ערב סיכום שנת 2019 ומצטייני האתלטיקה הישראלית התקיים היום (שני) בסימן - ״האתלטיקה בדרך לטוקיו״ בסינמה סיטי בגלילות, בארגונו של איגוד האתלטיקה בישראל. מאות ספורטאים, מאמנים, אנשי צוות, בני משפחה וחברים הגיעו לקחת חלק ולתת כבוד למצטייני השנה.

בתואר אתלטית השנה זכתה, איך לא, לונה צ׳מטאי סלפטר, שזכתה במדליית הזהב באליפות אירופה בריצת עשרת אלפים מטר, שברה שיא ישראלי במרתון ואת השיא הלאומי בריצת עשרת אלפים מטר. ״אני לחוצה מאוד לקראת טוקיו כי זו תחרות מרגשת מאוד. אני מרגישה מדהים שאנשים בישראל מכירים אותי, אני מרגישה חשובה ושאני עושה טוב לאנשים. אני שמחה שאנשים תומכים בי וזה נותן לי תחושה טובה בכל תחרות שאני הולכת אליה״, אמרה צ’מטאי הנרגשת.

לונה צ'מטאי סלפטר מקבלת את הפרס (איתי כהן)לונה צ'מטאי סלפטר מקבלת את הפרס (איתי כהן)

את תואר אתלט השנה קטף המרתוניסט מארו טפרי, שקבע שיא לאומי חדש בחצי מרתון, מרתון וריצת עשרת אלפים קילומטר: ״אני שמח שהאתלטיקה מתקדמת בישראל, הלוואי שזה יימשך, הכל בזכות המאמנים שלי״.

נאור גלילי מעניק למארו טפרי את הפרס (איתי כהן)נאור גלילי מעניק למארו טפרי את הפרס (איתי כהן)

מאמנה ובעלה של לונה, דן סלפטר, נבחר למאמן השנה בפעם השנייה ברציפות. סלפטר, שאימן שלושה ספורטאים שהשיגו קריטריון אולימפי, אמר לאחר הזכייה: ״בשנים האחרונות יש השקעה במאמנים הישראלים – בקורסים שאנו עוברים וביחס למקצוע. החזון שלי הוא להגיע יותר רחוק ממה שקורה עכשיו. חלק מהדברים תלויים בהשקעת הרשויות. לפני כמעט שנה הבאתי להשתלמות את אחד המאמנים הגדולים בעולם, שישב עם בכירי הספורט של ישראל ואמר שישראל יכולה להיות מעצמת ספורט מהגדולות בעולם. אני לא אשקוט עד שנגיע לשם. ההשקעה בספורטאים הישראלים היא חסרת פרופורציה לטובה, זה ראוי להערכה, אך מצד שני זה גם מגביל כי ספורטאי יכול להגיע למצב של שובע ודיכוי, מהסיבה הפשוטה שאין לו לאן להתקדם. אני חושב שהרצון להתכונן לתחרויות הוא חלקי ויש המון דברים שאפשר לעבוד עליהם ביום יום ולשפר את הספורטאים בצורה ניכרת״.

דן סלפטר על הבמה (איתי כהן)דן סלפטר על הבמה (איתי כהן)

טדסה גטהון, שסיים כאלוף ישראל בריצות חמשת אלפים ועשרת אלפים מטר, קיבל את פרס תגלית השנה: ״אני מודה למאמן שלי שבזכותו הגעתי לאן שאני נמצא. עשיתי הרבה שינויים בשנתיים האחרונות בעיקר כי עזבתי את הפנימייה ונכנסתי למסגרת אימונים קשה מאוד. אני לא מוותר על האימונים ואני עובד קשה מאוד. הציפיות שלי להמשך הן קודם כל לרדת מ-28 דקות בעשרת אלפים באליפות העולם הקרובה״.

האתלט הצעיר של השנה הוא עומרי שיף, שקבע שיא ישראלי חדש לנוער בריצת 400 מטר משוכות ובנוסף זכה באליפות ישראל לנוער בריצות ל-200 ו-400 מטר: ״אני רוצה להמשיך להתקדם, לשבור שיאים ולהגיע הכי רחוק שיש. יש תחרות של משחקי הים התיכון עד גיל 23 ואני מצפה להגיע שם לפודיום״.

עדן פינקלשטיין הוכתרה לאתלטית הצעירה של השנה, לאחר שזכתה באליפות הבלקן בקפיצה לרוחק ובריצת 60 מטר. בישראל קבעה עדן שיא ישראלי חדש לקפיצה לרוחק: ״אני בת 19 אבל אני מגיל 10 באתלטיקה ואני מתאמנת קשה מאוד. זה כבוד גדול להחזיק בשיא ישראל וזה לא היה קורה בלי המאמן והקבוצה שלי”.

כשזכה בפרס השופט המצטיין של השנה זכה ויקטור טראמפיץ׳, בעוד פרדי גולדשטיין ואריק קוקס זכו בתואר עמיתי הכבוד של איגוד האתלטיקה על פועלם הרב בעבר. כחלק מהערב, אריק זאבי הגיע להעביר את ההרצאה שלו – ״לנצח בקרבות היום יום״.

אריק זאבי (איתי כהן)אריק זאבי (איתי כהן)