מה עבר על הקבוצה בפגרה ואיך השפיעה הקורונה?

על פתיחת עונה כזו לא חלמו בבית”ר ירושלים. הדחה מאירופה, פיטורי המאמן רוני לוי, עזיבת המנהל המקצועי יוסי בניון ומינוי מאמן זמני - יוסי מזרחי. בית״ר פותחת עונה בחוסר ודאות, בלי מאמן קבוע, עם שחקנים שברגע אחד הפכו למטרה אחרי פיטורי המאמן. ההופעה המחפירה באירופה הובילה לכך שהשחקנים יקבלו קנסות, העזיבה של בניון תשנה את מפת סגל השחקנים וייתכן ואלו שהיו בתוכניות המקצועיות של המנהל המקצועי לשעבר, ימצאו את הדרך החוצה מבית״ר (דיוגו ורדסקה, אולי חנן ממן). 

בית”ר פותחת עונה מול הפועל חיפה כשהבעלים משה חוגג מחפש מאמן. מי שזה לא יהיה, הוא יבין מיד שבית״ר של אחרי בניון ורוני לוי היא יותר מתמיד קבוצה של משה חוגג, שהולך להיות מעורב מאוד בקבלת ההחלטות, מעורב מקצועית ויעשה את הדברים בדרך שלו. השינוי המשמעותי בקבוצה לקראת העונה שבפתח – חיתוך חד בתקציב המועדון. אם בשנה החולפת חוגג העמיד תקציב סביב ה 80 מילון ש"ח, הרי שהעונה התקציב יקוצץ ביותר מחצי. אגב, החלטה שהתקבלה עוד לפני תקופת הקורונה.  

רוני לוי (רדאד ג'בארה)רוני לוי (רדאד ג'בארה)

השפעות הקורונה ניכרים בבית וגן בכל מיני אספקטים: שכר שחקנים שקוצץ ב 30%, חיסכון בדברים שהיו פעם טריוויאליים, הופסקה תרבות החוזים המנופחים לשחקני רכש, כמות העובדים במועדון דוללה. אך מלבד ההשפעות הכלכליות על המועדון, בבית וגן מדברים על הגעגועים לאצטדיון טדי עם קהל. די ברור שבכל קבוצה גדולה יגידו שהקהל חסר, אבל בבית"ר ירושלים מדברים על כך שללא קהל המשחקים קצת רדומים.

שתי החלטות חשובות קיבלו בבית"ר בקיץ: הראשונה - להפסיק עם השכר המנופח שהיה נהוג בשנתיים הראשונות של משה חוגג בבית״ר. ההחלטה השנייה - להחזיר הביתה שחקנים מושאלים ולטפח העונה את השחקנים הצעירים בקבוצה, לכן נראה ששחקנים כמו: עוזיאל פרדו, רוי דוגה, רועי פדידה ואביאל זרגרי יקבלו יותר דקות משמעותיות העונה כחלק מהבנייה לטווח ארוך.  

משה חוגג ויוסי בניון (חגי מיכאלי)משה חוגג ויוסי בניון (חגי מיכאלי)

כשבבית"ר בחנו את הסגל של הקבוצה עם סיום הליגה לפני כחודש, הוחלט כי לעונה הבאה מתחזקים בהגנה, לכן הוחתמו בקבוצה אורן ביטון ואוראל דגני. חוגג הנחה את בניון להתחזק בעוד שתי עמדות - מגן ימני וקשר אחורי, אך מאז הוא עזב. בהתקפה בונים על מיכאל אוחנה שיחזור וביחד עם עידן ורד, חנן ממן (אם לא ישוחרר), אלירן עטר ושלומי אזולאי, יחזיקו את החלק הקדמי של הקבוצה מהבירה. את מרכז הקישור ימלאו עלי מוחמד, אופיר קריאף שהוחתם לשלוש שנים ואליהם יצטרף קשר זר נוסף, תמיר עדי גם כן נלקח בחשבון כמי שיתמודד על מקומו ב-11. 

