“אם מארק אוברמארס יעזוב את אייאקס לטובת תפקיד המנג’ר של ארסנל, המנהל המקצועי של ויטסה, מוחמד אלאך, הוא המועמד המוביל להחליפו”, כך דיווחו לפני כחודש בהולנד, עת שעלו דיווחים שההולנדי האגדי יעזוב את תפקיד המנהל המקצועי של אייאקס לטובת האקסית האנגלית שלו. בינתיים, אוברמארס נשאר באייאקס ואילו מו אלאך עשה דרכו למקום כלל לא צפוי, לפחות לא עד לפני כשבוע, מכבי חיפה, הקבוצה הכי מאכזבת של הכדורגל הישראלי בשנים האחרונות.

והדיווח הזה, אולי יותר מהכל, מסמל על ההערכה הרבה שיש בהולנד למנהל המקצועי של ויטסה, שנחשב למוח כדורגל מבריק ולאחד המנג’רים המקצועיים ביותר שיש בכדורגל ההולנדי כיום. 

הוא צמח מלמטה. מהמקום הכי נמוך שיש. סיפור חייו של מו אלאך הינו מרתק; בגיל שבע ההורים שלו התגרשו, הוא חזר עם אבא שלו למרוקו, שם חווה קשיים כאשר לא ידע את השפה, לא היו לו חברים והוא התקשה מאוד להשתלב. כעבור שנה בלבד, ההורים ניסו לשקם את היחסים ומו הקטן שב בחזרה להולנד, שם כעת גם לא היה לו פשוט כי הוא חש זר כיוון שהיה מרוקאי מוסלמי. בדומה ליהודים הרוסים שחיים בישראל ונחשבים פה לרוסים, ואילו ברוסיה נחשבים ליהודים, כך אלאך חש במרוקו כהולנדי ולא רצוי, ואילו בהולנד הוא הרגיש זר, אחר, שונה. בכלל, מבט על הקריירה שלו מגלה שעובדת היותו מוסלמי תפסה חלק נכבד מאוד בקריירה שלו.

“הגעתי לעולם לא ידוע”, סיפר על התקופה במרוקו. “לא ידעתי את השפה, בבית הספר דיברו רק ערבית, לא הבנתי ולא הכרתי אף אחד, והילדים התייחסו אליי מגעיל כי הייתי שונה. היה לי קשה. זו הייתה הפעם הראשונה שפחדתי, כי גם הייתי רחוק מאמא שלי. הייתי צריך לעבוד קשה יותר כדי להבין את הטקסטים, זה גם מה שעזר לי אחר כך לעבד מידע מהר יותר מאחרים”.

“הייתה לי ילדות קשה מאוד”, סיפר בעבר ואפשר להבין מדוע, עם כל החוויות הללו שעבר בגיל מאוד צעיר, כאשר החליף מדינות וזכה ליחס עוין גם בהולנד וגם במרוקו. “היינו עסוקים רק באיך שורדים, זו לא הייתה הרפתקה ולא תקופה של התרגשות. נשארו לי צלקות לכל החיים מהתקופה הזו”.

מוחמד אלאך. היו לו את התלונות של הרוסים על החיים בישראל (האתר הרשמי של ויטסה)מוחמד אלאך. היו לו את התלונות של הרוסים על החיים בישראל (האתר הרשמי של ויטסה)

וכמו כל ילד שקשה לו, הוא מצא מקום מפלט – הכדורגל; מו אלאך הצטיין באופן יחסי בתור כדורגלן צעיר, כאשר הוא גדל באקדמיה של זואיטרמיר בדרום המדינה ושיחק בתפקיד המגן הימני. לאחר מכן המשיך למועדון חובבים, עד שבגיל 23 עשה את פריצת הדרך שלו.

אלאך חתם באקסלסיור המקצוענית, ממנה הוא הושאל לעונה לפיינורד אך לא זכה לקבל דקות ולהוכיח את עצמו. לבסוף, הוא הצטרף לכרונינגן שם עשה חיל והפך לשחקן מוכר בהולנד. למעשה, התקופה הטובה ביותר שלו ככדורגלן היה בין השניים 2000-2003, עת שיחק בכרונינגן כאמור. הוא שיחק גם בטוונטה ופרש במדי ונלו.

אמנם במהלך שנותיו ככדורגלן הוא גם דאג ללמוד, כדי להבטיח את עתידו גם כשיפרוש, כי הרי אי אפשר להסתמך רק על כדורגל, וגם אלאך כמובן הבין זאת. אז הוא סיים תואר בחינוך, נושא רגיש ומאוד חשוב עבורו. ב-2005, כשהיה עדיין שחקן פעיל, הולנד התעסקה רבות בנישואיו לסאנה, בחורה הולנדית בלונדינית, נישואין שהגיעו בזמן שהולנד סערה סביב רציחתו של הבמאי תיאו ואן גוך, על ידי הולנדי ממוצא מרוקאי.

