ליגת העל עברה בשנתיים האחרונות מהפך גדול מבחינת השועריםף לפני שנתיים וקצת דירגנו ב-ONE את 14 שוערי ליגת העל, כאשר מבט על השוערים כיום מלמד על נתון מדהים, רק חמישה מבין 14 השוערים שדרגנו לפני כשנתיים נמצאים ברשימה החדשה של הדירוג העונה.

מצד אחד הקבוצות מחפשות יציבות בין הקורות, שזה אולי התפקיד החשוב בקבוצת כדורגל; אך מנגד אנחנו רואים שהתחלופה יחסית גדולה מאוד. תפקיד השוער נחשב לכפוי טובה ומזכיר מאוד את התפקיד של שופט כדורגל. טעות קטנה של שוער וכל העיניים נשואות אליו, בדיוק כמו עם שופט במשחק הכדורגל.

בחרנו לקחת מספר שוערי עבר, כאלה שעברו הרבה מאוד בכדורגל הישראלי, כדי שידרגו את שוערי ליגת העל, לפי מספר פרמטרים , כשעל כל פרמטר הם העניקו ציון בין 1 ל-10. הפרמטרים שהם בחנו: משחק גובה, משחק רגל, הבנת משחק/משחק רחבה, כוח מתפרץ, עבודת רגליים ושקט נפשי.

שוערי העבר ואנשי המקצוע שהשתתפו בדירוג הם: גיורא אנטמן, מי שמאמן שוערים 23 שנה, מתוכם 21 שנה כמאמן שוערים במכבי חיפה. כמו כן, אנטמן שימש בעבר מאמן שוערים בנבחרת ישראל. יתרה מכך, אנטמן שיחק בליגת העל במכבי חיפה, בבית"ר ירושלים, בהפועל ב"ש, בהפועל ת"א, בהפועל חיפה, בהפועל כפ"ס ובהפועל עכו, וגם ערך שני משחקים בנבחרת ישראל.

לירן שטראובר, בעל שמונה הופעות במדים הלאומיים, 513 הופעות בליגת העל ומשחקים בליגת האלופות ובגביע אופ"א; חיים לוין, ששיחק במכבי ת"א, בבית"ר ירושלים, במכבי חיפה, במכבי נתניה ובעל 22 הופעות בנבחרת ישראל (כולל באולימפיאדת מקסיקו 1968); וכן רפי כהן מאמן השוערים של הפועל פ"ת ומאמן החירום כל פעם שחסר מאמן לקבוצה, מדורג שני בשיאני ההופעות בליגת העל עם 546 הופעות, כאשר יש לו ברזומה 43 הופעות במדים הלאומיים.

כיוון שהפועל רעננה החליפה לא מכבר שוער בין הקורות, החלטנו שלא להכניס לדירוג את הקבוצה ולכן הסתפקנו ב-13 מקבוצות ושוערי ליגת העל.

דירוג השוערים המלא

1. ארנסטס שטקוס (הפועל חיפה)

משחק גובה: 7

משחק רגל: 7.6

הבנת משחק: 7

כוח מתפרץ: 8

עבודת רגליים: 7.6

שקט נפשי: 8

ציון כולל: 7.53

גיורא אנטמן: “הסיבה העיקרית שהפועל חיפה נמצאת בצמרת היא בזכות השקט בעמדת השוער. הוא גם שחקן נבחרת ומצליח אף לייצר נקודות לטובת הקבוצה בלא מעט משחקים. המבחן האמיתי שעוד מחכה לו זה בפלייאוף העליון, שם המשחקים הרבה יותר חזקים וקשים".

שטקוס. "הוא הסיבה העיקרית שהפועל חיפה בצמרת" (עמרי שטיין)שטקוס. "הוא הסיבה העיקרית שהפועל חיפה בצמרת" (עמרי שטיין)

2. גיא חיימוב (הפועל ב"ש)

משחק גובה: 6.775

משחק רגל: 8.5

הבנת משחק: 7.75

כוח מתפרץ: 7

עבודת רגליים: 7.125

שקט נפשי: 8 

ציון כולל: 7.525

גיורא אנטמן: “גיא חיימוב מצליח למצות את הפוטנציאל והכישרון שלו עד תום בזכות אינטיליגנציה והבנת משחק, יכולת טכנית מאוד גבוהה. המינוס - גילו המתקדם ועד כמה יוכל למשוך ביכולת הזו".

