איגוד הכדורעף ואיגוד הכדוריד הגישו עתירה משותפת לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נגד משרד התרבות והספורט, לאחר שזה לא הסכים לתגמל כלכלית את הקבוצות שלהם על פיתוח שחקנים ישראלים, בדומה למה שנעשה בכדורגל ובכדורסל. בעקבות זאת, האיגודים דורשים לבחון מחדש את הקריטריונים ולקבל החלטה חדשה באשר לזהות הענפים שיזכו לתמיכה הזו.

כזכור, בעקבות החלטת ועדת שרעבי לתגמל כלכלית קבוצות כדורגל וכדורסל משתי הליגות הבכירות בעבור פיתוח שחקנים ישראלים עם תמריצים בגובה של 15 מיליון שקל, ראשי האיגודים בכדורעף ובכדוריד פנו למשרד התרבות והספורט וטענו כי “מדובר באפליה”, ודרשו תקציב דומה. אלא שהמשרד השיב להם כי הענפים שלהם לא יהיו חלק מהתוכנית - וכעת המאבק הזה יימשך גם בבית המשפט.

יוסי שרעבי (רדאד ג'בארה)יוסי שרעבי (רדאד ג'בארה)

על פי העתירה שהוגשה על ידי האיגודים מטעמם של עו”ד רועי רוזן ועו”ד יובל שדמי, מדובר בהחלטה “לא עניינית, לא שוויונית, חסרת תום לב, בלתי סבירה ומנוגדת לכלל מינהל ציבורי תקין”. כמו כן, נטען כי ההחלטה לחזק רק את ענפי הכדורגל והכדורסל זו “החלטה שהתקבלה בחוסר צדק. דרך חלוקת המשאבים ניתן לראות לא רק את הכשל במיגור האבחנה בין ענפי הספורט בישראל, אלא את ההנצחה ואף העמקה של הפערים הקיימים בין ענפי הכדורגל והכדורסל לענפי הכדור הקבוצתיים האחרים”.

כזכור, לאחרונה במשרד הספורט הבהירו את הסיבות לכך שהענפים הללו לא מתוקצבים במכתב שנשלח אליהם ובו צויין כי: “מבחן התמיכה לחיזוק השחקן הישראלי נולד כתוצאה ממדיניות השרה מירי רגב לקדם שחקנים כחול-לבן. בליגת העל בכדורסל משחקים שחקנים רבים, זרים ומתאזרחים, בשל העובדה שהקבוצות משחקות ברמות הגבוהות של הליגות באירופה. הזרים והמתאזרחים מקבלים הטבות מס ותופסים את מקומם של שחקנים כחול-לבן. כשל שוק זה לא קיים כלל בענפי הכדוריד והכדורעף. מכיוון שהתופעה בה שחקנים ישראלים נדחקים מקבוצות והזרים מועדפים על פניהם לא קיימת בענפי הכדוריד והכדורעף, אין מקום לצרף את הענפים הללו למבחן התמיכה”.

נבחרת ישראל בכדוריד בפינלנד (דורון בן עטיה, איגוד הכדוריד)נבחרת ישראל בכדוריד בפינלנד (דורון בן עטיה, איגוד הכדוריד)

ממשרד התרבות והספורט נמסר באשר להגשת העתירה: “התגובה תתקבל בבית המשפט, כמקובל במקרים בהם מוגשת עתירה. המשרד יגן על החלטתו שנעשתה בכובד ראש עם היכרות מעמיקה של תמונת המצב בעולם הספורט הישראלי”.