עונת 2019/20 בליגת ווינר סל נמצאת ממש מעבר לפינה ואחרי שגביע ווינר סל הגיע לסיומו וניתן היה להתרשם לראשונה מהסגלים של הקבוצות השונות, הגיע הזמן לנתח את הקיץ שעבר עליהן, מה עשו בעונה שעברה ומה הן צפויות לעשות בעונה הקרובה בליגה הבכירה.

מכבי חיפה עלתה מהלאומית, עירוני נהריה בנתה סגל קצר וצעיר תחת דני פרנקו והפועל גלבוע/גליל עדיין לא שכחה את הבעיות הכלכליות שליוו אותה הקיץ ופגעו לה בהכנות. דבר אחד מסתמן, זה נראה שלצפוניות של ליגת ווינר סל לא יהיה קל העונה בכלל ו-ONE מנתח לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת לקראת העונה החדשה.

דניאל קופרברג, דניאל סאואנה וגרגורי ורגאס (גרפיקה: קרולינה אריכמן)דניאל קופרברג, דניאל סאואנה וגרגורי ורגאס (גרפיקה: קרולינה אריכמן)

מכבי חיפה

בעונה שעברה: זכתה באליפות הליגה הלאומית

היכל: רוממה – 5,000 מקומות ישיבה

תקציב: כ-8 מיליון שקל

הסגל: מתיחת פנים של ממש עברה הקבוצה של דניאל סאואנה, המאמן הוונצואלי שהגיע בשלהי העונה שעברה לירוקים ששיחקו בליגה הלאומית וסייע להם להתגבר על עונה בינונית בדרך לפלייאוף מוצלח ולעלייה לליגת ווינר סל. שני הזרים קרון דשילדס וסמואל גיבנס עזבו ושלושה זרים חדשים הגיעו – סקוט סאגס, אריק אנדרסון והמסקרן שבהם ג’יימס יאנג, בעל העבר ב-NBA. זר נוסף שחזר אחרי שנתיים בגלות הוא אחד מאהובי הקהל, גרגורי וראגס, ששיחק הקיץ במונדובאסקט עם נבחרת ונצואלה. 

השלד הישראלי שכלל את צמד הגבוהים דניאל קופרברג ורומון סורקין נשאר, כמו גם הקפטן הוותיק ווילי וורקמן. בגזרת הגארדים, עמית אלון הצעיר ממשיך וגיל אמיתי ששיחק באליצור נתניה בא לעזור, כמו גם דייויד כהן מהפועל אילת. יונתן מור שכיכב אצל אליצור קריית אתא בליגת המשנה, ינסה לעשות את הפריצה שלו.

תחזית: במועדון הירוק יקוו שלא להלחם נגד הירידה, הסגל די קצר ואין איזשהו כוכב שיכול להיות שובר שוויון מבחינתה. יהיה קשה לראות את הירוקים מגיעים לפלייאוף על פי המצב הנתון. אם תתחזק בהמשך ותביא עוד קצת ניסיון לסגל, אולי היא תצליח להוציא משהו מהעונה הזו.

טוני גפני, דני פרנקו ואיגור קולשוב (גרפיקה: קרולינה אריכמן)טוני גפני, דני פרנקו ואיגור קולשוב (גרפיקה: קרולינה אריכמן)

עירוני נהריה

בעונה שעברה: מקום 11

היכל: עין שרה – 2,500 מקומות ישיבה

תקציב: 7.5 מיליון שקל

הסגל: דני פרנקו בא לעשות סדר בקבוצה הצפונית ביותר, שחוותה עונת מלאת דפיקות לב ב-2018/19 שבקלות יכולה הייתה להסתיים בירידה. המאמן הבכיר, שהרבה שנים לא הגיע מאמן במעמדו לנהריה, עשה את מה שהוא עושה לרוב – קרדיט לשחקנים זרים שהוא מכיר ויודע בדיוק מי הם, בלי הרבה הימורים. ג’ף אדריאן, שנשר עם בני הרצליה ללאומית אחרי העונה הכי חלשה שלו מאז הגיע לישראל, חתם וגם טוני גפני חזר לארץ אחרי שכבר שיחק עבור פרנקו במדי הפועל תל אביב. באותו האופן גם ג’רל מקניל המוכר מימיו בהפועל תל אביב חתם אצל פרנקו ודומיניק ווטרס משלים את הסגל הזר.

