מאליפות עולם אחת, לאליפות עולם אחרת. אחרי התצוגה הנהדרת של לינוי אשרם, אחת מהספורטאיות האולימפיות המובילות בישראל שקטפה אמש את מדליית הארד בתחרות העולמית, כעת הפוקוס בענפים האולימפיים יילך לענף השייט. מחר (ראשון) תיפתח אליפות העולם בגלישת רוח בגארדה שבאיטליה, בהשתתפות שמונה נציגים ישראלים.

נבחרת הגברים האולימפית של גור שטיינברג כוללת את המדליסט האולימפי שחר צוברי, אופק אלימלך, יואב כהן ויואב עומר שמתחרים על הכרטיס הבודד למשחקים האולימפיים, כאשר לתחרות הקרובה יהיה חלק משמעותי בהכרעה לגבי מי שיטוס לטוקיו מביניהם בקיץ הבא. מטעם נבחרת הנשים של פייר לקוט יתחרו קטי ספיצ’קוב, נוי דריהן, מאיה מוריס ונגה גלר, וגם הן ימשיכו להיאבק על הכרטיס הבודד לטוקיו 2020.

שחר צוברי (רדאד ג'בארה)שחר צוברי (רדאד ג'בארה)

כדי לצבור ניקוד משמעותי באליפות העולם, המטרה של מאמני הנבחרות תהיה להכניס כמה שיותר גולשים וגולשות לשמינייה הראשונה בעולם. אתר התחרות באיטליה מתאפיין ברוח חזקה ובמים חלקים, והוא אתר שהגולשים הישראלים מכירים הרי שרק לאחרונה נבחרת הגברים השתתפה בו בתחרות מקומית ובמחנה אימונים עם נבחרת ספרד, כאשר הנשים עשו בו מחנה אימונים משלהן לאחר מכן. התנאים במקום, אגב, הם בניגוד למה שיהיה באולימפיאדת טוקיו 2020, שם אתר הגלישה הוא בלתי צפוי וכך גם מזג האוויר, שלעיתים גורם לים להיות חם ורגוע ולעיתים סוער בגלל טייפון שעובר בסביבה. הבדל גדול.

לפי מאמן נבחרת הגברים גור שטיינברג, שחזר לעבוד עם הנבחרת בקמפיין האולימפי הזה: “לאחרונה יש שיפור גדול ביכולת של הגולשים בנבחרת שלנו, הם מאוד השתפרו ואני מקווה שזה יבוא לידי ביטוי באליפות העולם הזו”. יש לציין, כי עד למשחקים האולימפיים ביולי הקרוב תתקיים אליפות עולם נוספת בחורף, כך שזו לא תהיה התחרות העולמית האחרונה של הגולשים הללו לפני הדבר האמיתי במשחקים האולימפיים.

גור שטיינברג (חגי ניזרי)גור שטיינברג (חגי ניזרי)

אחד מהגולשים שחזר לכושר טוב הוא שחר צוברי, שהיה חולה לא פעם במהלך השנה האחרונה וסבל גם מפציעה בידו. כעת הוא חזר לאימונים אינטנסיביים ואחרי שנים שבהן התחרה בנמרוד משיח ראש בראש, הפעם בקמפיין הנוכחי הוא עובד בשיטת הנבחרת לצד שלושת הגולשים הצעירים, כל זאת באווירה שונה וחיובית למרות התחרות ביניהם. “זה נחמד להתאמן ביחד עם החבר’ה הצעירים”, אמר צוברי ל-ONE. “טוב שיש פרויקט כזה כי עכשיו הכל עכשיו יותר מאוזן ורגוע, וזה מראה על שינוי מקצועי שנעשה עכשיו בכל הענף”.

צוברי בן ה-33, שזכה במדליה אולימפית במשחקי בייג’ין 2008, ינסה שוב להגיע למשחקים האולימפיים בהופעה רביעית ברציפות. בקמפיין הזה צוברי עבר שינוי משמעותי בחייו הפרטיים. הוא התחתן, סיים לימודי תואר בממשל ודיפלומטיה, ולפני כחודשיים נולדה בת לו ולאשתו ליאת. “כמה שאומרים שזה משנה לך את החיים, אז לי זה באמת שינה אותם”, סיפר הגולש הוותיק. “עכשיו הכל מרגיש אחרת ואני גם מסתכל על הכל בצורה אחרת. נכנסתי לפרופורציות. זה לא רק העניין הזה שאתה צריך לדאוג לבת שלך, זה ממש נתן לי להסתכל על כל מה שאני עושה בצורה שונה לגמרי”.

שחר צוברי (אחמד מוררה)שחר צוברי (אחמד מוררה)

איך זה לעבוד בשיטת הנבחרת, עבור ספורטאי במעמדך? איך זה עובד?
“זה מצחיק להיות הגולש שהפך להיות אבא ועובד בסביבה של גולשים צעירים, שהם ברובם ממש ילדים, אבל זו הסיטואציה וכיף לי איתה. האמת? אני לא יודע אם הייתי מסוגל לצאת לקמפיין נוסף אם הייתי צריך לנדוד בשנה הזאת במחנות אימונים לבד ברחבי העולם, ככה שטוב לי להתאמן בארץ במסגרת של נבחרת ובפרויקט הזה. זה שאנחנו מתאמנים פה כנבחרת זה נותן לי יתרון וזה מה שהשאיר אותי עדיין בספורט התחרותי”.

עברת תקופה לא קלה ועכשיו אנחנו בשיאו של הקמפיין. האם נראה אותך שוב במשחקים האולימפיים?
“בשנה שעברה היו לי עליות וירידות. עברתי פציעה ביד והייתי חולה לא פעם, אבל עכשיו כל זה מאחוריי ואני מאמין שאני מסוגל לבוא ולעשות משהו משמעותי יותר עכשיו. הניקוד שנעשה עד עכשיו הוא לא באמת רלוונטי, כל מה שיהיה מעכשיו והלאה הוא משמעותי יותר ואני מאמין שאני עדיין הפייבוריט בנבחרת הזאת. מעבר לזה שיש לי ניסיון, החבר’ה הצעירים אומנם טובים ויש להם פוטנציאל אבל הם עדיין לא עשו הישגים משמעותיים באמת כמו שאני עשיתי, ככה שאני מאמין שבסופו של דבר אני אהיה גם באולימפיאדת טוקיו”.

שחר צוברי (עמית שיסל, באדיבות איגוד השייט)שחר צוברי (עמית שיסל, באדיבות איגוד השייט)

אם תהיה זה שייבחר לנסוע למשחקים האולימפיים שוב, כמה זה ירגש אותך?
“אם אני אגיע לשם שוב, אז הופעה רביעית במשחקים האולימפיים תהיה משהו מאוד מיוחד. זה יכניס אותי למועדון מאוד אקסלוסיבי של ספורטאים שעשו דבר כזה”.