר נקבעה על ידי ה-NBA, העניין הוא שבינתיים מוזגוב חתם בחימקי ועל הדרך הפנה אצבע מאשימה לעבר הרופאים בארצות הברית שלדעתו "ברגע שהרופאים טיפלו בי בהסתמך על אבחנה שגויה, לא קרה אסון אך הפציעה החמירה".    

הסנטר בינתיים לא משחק, והקבוצה מדשדשת לה ביורוליג בין מאניה לדפרסיה והשאלה אשר נשאלה עדיין באשר לשילובם של סרגיי קראסב ושל אלכסיי שבד עדין עומדת בעינה, ויחד עם זאת הפוטנציאל ההתקפי של חימקי נחשב לאחד הגבוהים ביורוליג כפי שהציגו מול ריאל מדריד בשבוע המשחקים הכפול הקודם. למשחק נגש מכבי אגב הם יחסרו בין היתר את אנתוני גיל שעד לפני שנה נחשב לאחד משחקני ה-4 הכי טובים שיש ליורוליג להציע ובלי ג'רמי אוואנס שצפוי להיעדר זמן רב מהמגרשים.

שם המשחק עבור קבוצות שהצלחתן נמדדת בשנים עוקבות הוא המשכיות, כזו הצליחו לייצר בחימקי עם השלד שנותר, כזו בצסק"א כאמור ספגו מהלומה ונראה שבהם בדרך לתקופה של חילופי דורות, אך היות ובהמשכיות עסקינן אי אפשר שלא להתייחס למתרחש במכבי תל אביב שבינתיים עומדת על שלוש משלוש בכל מה שקשור למטרות שהציבו לעצמם במועדון.

בראיון שהעניק מאמן הקבוצה יאניס ספרופולוס ל-ONE בפתיחת העונה, הוא דיבר על הרצון לייצר פרויקט בר קיימא, ומהבחינה הזו הארכת חוזהו של יאניס עד 2023, כמו גם זו של סקוטי ווילבקין ושל אות’לו האנטר בהחלט מראות שהתהליך אותו המועדון החל רוקם אור וגידים והניצנים הראשונים אכן נותנים את אותותיהם.     

סקוטי ווילבקין וטיילר דורסי (איציק בלניצקי)סקוטי ווילבקין וטיילר דורסי (איציק בלניצקי)

במכבי מקווים לסגור את הסגל לעונה הבאה כמה שיותר מהר וזאת כמובן כדי לא להגיע לתקופת הקיץ שכתמיד צפויה להיות אכזרית עת שהגדולות משחרות לטרף ואין הן בוחלות בשום אמצעי בכדי להשיג את מבוקשן שכן פנקס הצ'קים שלהן פתוח והיד שמבקשת לחתום צריכה רק להוסיף את הסכום , אך המגמה מבחינתה של אלופת המדינה ברורה וחיובית, ובינתיים קבוצות היורוליג מתרשמות מהמהלכים, שכן יאניס מבחינתן מוערך מאוד והצעד שנוגע לסקוטי היה יותר מהגיוני היות והוא "הפרנצ'ייז פלייר שלהם", לאחר ההחתמה של האנטר כבר החלו לדבר על כך שמכבי בונה כבר בונה קבוצה מאוד חזקה עם פוטנציאל מאוד גבוה להצלחה.

יאניס ספרופולוס (איציק בלניצקי)יאניס ספרופולוס (איציק בלניצקי)

אלופת המדינה לא מתכננת לעצור כמובן רק עם השלושה הללו וגם אייסי כבר על המוקד כפי שדיווחנו, אך ההבדל אולי הכי גדול משנים קודמות הוא שבקבוצה יודעים מה שיש להם ומבחינתם הם פועלים מהר ומדויק ככל האפשר וזאת כדי לא לאפשר סיכוי למי שרק מאיימת להסתכל לכיוונם של מי מהשחקנים.

שבוע המשחקים הכפול אליו נכנסים חניכיו של יאניס הוא קריטי יותר אפילו מקודמיו, היות ואם בשבוע החולף  בו פגשה מכבי את ריאל לקרב שבמידה רבה היה על יתרון הביתיות הרי שהשבוע הקרוב יכול לעשות את ההבדל בין התקרבות משמעותית להבטחת הפלייאוף (ולרף 18 הניצחונות, אותו העריכו קבוצות היורוליג כמספר הניצחונות המינימלי אשר דרוש בכדי להבטיח מקום בין שמונה האחרונות) לבין הסתבכות מיותרת וזאת לאור הישגי הקבוצה ביורוליג עד כה.