כצפוי, בוועד האולימפי הבין לאומי הודיעו באופן רשמי היום (שלישי) על דחיית המשחקים האולימפיים בטוקיו לשנת 2021 לאור משבר הקורונה שהטיל זמן רב ספק גדול על קיומה של האולימפיאדה כסדרה. כעת, כמה ספורטאים ישראלים שיתפו בשיחה ל-ONE את דעתם ותחושותיהם בנוגע לדחיית המשחקים.

“זו החלטה נכונה מאוד”, אמר הג’ודאי שגיא מוקי. “בסך הכול זה צעד שהיה מתבקש מכמה סיבות. גם מהפן הבריאותי כמובן וגם בפן השוויוני שחלק מהספורטאים בעולם מתאמנים וחלק לא. אני חושב שלקחו החלטה נכונה מאוד בעניין הזה. אם האולימפיאדה הייתה מתקיימת כסדרה זה היה פוגע בכמה ספורטאים אין ספק, שגרת האימונים שלהם נהרסה. אני מרגיש בסדר עם זה, אני בשיא ההכנה, אני אלוף עולם ובשיא הכושר, אבל צריך לקבל את המציאות הנוכחית ואין לי ספק שאני עוד יכול לעלות הרבה מעבר לאיפה שאני נמצא”.

"החלטה נכונה". שגיא מוקי (חגי מיכאלי)"החלטה נכונה". שגיא מוקי (חגי מיכאלי)

המתעמל ארטיום דולגופיאט הוסיף: “למרות המצב, אני חשבתי שהאולימפיאדה תתקיים בזמן ולא תידחה, חשבתי שיהיה קשה מאוד לדחות את זה מכל מני סיבות. זה לא שההחלטה לא הייתה נכונה, אבל הדחייה היא מסובכת מאוד. זו ההחלטה ונתכונן בהתאם לשנה הבאה. אנחנו ממשיכים להתאמן כרגיל בקבוצות קטנות, זה לא השתנה יותר מדי עבורנו. זה מבאס שזה זז לשנה הבאה, התכוננו לזה הרבה זמן, אבל אין מה לעשות. אלו החיים ונמשיך לעבוד קשה”.

"חשבתי שהיא לא תידחה". ארטיום דולגופיאט (שחר גרוס)"חשבתי שהיא לא תידחה". ארטיום דולגופיאט (שחר גרוס)

גולש הרוח הוותיק, שחר צוברי, שיתף גם כן: “ההחלטה היא נכונה לגמרי ומתבקשת, זה היה צפוי, ניערך בהתאם לכך. אנחנו פחות נפגענו מזה כי אנחנו עוסקים בספורט שהוא בים, ככה שאנו יכולים להמשיך להתאמן ולהישמע להנחיות. אני מבין את ההחלטה לדחות לגמרי, הרבה ספורטאים נפגעו מזה, זה היה הדבר הנכון לעשות. אני חושב שזה מספיק זמן להיערך בהתאם, אני שמח שהגדילו ראש ולקחו החלטה אמיצה כדי למנוע חוסר ודאות ולגרום לאנשים להגיע מוכנים יותר לקיץ הבא”.

"ניער בהתאם". שחר צוברי (רדאד ג'בארה)"ניער בהתאם". שחר צוברי (רדאד ג'בארה)

“ההחלטה הנכונה התקבלה ללא ספק בשל המציאות שנכפתה עלינו באופן כלל עולמי”, סיפר השחיין יעקב טומרקין. “למרות המאמץ וההשקעה לאורך שלוש וחצי השנים האחרונות, אימונים מפרכים, טיסות רבות, אורך חיים אינטנסיבי ותובעני, אני מבין ומסכים עם ההחלטה של ממשלת יפן לדחות את המשחקים למועד חדש לצורך שמירה על בריאות הספורטאים אנשי הצוות והציבור. האולימפיאדה היא חגיגה של שמחה לספורט ולצופים ואין ספק שכדי להגיע למצב כזה נצטרך להמתין. זה הזמן להקשיב ולפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות, לבלות זמן עם המשפחה ולהתחזק יחד לקראת ימים טובים יותר”.

