בית המשפט השלום בתל אביב גזר על הכדורגלן ליאור אסולין עונש מאסר של 19 חודשים בפועל, במסגרת עסקת טיעון אותה אישר היום (חמישי) השופט שמאי בקר בתיק בו הוא הואשם בסחר בסמים.

אסולין, שנעצר בחשד לסחר בסמים דרך “טלגראס” בחודש אפריל 2018, הורשע בבית המשפט בהסדר טיעון כאשר התביעה המשטרתית דרשה לגזור עליו עונש של 42 חודשי מאסר, אך לבסוף הוסכם על 19 חודשים כאמור.

אסולין הודה במסגרת הסדר הטיעון בעבירות שביצע על פי כתב האישום המתוקן. השופט ציין בפסק הדין: “לאור מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם, המצוי בהליכי פשיטת רגל בגין חובות של מאות אלפי שקלים, נוכח החילוט שיוטל ובשל המאסר בפועל שנגזר עליו, לפנים משורת הדין איני מטיל על הנאשם קנס, ואסתפק בהתחייבות בסך 5,000 ש”ח לפיה לא יעבור עבירה מסוג פשע נגד פקודת הסמים המסוכנים משך 36 חודשים. אני מקבל את בקשת התביעה ומכריז על הנאשם כסוחר סמים”.

על פי כתב האישום המתוקן בו הודה הכדורגלן, בתאריך 27 בפברואר 2018 ביקש אסולין להצטרף כסוחר סמים מאומת לערוץ הטלגראס באפליקציית טלגרם, לקח חלק בתהליך אימות מול מנהלי היישומון במסגרתו מסר את הטלפון שלו ואת הכינוי בו התכוון לעשות שימוש, "קטלייה קטלייה".

אסולין פרסם את מרכולתו באפליקציה וכתב: "חברים יקרים, במיוחד בשבילכם הבאנו שני זנים ישירות מהספק תיקון עולם, אלסקה וארז. קטליה רוצים לפנק אותכם בחומר הכי חזק בעיר". מיום האימות ועד ליום מעצרו, ב-8 באפריל 2018, קיבל אסולין "עשרות פניות מעשרות אנשים שונים לרכישת הסם המסוכן אותו הציע", ובהמשך "הנאשם היה מקבל פנייה מלקוח מסוים ומבקש לאמתו באמצעי זיהוי כגון תעודת זהות או רישיון נהיגה, לאחר מכן היה מתאם מול הלקוח כמות, זן מועדף, מחיר, כתובת למסירה ושעת הגעה. הסם המסוכן היה נמסר ללקוח או מי מטעמו".

לפי כתב האישום, אסולין אף עבד כשליח מטעם חברת "גט טקסי" באמצעות קטנוע שהיה בבעלותו. לפי התיאור כתב האישום: "בתום העסקאות נהג הנאשם לברך את לקוחותיו בברכת הנאה מהסם". ביום בו נעצר, נתפסו בארגז הקטנוע שלו 10 שקיות חלוקה שקופות שהכילו 53 גרם של סם ועוד שקית נוספת שהכילה 10.53 גרם של סם ומכשיר משקל אלקטרוני. עוד נתפסו שם 2,790 ש"ח במזומן ושני טלפונים ניידים. "מעשיו הפליליים בוצעו בתדירות כמעט יום-יומית ואף לעתים בוצעו מספר עסקאות באותו היום", כך נטען בפסק הדין.

עו"ד צ'רלי סבג טען בדיון כי אסולין הודה במיוחס לו מתוך כוונה להגיע להסדר על מנת שאסולין יוכל להמשיך בהליך שיקומי. בין היתר, הופיעו בבית המשפט גם המאמן אייל לחמן כעד על אופיו הטוב של הכדורגלן. אלא שהשופט פסק כי "אין כל יסוד לטענת השיקום של אסולין. התנהגותו רחוקה מלקיחת אחריות".

על פי תסקירי המבחן שעבר, שירות המבחן התרשם "ממודעות חלקית לחומרת העבירות והאסור שבהן, כמו גם להשלכות התנהגותו עליו ועל בני משפחתו". כמו כן, התגלה בתסקיר הראשון כי "אסולין מסר בדיקות שתן אשר בה קיים חשש לשרידי סמים מסוג קוקאין". בתסקיר השני לא נמצאו שרידי סם, אך בתסקיר השלישי נמצאו בשתיים מהבדיקות שלו "שרידי סם מסוג קוקאין ובשנייה מסוג MDMA. לפיכך הוחלט כי ליאור לא יוכל להשתלב בקבוצה הטיפולית". בתסקיר הרביעי שוב היה נקי מסמים בבדיקות שעבר, אך "התביעה מסרה כי אסולין הודה במשטרה בהחזקת סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של 00523 גרם ביום 15.6.2019" ונפתח לו תיק פלילי חדש.

במהלך הדיונים ביקש התובעת עו"ד רינת יצחקי להכריז על אסולין כסוחר סמים, דרישה שבית המשפט אימץ בפסק הדין. מלבד 19 חודשי המאסר שנגזרו עליו בפועל, השופט קבע כי יוטל עליו עונש מאסר של שישה חודשים אם יעבור עבירת פשע נגד פקודת הסמים במשך 36 חודשים מיום שחרורו.