מתוך מספר הספורטאים הבכירים של ישראל בענף הסקי, אין ספק שניקיטה שרבקובסקי ואיתמר בירן נמצאים בחוד החנית. לאחר שהשניים ניהלו ביניהם מאבק ספורטיבי על הקריטריון לאולימפיאדת החורף שתיפתח בפיונצ'אנג, דרום קוריאה - בירן נבחר לייצג את ישראל. אולם, מסתבר שלקראת התחרות שתיפתח בחודש הבא, אביהם של בירן ושרבקובסקי מנהלים מאבק ספורטיבי בין כותלי בית המשפט.

גרגורי שרבקובסקי, אביו של ניקיטה, פנה לבית המשפט המחוזי בת"א בבקשה שלא לאשר את בקשתו של אביו של איתמר, דורון בירן, להעמדת מימון לטובת בנו לקראת היציאה לדרום קוריאה, כשפנה למנהל המיוחד של התאחדות הסקי הישראלית שנמצאת בפירוק, עו"ד נמרוד טפר, בבקשה למשוך 50 אלף יורו לצורך השתתפות בנו לטובת טיסות, מחנות אימון וכדומה. הוועד האולימפי העביר את האישור כי בירן ייצג את ישראל בפיונצ'אנג. 

יו"ר הוועד האולימפי יגאל כרמי. יתערב? (איציק בלניצקי)יו"ר הוועד האולימפי יגאל כרמי. יתערב? (איציק בלניצקי)

לפני כמה חודשים, התאחדות הסקי בישראל נכנסה להליכי פירוק בשל בעיות כספיות. הוגשה בקשה לפירוק לנשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין ומונה מנהל מיוחד, עו"ד נמרוד טפר, שתפקידו היה להבריא את ההתאחדות כדי שהספורטאים ימשיכו להתחרות. כמו כן, יצא "קול קורא" לכל שמבין בספורט ובסקי להגשת מועמדות לחברות בעמותה שפורקה (מעל ל-70 איש הגישו מועמדות). 

בחזקת ההתאחדות הבינלאומית ישנם כ-120 אלף יורו עבור ישראל, אולם יש להגיש בקשה לביהמ"ש כדי למשוך אותם מאחר שהחברה בפירוק. בתגובתו של גרגורי שרבקובסקי לביהמ"ש נכתב: “עם כל הכבוד להישגיו של מר בירן ודירוגו הבינלאומי (עד כה) והרצון לתמוך ולסייע לו לייצג את ישראל נאמנה ובאופן הטוב ביותר במשחקי החורף הקרובים, נטען כי האמור בבקשת המנהל המיוחד אינו מציג את התמונה המלאה והמציאות כהווייתה ביחס להיותו של מר בירן הספורטאי אשר ייצג – באופן סופי ומוחלט – את ישראל במשחקים, וכי אין מקום לאשר "משיכת" כספים (בוודאי שלא בסכום המבוקש - 50 אלף יורו) מקופת העמותה. מדובר בכספים אשר התקבלו בגין זכיות בתחרויות ודירוגים של מספר ספורטאים המייצגים את ישראל, ולא בהכרח של ספורטאי אחד בלבד. מבלי לפגוע בהישגיו של בירן, אינו חולק כי כספים אלה – אשר העשירו את קופת האיגוד – התקבלו גם בגין פעילות ספורטיבית מוצלחת של ספורטאים נוספים אחרים”.

בתגובתו של עו"ד טפר, שקיבל את הבקשה של בירן והגיש בקשה לביהמ"ש לקבל את הכסף, נכתב: “יתבקש בית המשפט הנכבד לדחות את טענותיו חסרות היסוד של מר שרבקובסקי, ולאשר הבקשה...אין זה סביר כי משפחתו של ספורטאי ישראלי המייצג את ישראל תמשיך ותממן את הטיסות, המאמן, הביגוד, הציוד וכל הדרוש להשתתפות הספורטאי במשחקים אולימפיים וההכנות לכך...לפיכך, סבור הח"מ כי אין ממש בהתנגדות, ומבוקש לדחותה”.

יגאל כרמי וגיל לוסטיג (אחמד מוררה)יגאל כרמי וגיל לוסטיג (אחמד מוררה)

בתגובה, שרבקובסקי מסר ל-ONE: “זה לא הבן שלי שפונה, זה אני פונה, הוא לא קשור. בירן והבן שלי התחרו ביניהם על המקום באולימפיאדת החורף ובאחת התחרויות האחרונות בירן סיים במקום ה-49 והבן שלי במקום ה-51 וההתאחדות קיבלה סך כ-120 אלף יורו על השתתפות מוצלחת של המשלחת. אין לי טענות לזה שבירן במקום הראשון והבן שלי במקום השני. הכל בסדר. הוא דרש לקבל 50 אלף יורו ולא כדי לקדם את הבן שלו אלא כדי לכסות את ההוצאות שלו. זה לא צודק וזו רמאות. אני תרמתי הרבה לסקי בישראל ולא רק, לכל מני איגודי ספורט ולא רק בשביל הבן שלי, כדי לקדם את הספורט הישראלי. זה בכלל לא עניין של כסף. כואב לי שכסף שהגיע להתאחדות לא מתחלק באופן שוויוני. אני תרמתי כדי להשקיע בילדים ובדור העתיד והיום היו"ר האמיתי של ההתאחדות הוא אבא של בירן. הוא מעריך את עצמו כבעל ממון, אבל כל הכסף הולך אליו במקום שיתפזר בצורה שוויונית".

דורון בירן מסר ל-ONE: “איתמר בן ה-19 מומן במאה אחוז על ידי המשפחה חוץ מאשר מימון שניתן לו על ידי הוועד האולימפי מתוקף היותו ספורטאי מצטיין ולפי התקנון של האולימפיאדה. הוא גם קיבל מענק קטן מאוד מטעם "אולימפיק סולדריטי", מדובר על סכומים מאוד נמוכים. איתמר סיים במקום ה-49 באליפות העולם שנערכה בסן מוריץ לפני חצי שנה. ספורטאי ברמה של איתמר שהולך למשחקים האולימפיים מקבל סכומים של בין 200 אלף יורו למיליון וחצי יורו להכנות בכל מדינה אחרת, קטנה או גדולה. 50 אלף יורו לא מתחילים אפילו לכסות את ההוצאות. הוא הגיש את הבקשה ולא אני עם חשבוניות, הבקשה הועברה לוועד האולימפי הישראלי שאישרה את ההחזר, הבקשה הייתה על 74 אלף יורו שהוא הוציא והמנהל המיוחד החליט שהוא מגיש רק בקשה של 50 אלף. מתוכם, כ-40 אלף הם מכספים שניתנו מהוועד האולימפי הבינ"ל בעקבות השתתפותו בשתי אליפויות עולם ובאולימפיאדת הנוער ובעקבות הדירוג שלו בעולם”.

תגובתו של עו"ד טפר תובא לכשתתקבל.