אין הרבה ספורטאים שהעבירו את הקריירה שלהם במועדון אחד. הכדוריד הישראלי נפרד מאחד כזה לאחר שיואב נאמן הודיע על פרישה. כעת, מי שהוביל את מכבי ראשון לציון לתארים רבים ונחשב לאחד מהווינרים הגדולים בענף הישראלי, מסכם קריירה נהדרת בראיון מרתק.

"אני מניח שהדרבי האחרון היה גם המשחק האחרון שלי”, סיפר. “יש תחושת החמצה מכך שבאמת הייתה לנו הזדמנות טובה וריאלית לזכייה בשני התארים. היינו במומנטום מצוין. התחברנו והשתפרנו ככל שהעונה התקדמה. אפשר להתעסק ב"מה ואם", והמחשבות רצות לכיוון עונת פרישה מהסרטים שהייתה יכולה להיות, אבל עם כל הצער - אני אצטרך להשלים עם העובדה שזה לא יקרה. עונה נוספת לא על הפרק, אפילו שלמדתי לא לסגור דלתות לחלוטין אף פעם".
יואב נאמן, הקפטן והסמל הגדול של מכבי ראשל"צ, מתקשה מצד אחד להאמין שזה קורה לו. בכל זאת, לשחקן עם קריירה כל כך מיוחדת והישגים, הגיע ששנת הפרישה תסתיים אחרת – עם הנפת צלחת אליפות, גביע המדינה ואולי דאבל.

יואב נאמן (שחר גרוס)יואב נאמן (שחר גרוס)

"ההחלטה על סיום הקריירה התקבלה בבית, בשיתוף עם אשתי מיטל כבר לפני שהחלה העונה”, המשיך מספר 3 בצהוב-כחול. “אני מבחינתי כנראה אף פעם לא אמצה את העניין עם הספורט הזה. גם היום אני מלא תשוקה למשחק, ואולי בגלל שהיו אלה גם הרגעים האחרונים על הפרקט, התשוקה אפילו גדולה יותר. אני מרגיש עדיין טוב פיזית וחד. אני לא עייף מנטלית, ולפי העונה האחרונה גם מרגיש סופר לגיטימי ברמות של צמרת הכדוריד הישראלי. אחרי שאמרתי את כל זה, צריך לשים לזה סוף מתישהו, כי באמת הייתי רוצה לשחק כדוריד עד הקבר. החלטנו שזה הזמן, שלחגוג ארבעים על הפרקט זה מספיק יפה. אחרי כל השנים שהבית, אשתי והילדים ספגו, תמכו והכילו את כל מה שאומר להיות ספורטאי מקצועי ותחרותי, הגיע הזמן שלהם, והגיע הזמן של אשתי, שהיא רופאת שיניים ורופאה לאסתטיקה של הפנים – לפרוח".

סיכום העונה של ראשל”צ: “העונה הזו הלכה לכיוון מצוין מבחינתנו ולבטח מעניין. מובן וברור שאחרי שהקבוצה שינתה פניה כמעט לחלוטין נעשתה הצערה משמעותית של הסגל, והענקת המפתחות לכמה שחקנים צעירים יותר. כל זה יחד עשה רושם שאנחנו הקבוצה הרביעית באיכות, בערך. העונה הזו הזכירה לי עונות בתוליות בתחילת תור הזהב של המועדון, שכללו המון תהליכים – התלכדות של חברים. הפיכה לקבוצה שמבינה מאוד מה היא רוצה מעצמה. התבגרות של שחקנים וכבני אדם. שיפור וקפיצת מדרגה של החבר'ה. כל אלה גרמו לעונה הזו להיות מעניינת, מספקת, מגרה, ואחת שאני נהניתי ממנה מאוד. אחת הכיפיות שלי בעשור האחרון".