גיא חיימוב. ממצה את הפוטנציאל שלו (איציק בלניצקי)גיא חיימוב. ממצה את הפוטנציאל שלו (איציק בלניצקי)

3. אמיליוס זובאס (בני יהודה)

משחק גובה: 6.75

משחק רגל: 7

הבנת משחק: 7.5

כוח מתפרץ: 8

עבודת רגליים: 7.75

שקט נפשי: 8

ציון כולל: 7.5

לירן שטראובר: “עוד שוער זר מהאסכולה של שורה אובארוב ו-וינסנט אניימה, כאילו הם הגיעו לכאן במקרה שוערים ברמה כזו. הוא מוכיח יכולת מצוינת בבני יהודה ולא בכדי הקבוצות הגדולות לוטשות לעברו עיניים".

אמיליוס זובאס. "מהאסכולה של אובארוב ואניימה" (איציק בלניצקי)אמיליוס זובאס. "מהאסכולה של אובארוב ואניימה" (איציק בלניצקי)

4. יואב ג'ראפי (מ.ס. אשדוד)

משחק גובה: 7.66

משחק רגל: 6.33

הבנת משחק: 7.166

כוח מתפרץ: 7.66

עבודת רגליים: 7.83

שקט נפשי: 8

ציון כולל: 7.441

רפי כהן: “שוער מוכשר מאוד שהייתה לו פציעה דווקא כשהיה בתקופה טובה; הוא חוזר לעצמו ויש לו פוטנציאל להגיע רחוק. יש לו את כל הנתונים ברמה שווה. אם הוא יהיה יציב, הוא יוכל לעשות קריירה יפה".

יואב ג'ראפי. יש לו פוטנציאל להגיע רחוק (נעם מורנו)יואב ג'ראפי. יש לו פוטנציאל להגיע רחוק (נעם מורנו)

5. פרדראג ראיקוביץ' (מכבי ת"א)

משחק גובה: 6.8

משחק רגל: 7.5

הבנת משחק: 7.5

כוח מתפרץ: 7.5

עבודת רגליים: 7.83

שקט נפשי: 7.3

ציון כולל: 7.4

חיים לוין: "הוא שוער בינוני ומטה, לא בשביל זה מביאים שוער זה ומשלמים עליו מיליונים. אני לא הייתי משלם עליו יותר מכמה מאות אלפי דולר. שוער לא יציב, ואני לא מבין על מה המהומה שעושים לגביו".

פרדראג ראיקוביץ’. "שוער בינוני ומטה" (רדאד ג'בארה)פרדראג ראיקוביץ’. "שוער בינוני ומטה" (רדאד ג'בארה)

?6. דני עמוס (מכבי נתניה)

משחק גובה: 6.6

משחק רגל: 6.83

הבנת משחק: 7.6

כוח מתפרץ: 7.6

עבודת רגליים: 7.66

שקט נפשי: 8

ציון כולל: 7.38

רפי כהן: "שוער ליגה הרבה שנים, הוא חייב לשמור על יותר יציבות, הוא גם תלוי איפה הוא נמצא ומשחק. בשנה שעברה הייתה לו עונה טובה וגם השנה עד כה הוא רושם עונה טובה עם מכבי נתניה".

דני עמוס. "רושם עונה טובה עם מכבי נתניה" (נעם מורנו)דני עמוס. "רושם עונה טובה עם מכבי נתניה" (נעם מורנו)

7. בוריס קליימן (בית"ר ירושלים)

משחק גובה: 6.25

משחק רגל: 7

הבנת משחק: 7.375

כוח מתפרץ: 7.25

עבודת רגליים: 8

שקט נפשי: 7.525

ציון כולל: 7.23

לירן שטראובר: “קליימן הוא אחד השוערים היותר טובים שיש לנו, הוא אחד הגורמים המשמעותיים בהצלחת הקבוצה, כאשר יש לו המון הצלות. כיוון שלבית"ר ירושלים אין בלם ברמה גבוהה, השער חשוף, מגיעים מול קליימן להרבה מצבים ובמצב כזה אתה גם עושה טעויות".

בוריס קליימן. "אחד הגורמים המשמעותיים בהצלחת בית"ר" (אורן בן חקון)בוריס קליימן. "אחד הגורמים המשמעותיים בהצלחת בית"ר" (אורן בן חקון)

8. מחמוד קנדיל (בני סכנין)

משחק גובה: 6.6

משחק רגל: 6.5

הבנת משחק: 7.66

כוח מתפרץ: 7.6

עבודת רגליים: 7

שקט נפשי: 7.6

ציון כולל: 7.16

גיורא אנטמן: “שוער שמתאים לבני סכנין ולמקום מבחינת ה-DNA. מסוג שוערי הבית שמזוהים עם הקבוצה כמנהיג בתוך המועדון. הוא מכיר הכי טוב את הלך הרוח של הקבוצה ומצליח לעשות את תפקידו בצורה טובה מאוד לאורך הדרך".

