בצל חוסר הוודאות הנוגע לקיום המשחקים האולימפיים, שאמורים להיפתח ב-24 ביולי בטוקיו, שיגר היום (שני) נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך, איגרת בה פנה לספורטאים שאמורים לקחת חלק בתחרויות מכל רחבי העולם.

באיגרת, שהגיעה גם לוועד האולימפי הישראלי בתרגום לעברית, נכתב: “ספורטאים יקרים, במשבר חסר תקדים זה כולנו מאוחדים. כמוכם, אנו מודאגים מאוד ממה שעושה מגפת 19-COVID לחייהם של אנשים. חיי אדם מקבלים עדיפות על פני הכל, כולל קיום המשחקים. הוועד האולימפי הבינלאומי רוצה להיות חלק מהפתרון. לכן הפכנו את השמירה על בריאותם של כל המעורבים, לעיקרון המוביל שלנו ולתרום לעצירת הנגיף. אני רוצה להבטיח לכם שנדבק בהבטחה זו בכל החלטותינו הנוגעות למשחקים האולימפיים טוקיו 2020.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
שעת כושר עם אלוף העולם: מתאמנים עם מוקי

הדרך לטוקיו שונה מאוד עבור כל אחד מכם, המגיעים מ-206 ועדים אולימפיים. רבים מכם לא יכולים להיערך ולהתאמן בדרך בה אתם רגילים, או אפילו בכלל לא, בגלל הצעדים כנגד נגיף 19-COVID במדינתכם. רבים מכם ממשיכים להתאמן ומצפים לממש את החלום האולימפי שלכם. רבים מכם כבר כשירים למשחקים ומספר די משמעותי עדיין אינו. עם זאת, כולנו חולקים אי וודאות עצומה. אי וודאות זו מטלטלת את עצבינו ומעלה או מחזקת ספקות לגבי עתיד חיובי, זה הורס את התקווה. חלק אף צריכים לחשוש לעצם קיומם.

אי הוודאות הזו נובעת מהעובדה שברגע זה אף אחד לא יכול באמת יכול לתת הצהרות אמינות לחלוטין על משך המאבק הזה בנגיף. גם הוועד האולימפי הבינלאומי לא יכול לענות על כל השאלות שלכם. זו הסיבה שאנו מסתמכים על עצתם של המומחים. כספורטאים מצליחים, אתם יודעים שלעולם אסור לנו לוותר, גם אם הסיכוי להצליח נראה קטן מאוד. המחויבות שלנו למשחקים האולימפיים טוקיו 2020 מבוססת על חוויה זו וכפי שציינו קודם, חשבנו על תרחישים שונים ואנו מאמצים אותם כמעט מיום ליום.

מצד אחד, ישנם שיפורים משמעותיים ביפן, שם האנשים מקבלים בחום את הלפיד האולימפי. זה יכול לחזק את האמון שלנו שעם מגבלות בטיחות מסוימות, ניתן לארגן משחקים אולימפיים במדינה, תוך כיבוד העיקרון שלנו לשמירה על בריאותם של כל המעורבים. מצד שני, ראינו עלייה דרמטית במקרים והתפרצויות חדשות.

ההחלטה הסופית לגבי מועד המשחקים האולימפיים בטוקיו 2020, כעת, היא עדיין מוקדמת. ביטול המשחקים האולימפיים יהרוס את החלום האולימפי של 11 אלף ספורטאים מכל 206 הוועדים האולימפיים הלאומיים, קבוצת הפליטים של הוועד האולימפי הבינלאומי, ככל הנראה עבור הספורטאים הפראלימפיים וכל האנשים התומכים בכם.

ביטול המשחקים לא יפתור שום בעיה ולא יעזור לאף אחד. לכן זה לא על סדר היום שלנו. ההחלטה על דחייה כיום, לא יכולה לקבוע מועד חדש למשחקים האולימפיים, בגלל ההתפתחויות הלא ודאיות בשני הכיוונים. דחיית המשחקים האולימפיים היא אתגר מורכב ביותר והנה כמה דוגמאות לכך - ייתכן כי מספר מקומות חשובים הנחוצים למשחקים לא יהיו זמינים יותר. מיליוני הלילות שכבר הוזמנו בבתי מלון הם המצב הקשה ביותר להתמודדות, כמו גם התאמת לו"ז 5 התחרויות של לפחות 33 ענפי ספורט אולימפיים.

חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אלכס גלעדי, מטייל ברחובות טוקיו (מערכת ONE)חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אלכס גלעדי, מטייל ברחובות טוקיו (מערכת ONE)

יחד עם כל בעלי העניין, התחלנו היום דיונים מפורטים להשלמת הערכתנו לגבי ההתפתחות המהירה של מצב הבריאות העולמי והשפעתו על המשחקים האולימפיים, כולל תרחיש של דחייה. אנו עובדים קשה מאוד ובטוחים כי נסיים את הדיונים הללו בארבעת השבועות הקרובים. כולנו פועלים למען שתתגשם התקווה של כל כך הרבה ספורטאים, ועדים אולימפיים, איגודים ופדרציות מכל חמש היבשות. אני מקווה שתוכלו להבין את האתגר שלנו, לקבל ולתמוך בעקרונות שלנו, שהם להגן על בריאותכם, על משפחותיכם ועל בריאות כולם, ולהשאיר את חלומכם האולימפי בחיים. מאחל לכם, למשפחותיכם וחבריכם קודם לכל בריאות טובה וכל טוב”.

בואו להרוויח ממרוצי סוסים