יואב נאמן במפגש מול הפועל רמת גן (חן קלדרון)יואב נאמן במפגש מול הפועל רמת גן (חן קלדרון)

ההחלטה לפרוש: "זה משהו שהחלטנו עליו. אני כבר בגיל 40, 23 וקצת עונות בליגה, המון תארים קבוצתיים ואישיים. המון הנאה וחוויות. צריך להגיד תודה על מה שהיה. אין מלבד ההחלטה שקיבלנו בבית והיה על השולחן כבר שנתיים, שום אלמנט נוסף. אני לא מחכה למצוא את הריגוש הבא בחיים שלי, כי לא שבעתי מהריגוש שהמשחק, וגם לא מצפה שמשהו יצליח לרגש אותי באותן רמות. מקווה שאופתע לטובה".
איך מעביר את התקופה הזו: "התקופה הזו, הזויה וסוריאליסטית ככל שתהיה, כבר הפכה לשגרה. הידיים שלי מלאות ולמדתי כבר בעבר לדעת, כי אין ואקום בחיים האלה. תמיד ייכנס משהו שיתפוס את הזמן. אני במיוחד הפכתי לאיש משפחה למופת ועקרת בית לא רעה בכלל. אני המון עם הילדים בבית ומפעיל אותם. שובר את הראש מה לעשות הפעם ובמיוחד מכיל אותם. יש לי 3 ילדים בגילאי עשר, חמש ושנה שזה אתגר בפני עצמו. מעבר לזה אני מנסה להתאמן כמה שיותר ונהנה לבלות, לדבר ולשתוק עם אשתי".

העובדה שהפך לאחד מהסמלים בענף: “לא נעים לי וגם מי אני שאכתיר את עצמי. אני יודע לבטח להגיד שהייתי חלק משמעותי ומוביל באחת השושלות הגדולות בכדוריד הישראלי לדורותיו - 7 אליפויות ב-8 עונות, 12 עונות כמעט רצופות, הפסקה של שנה אחת, עם תואר אחד לפחות. זכיתי להיות הקפטן בתקופה הזו ולשחק בקבוצות מצוינות עם שחקנים אדירים, מאמנים מצוינים, במועדון שאני כל כך אוהב ושאיתו הצלחתי, עם עוד לא מעט אנשים, להחזיר לקדמת הכדוריד אחרי שנים שחונות. לאורך השנים האלו הייתה לי הזכות להניף 8 גביעי מדינה. כמו כן זכיתי להיות קפטן נבחרת ישראל לתקופה מסוימת, ושיחקתי עשרות משחקים בנבחרת, בדורות שונים והייתי חלק מההעפלה של הנבחרת לאליפות אירופה בשנת 2002".

יואב נאמן (נעם מורנו)יואב נאמן (נעם מורנו)

האם שלם עם הבחירה לשחק בקבוצה רק אחת: "אחד הספורטאים האהובים עליי בכל הזמנים, ביל ראסל, ששיחק כל הקריירה שלו בבוסטון סלטיקס וזכה איתה ב-11 אליפויות, אמר פעם ‘כל רגע שלבשתי את הגופייה של בוסטון היה אושר צרוף בשבילי’, כך גם אני מרגיש. הייתי ועודני גאה ללבוש את החולצה הצהובה-כחולה של המועדון שאני קשור אליו בנימי דמי. אני דור שני בו לאחד מהאנשים החשובים בתולדות המועדון, אבי - בני נאמן, שהקים את בית הספר לכדוריד במועדון, בין היתר לזה ששיחק שם ועוד. אני מגדל את הדור השלישי. בתור ילד ובמיוחד בתור נער שראה את הפועל ראשל"צ הגדולה של שנות התשעים מפרקת את הליגה, חלמתי בדיוק את מה שהגשמתי - להחזיר עטרה ליושנה, להיות הקפטן ושחקן מוביל במכבי ראשל"צ עטורת הישגים. אפילו שהייתי בגיל 35 במגעים מתקדמים עם מכבי ת"א, כל מה שבאמת רציתי הוא לשחק כל הקריירה ולפרוש במכבי ראשל"צ.
"אני חושב שנראה פחות ופחות שחקנים כדוגמת עידן מימון או כדוגמתי, אבל זה דרכו של עולם הספורט וגם בו ובכל מקום אחר בעולם הזה יש מעטים כמונו, אם להיתלות בענפים גבוהים, כמו בראיינט, ג'ורדן, טוטי ומאלדיני. כן, לחלום הזה התלווה חלום נוסף - לשחק ולהגשים את עצמי מקצועית ולחוות את החוויה של לשחק באירופה. ההזדמנויות הרצינות הגיעו בטיימינג בעייתי - הראשונה מדנמרק בגיל 21, לאחר השחרור מהצבא ובדיוק בעונה שיוסי גבע הוביל מהלכים לייצר קבוצה שתיאבק על תארים ולא ראה איך אני הולך. בסופו של דבר, זה קרה לטובה כי זו הייתה תחילת השושלת באותה עונה. בגיל 26 קיבלתי הצעה מקבוצה ששיחקה דאז בליגת האלופות, אך לא ראיתי את עצמי עובר לגור בסארייבו בירת בוסניה. ההזדמנות הרצינית האחרונה הייתה בגיל שלושים – מעבר לליגת המשנה בגרמניה, והיא נפלה על פרטים טכניים. בכללי אני מרגיש מאוד שלם עם הדרך שהתנהלה הקריירה שלי".