"מסכים עם ההחלטה". יעקב טומרקין (נעם מורנו)"מסכים עם ההחלטה". יעקב טומרקין (נעם מורנו)

מטעמה של לינוי אשרם נמסר: “בכל התקופה האחרונה המשיכה לינוי אשרם בשגרת האימונים תחת הדרכת המאמנת האישית שלה איילת זוסמן והמשיכה בהכנותיה למשחקים האולימפיים. החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי בדבר דחיית המשחקים על פניו נראית כהחלטה ראויה והספורטיבית שתאפשר לכל הספורטאים להגיע במוכנות המיטבית למשחקים בטוקיו 2021. אשרם וזוסמן ימשיכו בהכנות לטוקיו 2021 כפי שעשו עד עתה. בהזדמנות זו ברצוננו להודות לאיגוד ההתעמלות, לוועד האולימפי וליחידה לספורט הישגי על כל המאמצים שעושים בתקופה הקשה שעוברת על כולנו לאפשר את שגרת האימונים והמשך ההכנות וכן לרב בריח ובנק הפועלים על המשך העזרה והתמיכה הכלכלית”.

מאמן הג’ודו, אורן סמדג’ה, אמר: “ההודעה על דחיית המשחקים האולימפיים בטוקיו הייתה אקורד סיום של טרגדיה ידועה מראש. לצערנו, אנחנו בג'ודו, היינו הראשונים שנפגעו מביטול של מחנה האימונים שהיה מתוכנן ביפן. כמאמן נבחרת ישראל גברים, שלרגע אחד לא הנמכתי צפיות ותמיד התחייבתי לתת את המקסימום ולדבר תמיד במונחים של מדליות ואולי אף לזכות להניף את הדגל ולשמוע את התקווה, מדובר בפגיעה קשה. אנחנו כישראלים ולוחמים לא נוותר ונמשיך לכבוש את המטרות והייעדים שהצבנו בתחילת המסע לאולימפיאדה. אני מתחייב שנעשה הכל לתת איפון לווירוס ולנסות לשמר את ההישגים ורמת המוכנות הגבוהה שהצלחנו להביא אליה את הנבחרת”.

אורן סמדג'ה (חגי מיכאלי)אורן סמדג'ה (חגי מיכאלי)

מאיגוד ההתעמלות נמסר: “אנחנו באיגוד ההתעמלות קיבלנו את ההודעה על דחיית המשחקים האולימפיים ברגשות מעורבים. מחד הדאגה לשלום ובריאות הספורטאים והציבור, ומאידך האכזבה הגדולה לאור דחיית המשחקים.  זהו לא סוד שבמשלחת ההתעמלות היה טמון פוטנציאל לזכייה במדלייה אולימפית ואנו מקווים כי דחיית המשחקים לא תגרום לשינוי נסיבות לרעתנו”.

“כעת נצטרך להמתין על מנת להבין את כל ההשלכות של ההחלטה, לקבל תאריך יעד ולהתחיל "לחשב מסלול מחדש. נעשה כל שביכולתנו על מנת להגיע למשחקים האולימפיים (יתקיימו כאשר יתקיימו) בשיא מקצועי של המתעמלים. חשוב לזכור, גם בצל המשבר הגדול, כי המשחקים האולימפיים הם משאת נפשם של הספורטאים והמאמנים, וישנה פה סיטואציה מורכבת שצריך להתמודד איתה. אנחנו מחזקים את ידי המתעמלים האולימפיים ומאמני הסגלים שלנו ונמשיך לתמוך בהם, כל הדרך לטוקיו”.

שרת התרבות והספורט, ח”כ מירי רגב, מסרה: “החלטת הוועד האולימפי הבינ"ל על דחיית המשחקים בשנה מצערת ומאכזבת, אך מתבקשת לאור עקומת ההידבקות בעולם ההולכת וגדלה. ניסינו בשבועיים האחרונים לפעול בכל דרך כדי לאפשר לכם לשמור על שגרת האימונים והתחרויות, בכפוף להנחיות של משרד הבריאות. ספורטאיות וספורטאים, אל נא תפול רוחכם. חלומכם לא נגוז אלא רק מתעכב. השקעתכם הרבה לא ירדה לטמיון. דחיית המשחקים האולימפיים נותנת תקווה לכל אותם הספורטאים שהצליחו להביא לידי ביטוי את יכולתם והשיגו כבר את הכרטיס למשחקים ולאלו שהמרוץ להשגת הקריטריון נעצר לפני שבועיים. הבאתם לנו גאווה עצומה בזירה הבינלאומית ואני בטוחה שתמשיכו לזכות בהישגים רבים ותמשיכו להביא לנו כבוד רב”.