מי שיוביל את הסגל הישראלי יהיה איגור קולשוב, שהיה להחתמה מפתיעה מאוד אחרי ששיחק במכבי ראשון לציון והפועל חולון והוא יהיה הבכיר ביותר אצל פרנקו. גם המתאזרח טראוויס ווריק שהיה מצוין בהפועל באר שבע מגיע לעזור. איתי שגב ינסה להמשיך לקבע את מעמדו כאחד הגבוהים הבכירים בישראל אחרי שסיים עונה סבירה בראשל”צ ואייל שולמן שחוזר לליגה הבכירה אחרי קדנציה בהפועל רמת גן/גבעתיים מהלאומית, גם יהווה חלק חשוב בסגל. ההפתעה? שליו לוגשי שהפתיע את פרנקו ביום אימונים פתוח מיוחד וקיבל חוזה, יקווה לקבל דקות ולתרום, כאשר בסגל יש עוד כמה שחקנים צעירים.

תחזית: עוד קבוצה שככל הנראה תלחם שם למטה וגם זה בעיקר נעוץ בעובדה שהסגל צעיר מאוד, קצר וקשה להאמין שמספיק טוב, זאת למרות ההופעה המרשימה בגביע ווינר סל, אבל עדיין, זה רק גביע ווינר סל.

יותם חנוכי, ליאור ליובין ואדגר סוסה (גרפיקה: קרולינה אריכמן)יותם חנוכי, ליאור ליובין ואדגר סוסה (גרפיקה: קרולינה אריכמן)

הפועל גלבוע/גליל

בעונה שעברה: מקום 10

היכל: גן נר – 2,250 מקומות ישיבה

תקציב: 6.5 מיליון שקל

הסגל: אריאל בית הלחמי וחואקין שוכמן עזבו להפועל תל אביב, הכסף לא היה שם עד שהאוהדים וכמה ספונסרים הרימו את הכפפה והסגל של הצפוניים לעונה הקרובה נבנה בהתאם לתקציב הנמוך ולעובדה שאין ציפיות בשמיים. מי שנשארו כדי להנהיג עם יותם חנוכי ונתנאל ארצי שישמשו כקפטנים משותפים. גיל בני וג’ארמר גאלי שהלהיבו בעירוני רעננה מהלאומית בעונה שעברה חתמו, יפתח זיו הגיע אחרי עונה טובה בנהריה ועמית גרשון מהפועל ב”ש הצטרפו גם כן, כאשר עידו פליישר משלים את הסגל הישראלי.

מבחינת חומר הזרים של הקבוצה, מדובר בהחתמות מעניינות. מלבד גאלי שיכולותיו מוכרות, גם אדגר סוסה אקס הפועל ירושלים הצטרף וינסה להיות המבוגר האחראי על הפרקט. הסנטר הצעיר ניק וורד הגיע לתחנה הראשונה שלו באירופה אחרי קריירת מכללות מרשימה, אך הוא שוחרר אחרי שלושה שבועות בלבד לטובת אקס הפועל ירושלים בעבר, ג’רוויס ורנאדו בן ה-31 שמגיע לבקר. הפורוורד ג’סטין טילמן שכבר הראה במשחקי טרום העונה מה הוא יודע, מגיע מהליגה הקוריאנית וינסה לייצר ביטחון בצבע עבור גלבוע/גליל.

תחזית: כמו שתי חברותיה לצפון – סגל קצר עשוי להיות בעוכריה. נכון שיש שם צעירים מוכשרים מאוד וזר מוכח כמו סוסה, אבל זה הימור גדול ואין לדעת אם יתגלו עוד בעיות כספיות בהמשך.