יואב נאמן (חן קלדרון)יואב נאמן (חן קלדרון)

האם רואה את עצמו משתלב כמאמן במכבי ראשל”צ: "קודם כל הבית זקוק לתקופת צינון. אני מחזיק בתעודת מאמן ואימנתי בעבר במחלקת הנוער. זה תמיד מעניין אותי, גם ברמת הנוער, אבל בטח לא אקפוץ מידית לאימון הקבוצה הבוגרת. נראה מה יהיה במועדון עכשיו עם כל ענייני הקורונה".
"התקופה הזו מלאת חוסר בהירות. אני לא יודע איך ייראה המחר, ואני חושב שזה תלוי מאוד מתי יתחיל אותו מחר. ככל ששגרת הקורונה תימשך כך יהיה מסובך יותר. אני עובד בעבודה נוספת, גם היא בתחום הספורט (מנהל את אצטדיון האתלטיקה העירוני ומנהל את תחום הספורט התחרותי בראשל"צ), וברור לי שזה ישפיע מהמסד ועד הטפחות. המשמעויות הן לכל הכיוונים: יהיו פחות תקציבים ורמות השכר ישתנו. לא יודע מה יהיה לגבי הזרים, אבל זו תהיה תקופה לא פשוטה לכדוריד ישראלי כחלק מכל הספורט. מלבד תקציבים עירוניים, טוטו ומרכזי הספורט, יהיה קשה לגייס ספונסרים. יהיה קשה יותר לגייס ילדות וילדים, נערות ונערים לבוא לשחק ולצאת מהבית. אני חושש שרמת המשחק תרד בארץ בשנה הקרובה, ותהיינה השלכות על העתיד. פחות זרים כנראה וגם פחות איכותיים כנראה. חלק מהשחקנים הוותיקים יותר יתקשו לשחק בסכומים החדשים שיהיו וחלקם יפרשו. אני מקווה שאתבדה".
השתלבות בתפקיד ניהולי: "אני מעריך שגם זה יקרה באיזה שלב אבל גם זה לא יהיה בעונה הקרובה, לפחות ברמה הרשמית. אני עוסק בכובעי השני בניהול ספורט, וזה עולם שמעניין אותי, אבל אני גם מאוד אוהב וסומך על הצוות המנהל הנוכחי של המועדון, וגם זה עוד לא הזמן. אני בטוח אשאר קרוב לקבוצה הבוגרת בשנה הקרובה. אעזור לג'ו מתתיה במה שיבקש. אעזור מנהלתית איפה שיצטרכו, ובטח שאהיה אוזן קשבת ומייעצת לשחקנים כדי לתמוך ולהכווין אותם".

בניון, עידן מימון ויואב נאמן (רדאד ג'בארה)בניון, עידן מימון ויואב נאמן (רדאד ג'בארה)

פניה של מכבי ראשל"צ בעתיד: "יש פה כמה תהליכים במקביל - עוד ועוד מועדונים עובדים טוב יותר, כמותית ואיכותית. ברחובות ובחולון עשו התקדמות אדירה. מחלקות הנוער שלהן לא פחות טובות ולא פחות תחרותיות משל הראשוניות. הם מגדלים שחקנים מצוינים, וזוכים בתארים בגילאים הצעירים וההשפעה בקבוצה הבוגרת מתחילה להיות ניכרת. הפחד מהראשוניות הולך ופוחת, אבל הן עדיין תישארנה קבוצות ומועדונים מפוארים שימשיכו להתבסס על מחלקות נוער מצוינות, על מסורת אדירה ואווירת כדוריד, שלא יעזור לשום עיר עוד הרבה זמן. יש בעיר אווירה שמוסיפה עוד נקודות לקבוצות האלה. קבוצות שהדרבי ביניהן לבדו הוא חומר לחלומות של כדורידנים בכל הארץ".