מירי רגב (רדאד ג'בארה)מירי רגב (רדאד ג'בארה)

הצהרת איגוד השחייה בעקבות דחיית המשחקים האולימפיים: “הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן הודיעו היום (שלישי) על החלטתם לדחות את המשחקים האולימפיים שהיו אמורים להיפתח ביולי הקרוב בטוקיו בעקבות משבר הקורונה העולמי. איגוד השחייה בישראל מברך על החלטה זו, אשר שמה את בריאות הספורטאים במרכז. בעקבות הודעה זו, תופסק פעילותה של נבחרות ישראל עד שיחלפו המגבלות הנוכחיות, כאשר לא ייערכו עוד אימונים, במשותף או בנפרד, תחת מסגרת האיגוד והנבחרות הלאומיות”.

מנכ"ל איגוד השחייה אמיר טיטו מסר: "הוועד האולימפי הבינ"ל קיבל את ההחלטה הנכונה בדחיית המשחקים ואנחנו כאיגוד מברכים על כך. שום דבר, כולל המשחקים האולימפיים, לא חשוב יותר מבריאות הספורטאים, וכולנו תקווה כי המשבר יסתיים בקרוב ונוכל כולנו לחזור לפעילות סדירה. אנחנו נמשיך ונשקיע הכל למען הצלחת הספורטאים ונחזור מהמשבר הזה חזקים אף יותר לקראת טוקיו 2021".

נטע ריבקין, יו"ר ועדת הספורטאים בהנהלת הוועד האולימפי בישראל: “לעתים, ההחלטות הקשות הן גם הנכונות ביותר. זוהי החלטה קשה מאוד אך האחראית והנכונה ביותר לאור המציאות שנכפתה על כולנו בהיבט כלל עולמי בשל משבר הקורונה. כבר שבועות אחדים מאז שהמצב החל להחמיר שמחשבותיי וליבי איתכם. הקושי הרב בהתמודדות עם אי הוודאות המוחלטת, תוכניות האימון והתחרויות שמתבטלות, בידוד וחוסר היכולת להתאמן בתנאים האופטימליים של כל אחד ואחת מכם והניסיון להישאר בפוקוס כאשר הכל מסביב לא מאפשר זאת. אני יודעת כמה כל אחד מכם השקיע את כל נשמתו כדי להגיע לטוקיו בשיא שלו, הוויתורים הרבים, האימונים המפרכים ואורח החיים התובעני למען הגשמת החלום האולימפי .נכון שלרוב אנחנו לא רואים בעיניים בדרך למטרה אבל פה יש משהו גדול מאיתנו. הבריאות היא תמיד מעל הכל”.

נטע ריבקין (חגי מיכאלי)נטע ריבקין (חגי מיכאלי)

מנכ"ל הוועד הפראלימפי, ניסים סספורטס, על ההחלטה לדחות את המשחקים בטוקיו: “אנחנו, בוועד הפראלימפי הישראלי, שמחים מאוד על ההחלטה הנכונה שהתקבלה היום בוועד הפראלימפי הבינלאומי.  השמירה על בריאותם של הספורטאים קודמת לכל. כרגע אנחנו לומדים את ההשלכות של החלטה זו ונתארגן בהתאם”.

גור שטיינברג, מאמן נבחרת גלישת הרוח: “דחייית המשחקיים האולימפיים בשנה זאת הזדמנות מצוינת עבור נבחרת הגלישה. בשנתיים האחרונות הנבחרת שלנו עם קצב ההתקדמות המהיר בעולם. אנחנו עדיין לא הנבחרת הכי חזקה, אבל אנחנו סוגרים את הפער בכל תחרות. יש לנו נבחרת גדולה, עובדת באופן נרחב מבחינת התוכנית, ונתמכת בצוות מקצועי מצוין. סוף סוף הגענו ולאחרונה אפילו עברנו את הפולנים, איטלקים, ספרדים והיוונים. ההולנדים והצרפתים עדיין טובים יותר, קיבלנו עוד שנה להגיע גם אליהם”.