לצד חיזוק, בית"ר גם בחרה מראש למכור כמה שיותר שחקנים על מנת להקל על תקציב הקבוצה ולדלל את הסגל עם הגעתם של השחקנים המושאלים ושחקני הרכש החדשים. פרדי  פלומין עוזב לטורקיה, אנטואן קונטה וליוואי גרסיה גם כן יימכרו ולדן איינבינדר ואור זהבי מנסים להראות את הדרך החוצה.

סגל הקבוצה

שוערים: איתמר ניצן, נתנאל דלויה, רוי שושן.

הגנה: שי קונסטנטין, אנטואן קונטה, אורן ביטון, אורי מגבו, אוראל דגני, טל בן חיים, אור זהבי, דיוגו ורדסקה.

קישור: דן איינבינדר, עלי מוחמד, אופיר קריאף, תמיר עדי, חנן ממן, אביאל זרגרי, שלום אדרי.

התקפה: עידן ורד, שלומי אזולאי, ליוואי גרסיה, אלירן עטר, מיכאל אוחנה, לירן רוטמן, גלאופילו פלייטר האסלביינק, עוזיאל פרדו, רועי פדידה, רוי דוגה, דוד דגו. 

עידן ורד חוגג (איציק בלניצקי)עידן ורד חוגג (איציק בלניצקי)

הצטרפו: גלאופילו פלייטר האסלביינק, אורן ביטון, אוראל דגני.

חזרו מהשאלה: רועי פדידה, עוזיאל פרדו.

עזבו: פרדי פלומין, מקס גרצ'קין.

תקציב משוער: 35 מיליון ש”ח.

משה חוגג ביציע (אורן בן חקון)משה חוגג ביציע (אורן בן חקון)

השנה שלו: אלירן עטר

החלוץ יהיה חייב העונה להוביל את ההתקפה של בית"ר ירושלים לכמות שערים הרבה יותר גבוהה מהעונה שעברה (51 שערים). אחרי שהגיע לבית וגן עם הרים ציפיות, היה נראה שהוא מסתגל מהר מאוד למועדון, לשחקנים ולאווירה בירושלים. הוא התאקלם מהר, גם כבש שערים והחיבור היה נראה נהדר, אך פגרת הקורונה והפציעה בכף הרגל עצרו את אלירן עטר שיהיה חייב בעונה הקרובה להוכיח שהוא עדיין שחקן לגיטימי לקבוצה גדולה, בטח אחרי שמכבי תל אביב ויתרה עליו. 

אלירן עטר (אורן בן חקון)אלירן עטר (אורן בן חקון)

מבחינה חברתית, אלירן עטר תפור על בית"ר ירושלים, גם לאוהדים היה קל להתחבר לשחקן שמוגדר בבית וגן כחלוץ האולטימטיבי לקבוצה כמו בית"ר ירושלים – מלהיב, חד, כובש שערים, וירטואוז ומשדר ביטחון עצמי שמקרין על שאר השחקנים על הדשא.

כמות שערים דו ספרתית זה המינימום הנדרש משחקן ברמה של עטר, בטח כשלידו שחקנים אינטליגנטיים (עלי מוחמד, עידן ורד, מיכאל אוחנה) שיכולים רק לתרום לו ולעזור לו לעמוד ביעד.

תחזית: יוסיף להיות דומה?

מקום שלישי עם כרטיס לאירופה, ובית"ר תרשום לזכותה הישג לא רע בכלל (בהתאם לתקציב ולסגל השחקנים). בונוס: זכייה בגביע המדינה.

שחקני בית"ר ירושלים חוגגים עם לירן רוטמן (איציק בלניצקי)שחקני בית"ר ירושלים חוגגים עם לירן רוטמן (איציק בלניצקי)

פרויקט האוהדים

בימים כתיקונם אוראל דגני היה זוכה לקבלת פנים חמה בבית וגן, כפי שאוהדי בית”ר יודעים לספק לכל שחקן רכש שמגיע לקבוצה. אלא שבגלל מגבלות הקורונה, הבלם, וכמוהו גם האסלביינק ואורן ביטון שהצטרפו לקבוצה, יצטרכו להמתין כדי להרגיש את העוצמה של אוהדי בית״ר ביציעים וההשפעה שלהם על מתרחש בבית וגן. 