קנדיל. "מתאים לבני סכנין" (עמרי שטיין)קנדיל. "מתאים לבני סכנין" (עמרי שטיין)

9. יוסי גינזבורג (מכבי פ"ת)

משחק גובה: 6.3

משחק רגל: 7.16

הבנת משחק: 6.8

כוח מתפרץ: 7.6

עבודת רגליים: 7.3

שקט נפשי: 7

ציון כולל: 7.02

לירן שטראובר: "הוא היה שוער שני-שלישי שלי במכבי ת"א, לא חשבתי שהוא יצליח להתקדם עד כדי כך. הוא הפתעה נעימה אחרי הרבה שנים שחימם את הספסל, משום מקום הוא קיבל הזדמנות אמיתית. הוא היה במקום הנכון ובזמן הנכון, מוכיח בגרות בשער, והלוואי שימשוך כמה שנים. הוכיח שגם בגיל מתבגר כאשר עובדים קשה אפשר לתת לשוערים הזדמנות".

גינזבורג. "היה במקום הנכון בזמן הנכון" (רדאד ג'בארה)גינזבורג. "היה במקום הנכון בזמן הנכון" (רדאד ג'בארה)

10. איתמר ניצן (עירוני קריית שמונה)

משחק גובה: 6

משחק רגל: 7.375

הבנת משחק: 7.25

כוח מתפרץ: 6.75

עבודת רגליים: 7.25

שקט נפשי: 7.375

ציון כולל: 7

רפי כהן: “איתמר כבר עומד בשער של ק”ש כמה שנים, הוא מוכשר מאוד, מצא את מקומו, שוער ליגה טוב, שראינו כעת כשהיה פצוע כמה היה חסר לקבוצה שלו. עובדה גם שק”ש החזירה אותו לאחר שעזב אותה.

איתמר ניצן. "מצא את מקומו" (ניסן עייש)איתמר ניצן. "מצא את מקומו" (ניסן עייש)

11. עומרי גלזר (מכבי חיפה)

משחק גובה: 6.2

משחק רגל: 7

הבנת משחק: 6.5

כוח מתפרץ: 7.5

עבודת רגליים: 7.5

שקט נפשי: 7.2

ציון כולל: 6.983

גיורא אנטמן: "שוער מבטיח עם עתיד גדול לפניו. כאשר לוקחים שוער כזה ונותנים לו את קדמת הבמה, צריך לקחת בחשבון שיש לזה שכר לימוד. במצב של מכבי חיפה שכר הלימוד מאוד משמעותי, הפוטנציאל שלו יצטרך להתממש תוך כדי תנועה ומהבחינה הזו לא קל לו, בגלל מצב הקבוצה ומשחק ההגנה שלה. יהיה מעניין לראות איך בעזרת הצוות הזר הוא יוכל לממש את זה".

עומרי גלזר. "שוער מבטיח עם עתיד גדול לפניו" (עמרי שטיין)עומרי גלזר. "שוער מבטיח עם עתיד גדול לפניו" (עמרי שטיין)

12. דלה איינוגבה (הפועל אשקלון)

משחק גובה: 6.125

משחק רגל: 6.875

הבנת משחק: 7.25

כוח מתפרץ: 7.5

עבודת רגליים: 7.5

שקט נפשי: 6.5

ציון כולל: 6.95

גיורא אנטמן: "לצד הצלות ומשחקים מעולים, הוא נקלע לא פעם להחלטות ופעולות לא טובות. בקבוצה כמו אשקלון שנלחמת על הירידה צריך להיות יותר יציב לאורך כל הדרך. ההישארות של אשקלון בליגה תלויה בו באחוזים גבוהים".

דלה איינוגבה. "ההישארות של אשקלון תלויה הרבה בו" (אחמד מוררה)דלה איינוגבה. "ההישארות של אשקלון תלויה הרבה בו" (אחמד מוררה)

13. רם שטראוס (הפועל עכו)

משחק גובה: 6.33

משחק רגל: 6

הבנת משחק: 7.25

כוח מתפרץ: 6.875

עבודת רגליים: 7.16

שקט נפשי: 8

ציון כולל: 6.93

לירן שטראובר: “עד היום תגלית העונה מבחינת השוערים. לשחק בעכו זה לא קל, זו קבוצה שמתחילת העונה מתמודדת בתחתית. הוא עושה זאת בצורה יפה, עם שקט נפשי ומיקום הקבוצה לא משפיע על העבודה שהוא עושה. בנקודות שהקבוצה כן לקחה יש לו חלק, הוא יוצר ביקוש לעצמו לעונה הבאה בזכות היכולת הזו".

רם שטראוס. "תגלית העונה" (עמרי שטיין)רם שטראוס. "תגלית העונה" (עמרי שטיין)