ליגת העל בכדורעף נפסקה לפני קצת יותר מחודש, ומיכאל קישון, חבר הנהלה במטה אשר עכו, יחד עם עו"ד יוסי סדבון, חבר הנהלה בכפר סבא, פנו היום (חמישי) במכתב מטעמם לחברי הנהלת איגוד הכדור עף, בה ביקשו להכריז על אלופת המדינה בכדורעף הגברים והנשים לעונת 2019/20.

השניים כתבו: “עונת המשחקים 2019 - 2020 נפסקה ב-15 במרץ 2020 עקב מגפת הקורונה והנחיות משרד הריאות שאסרו על קיום משחקים. כל משחקי הליגה הרגילה הכוללת שני סיבובים הושלמו במלואם. לא בוצעו משחקי הפלייאוף, נבקש להזכיר לחברי ההנהלה ששנים רבות הוכרזו אלופות ללא משחקי הפלייאוף”.

“במצב הדברים הנתון קיימות שתי חלופות אפשריות: א. הכרזה על אלופה לפי המיקום בטבלה עד להפסקת המשחקים. ב. לא להכיר בתוצאות כלל ולא להכריז על אלופה. התוצאות המובהקות של הליגה עד להפסקתה מצביעות על הפועל כפר סבא נשים פער של 8 נקודות, והפועל מטה אשר עכו גברים, פער של 11 נקודות, כמי שלטעמנו ראויות להיות מוכרזות כאלופות המדינה. הנשים והגברים ניצחו את כל הקבוצות היריבות בדגש על הקבוצות שסיימו בארבעת המקומות הראשונים. אנו מודעים לכך שבעבר היו מעט הפתעות שמוליכות הטבלה הפסידו במשחקי הפלייאוף, משחקים אלו נמנעו מאתנו עקב כוח עליון”. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
מבואות עירון אלופת התיכונים בכדורעף בנים

“אנו סבורים שמדובר בעניין ערכי וצדק ספורטיבי שמביא בחשבון את השקעת המאמץ הרב של הקבוצות והשחקנים שראויים למענקי אליפות על פי ההסכמים עליהם הם חתומים. הנהלות הקבוצות השקיעו מאמץ ניהולי גדול וכספים רבים כדי להגיע למקומות הראשונים. במצבים בלתי צפויים לא ניתן לשפוט בכלים צפויים. כל דעה אחרת היא פרשנות ועתידנות”.

“בענף הכדור סל שמענו את יו"ר מכבי תל אביב מכריז על זכאות לקבלת תואר אליפות המדינה שכן קבוצתו מובילה בשתי נקודות, שלא כפי המצב בענף שלנו. בכדור סל נשים הכריזה ההנהלה על האלופה מכבי ר"ג שההפרש בינה למקום השני נקודה אחת בלבד. טבלה הליגה היא אוסף ההישגים המקסימליים שרק בהם צריך להתחשב עם סיומה.

“אין זה עניין פוליטי של איגודים (הפועל או מכבי) מדובר בהכרעה ספורטיבית מחויבת המציאות נוכח אילוצים שנקלענו אליהם בעל כורחנו. לא ברור מה יהיה גורל המשחקים באירופה , אך אין קשר בין המיקום של הקבוצות בסיום העונה לבין איזה מפעל להשתתף פרט לליגת באלופות שם בשנה רגילה יכולה לשחק רק קבוצה אלופה. נבקש לקבל את תמיכתכם ולהכריז על אלופות המדינה לעונה זו בישיבת ההנהלה הקרובה”.

מכבי אשדוד התנגדה לבקשתם של מיכאל קישון ויוסי סדבון

מכבי אשדוד פרסמה מכתב נגד משלה בהמשך לדבריהם של מיכאל קישון ויוסי סדבון: “לכבוד, חברי הנהלת איגוד הכדורעף הנידון: הכרזת אלופת המדינה לשנת 2020 בכדורעף נשים וגברים הרינו להצהיר על התנגדותנו הנחרצת לבקשתן של הפועל כפ"ס והפועל מטה אשר להכתירן כאלופות המדינה בכדורעף נשים וגברים לעונת 2020 ולהן נימוקינו:

1 .בשל משבר הקורונה הופסקה הליגה והוכרז סיום העונה, לפני השלמת משחקי הפלייאוף (והגביע) כפי שקרה כמעט בכל הליגות בעולם ובמצב הזה, יש לפעול ע"פ תקנון משחקי האליפות שאושר טרם העונה הקובע כי האלופה תוכתר בתום משחקי הפלייאוף. אנו דורשים לכבד את התקנון ולא לקיים כל שינוי פוסט מורטום, שאינו חוקי, כדי להתאים בדיעבד את "הצוואה" לטוענים לזכאות "בירושה".