אז בינתיים, במסגרת פרויקט האוהדים, ערכנו מפגש ב’זום’ בין דגני לאוהד בית״ר, אחיקם משה, בן 43 מעפולה, אבא לשלושה ילדים ומחזיק משרד לייעוץ תקשורתי, לו כמובן מנוי למשחקי הקבוצה מהבירה. השיחה בין אחיקם לדגני זרמה, אבל ההרגשה הייתה שצריך לפני הכל לפתור סוגיה אחת - איך שחקן המזוהה כל כך עם הפועל תל אביב יתקבל בבית״ר ירושלים. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
שיחת זום: דגני עם אוהד בית"ר

אחיקם, יושב היציע המזרחי, הציע פתרון יצירתי: ״יש לנו אוהדים בכל הארץ וגם בחו״ל, ברוך הבא לבית״ר, אנחנו רק צריכים דבר אחד לפתור לפני פתיחת העונה בכל הקשור לזהות שלך עם הפועל ת״א, יש פתרון פשוט - אתה צריך ללכת למקווה״. 

דגני מצידו הגיב בצחוק וענה: ״שמעתי על זה כבר, אומרים לי את זה”. הבלם הוסיף בנוגע לבניית הקבוצה וההתמודדות עם נהלי הקורונה: “יש פה המון שחקנים מוכשרים ואני מאמין שיגיעו עוד שחקן או שניים ונרוץ למעלה. מוזר הקטע עם הקורונה, אין קהל, אווירה פחות כיפית, מחכים שהאוהדים יחזרו ליציעים, לנו השחקנים זה חסר מאוד. אני צריך להכיר את הקהל של בית״ר ושואף ליהנות מהטוב של הקהל הזה״. 

אחיקם הסביר לשחקן החדש מה באמת חשוב לאוהדים בצהוב-שחור - ״אנחנו מחפשים שחקנים שנותנים את הלב והנשמה, אהה ועוד משהו תנצח את הפועל זה הכי חשוב״. דגני לא התבלבל והגיב: ״אני תמיד נותן את הלב במגרש ואני אוכיח לאוהדים את זה. יש לנו חדר הלבשה מצוין יש פה הרבה שחקנים ששיחקו איתי, יש לנו חדר הלבשה בריא ואנחנו צריכים להתחבר, להיכנס לקצב ואני מאמין שיהיה טוב״. 

אוראל דגני (אורן בן חקון)אוראל דגני (אורן בן חקון)

אחיקם הקשה: ״יש שחקנים שמפחדים מהלחץ של האוהדים של בית״ר״, אבל דגני המשיך להפגין ביטחון: ״אני בטוח שיאהבו אותי״, והוסיף על ההיכרות שלו עם הקהל בבירה: ״אני בא מכרכור - פרדס חנה, יש לנו שם אוהד שרוף של בית״ר, עם מכונית שכל הרכב מדבקות של בית״ר אני מכיר את האהדה שיש לאוהדי בית״ר״. אחיקם: ״יש לנו אוהדים בכל הארץ, ימנים שמאלנים, ערבים, אוהדים בכל העולם״. דגני: ״כן אני יודע, אני מקווה שאני ביחד עם שאר השחקנים וכל הצוות נשמח אתכם העונה״.

בנוגע לזימון שלו לסגל הנבחרת והרצון לתארים העונה הוסיף הבלם: ״קודם תן לי לנצח את טאוטה, אני מקווה שגם אשחק במדי הנבחרת, צריך ללמוד את המאמן ולראות מה הוא אומר. הלוואי והשנה ניקח תואר, צריך שזה יתחבר כדי להתמודד על תארים. הלוואי נראה אתכם ביציע, לא כיף לשחק בלי קהל זה לא כיף בכלל״.

שחקני בית”ר ירושלים יהיו בנבחרת שלכם? הצטרפו לליגת החלומות הרשמית של ONE ותוכלו לזכות ברכב חדש»

סייע בפרויקט האוהדים: אסי ממן