“על אף מיקום הקבוצות בתום העונה הסדירה, שלב הפלייאוף אפשר לקבוצות לתכנן את אסטרטגיית העונה שלהם וניהול תקציביהם באופן שיאפשר להן להתחרות בקבוצות עתירות תקציבים בשלבי ההכרעה שהוא למעשה הפלייאוף ולהגיע אליו בעמדה שתאפשר תחרות עם התקציבים הגדולים של מועדונים אחרים ולכן, בשל אסטרטגיות ניהול העונה של המועדונים השונים, מיקומי סיום הליגות הסדירות אינם רלוונטיים, כפי שאף טוען מאמן קבוצת הגברים של כפר סבא עצמה.

“הטענות של המועדונים על זכאותם להכתרתם כאלופים בשל השקעתם של משאבים, תקציבים ומאמצים, מבטלות את השקעתם של המשאבים, התקציבים ומאמציהם של המועדונים המתחרים או טוענת לעליונותם של מאמציהם על פני מאמצי האחרים כטיעון לזכאותם לאליפות. מה לגבי מאמציהם של המועדונים האחרים אשר לקחו סיכונים כלכליים, השקיעו תקציבים והתחזקו תרם תחילת הפלייאוף כדי לעמוד במטרותיהם והשקעתם ירדה לטמיון? אנו רואים בטענה פטרונית זו טענה הנוגדת בבסיסה את ערכי הספורט לחלוטין”.

“אין מניעה מן המועדונים לשלם לשחקנים מענקים כראות עיניהם ושיקוליהם הבלעדיים אך כל ניסיון להעלות סוגיה זו כאמצעי לחץ להכתרתם כאלופים אינו רלוונטי היות ומענקים כאלו ואחרים נהוגים אף במועדונים אחרים אשר חלוקתם וקבלתם נמנעה בשל משבר הקורונה שפקד את כולם ואילץ את הפסקת המשחקים וסיומה של הליגה”.

“הטיעון שרישום לליגת האלופות הוא מרכיב משמעותי בכורח להכתרת אלופה השנה, הוא טיעון ציני וניסיון לגניבת דעת היות ובכל אירופה לא הוכרזו אלופות ולפיכך מי יהיו אלו שיתחרו במפעל אם יתקיים כלל? כמו כן, האם מועדונים מקומיים אחרים לא מעוניינים להתחרות בליגת האלופות והזדמנות זו נמנע אף מהם בשל הפסקת הליגה? למיטב ידיעתנו הוחלט ע"י ה-CEV כי לא יתקיימו תחרויות בינ"ל ב-2020 ומעל לכל זאת עולות השאלות (אשר אינם מהוות שיקול בעניין מבחינתנו) על יכולתן הכלכלית ונכונותן הארגונית של המבקשות להכתירן כאלופות, להתחרות במפעל שכזה לו יתקיים, עקב ויתורה בעונה שעברה של אחת מהן להתחרות באירופה בשל שיקולים כלכליים, שיקולים שצפויים להיות בעלי משקל רב אף יותר עקב ההערכות וצפי של מומחי כלכלה ואף של הנהלת איגוד הכדורעף, כי המצב הכלכלי צפוי אף להחריף בעונה הבאה”.

“לסיכום, על אף הבנתנו את כמיהתם של המועדונים הנ"ל להתהדר בתואר אליפות, ערכי הספורט הם תכלית ועיקרם של תחרות ולכן אין זה מן הראוי שאליפות תוכרע שלא על המגרש ואנו מתנגדים לכך בכל תוקף, ולו רק למראית העין עבור אוהדי הספורט והענף שהחלטה פוליטית שכזו, והכתרת אלופה ע"י עסקנים ולא שחקנים, תרחיק אותם אף יותר מן המגרשים. לא נסכים לכל הצעה המנסה לקבע עליונות של שיקוליהם ואינטרסים של מועדונים מסוימים על פני אחרים בניגוד לקביעת תקנוני האיגוד ונלחם בכל החלטה אחרת בכל כוחנו ובכל האמצעים העומדים לרשותנו. אנו מצפים מהנהלת האיגוד לשמור על אמינותה כלפי הקהלים שעדיין מתעניינים בענף ולשמור על כללי התקנון וערכי הספורט. בברכה, מכבי אשדוד”.