עד היום, בהולנד הליברלית ישנה חשדנות רבה כלפי האוכלוסייה המרוקאית שגרה במדינה, ובמיוחד כלפי הצעירים שבה, שמדרדרים לא פעם למעשי פשע. באותה שנה הוא גם הקים פרויקט נהדר שמסייע למרוקאים המהגרים בהולנד בעיקר, שסובלים מקשיי הסתגלות ולרוב משתייכים למעמד הנמוך, אך לא רק להם, בחלוף הזמן הפרויקט הזה סייע גם לשאר האוכלוסיות במדינה שסובלות מקשיים ולגשר על הפערים.

"ילדים מוסלמים בהולנד לא תמיד מוצאים את עצמם”, סיפר מדוע הקים את הפרויקט המרשים הזה. “אני אמנם זכיתי לתמיכה מאמא שלי על אף שהיה לה מאוד קשה, אבל יש ילדים שלא מקבלים את זה. אבא שלי מעולם לא ראה אותי משחק כדורגל. לוואקום הזה נכנסים אנשי הדת שיודעים למשוך אותם אליהם. לכן הקמתי את הארגון שבו ילדים, בעיקר מרוקאים, אבל לא רק, יוכלו לקבל מסגרת שבה הם יוכלו להפגין את הכישרון שלהם וגם ילמדו לשתף פעולה עם ילדים אחרים בני גילם”.

יתר על כן, במשך כל חייו, גם כששיחק וגם כשהיה מנהל מקצועי, הוא היה פעיל גם מבחינה פוליטית וגם מבחינה חברתית והשתייך למפלגת הלייבור בהולנד. אחרי שב-2006 הוא קיבל הצעה מהפוליטיקאי ווטר בוס להיכנס לרשימה של המפלגה, הוא סירב. “בפוליטיקה הכל הולך בצורה מאוד איטית, אשתי והמשפחה שלי אמרו לי שזה עדיין מוקדם מדי בשבילי, זו הסיבה שאמרתי לווטר לא”.

ב-2012 הוא הסכים לבסוף ונכנס למקום ה-74, מקום לא ריאלי וכמובן שלא נכנס לבסוף לפרלמנט ההולנדי, אך כל זה מראה איזו אישיות מסקרנת מו אלאך, שמציג עצמו כל חייו כמוסלמי ליברלי, אשר מתנגד להרבה מחוקי הקוראן, גאה בנישואיו לאישה לבנה, מבטל בבוז את הטענות שאינו מוסלמי אמיתי. אלאך אף משוכנע כי היחס לאוכלוסיה הערבית באירופה חייבת להשתנות וזה צריך להתחיל מאנשים כמוהו.

בראיון שקיים לפני 11 שנים הסביר את הגישה שלו לגבי האיסלאם: "אני לא חושב שהדת שלנו פרימיטיבית, אבל חלק מהמאמינים שלה כן. קחו לדוגמה את מעמד האישה במדינות איסלאמיות מסוימות במזרח התיכון. אני פשוט לא יכול להבין את זה. איך אתה יכול להפלות בצורה כזאת 51% מהאוכלוסייה שאלוהים ברא? לפי השקפת העולם שלי, אין עלבון גדול יותר לאלוהים".

"ברור לי שאני לא יכול לשנות הכל, אבל אני חושב שאנחנו צריכים להתחיל בשינוי כאן, באירופה, ולא במזרח התיכון”, הוסיף ואמר הרכש הירוק החדש. “אני בר מזל שאני גר במדינה שבה יש לי את האפשרות להתבטא ככה. רק אם אנחנו והדורות הבאים נוכל ליצור כאן סוג חדש של איסלאם, נוכל להשפיע גם על מה שקורה במזרח התיכון".

גיא לוזון ויעקב שחר (עמרי שטיין)גיא לוזון ויעקב שחר (עמרי שטיין)

מיד לאחר שפרש, מו אלאך החל לשמש כמנהל מקצועי בקבוצת ונלו במדי כאמור סיים את דרכו ככדורגלן. המנהל המקצועי הירוק החדש עשה זאת בהצלחה רבה ומשם התקדם לטוונטה לעונה אחת ולאחר מכן לוואלבייק לעונה אחת.

בסך הכל, בשלוש השנים הראשונות שלו כמנהל מקצועי הוא היה בשלוש קבוצות – ונלו, טוונטה ו-ואלבייק. בשלושת המועדונים הוא הציג כישורים נהדרים והראה שהוא מסוגל לעבוד עם תקציבים נמוכים, להטריף את השחקנים ולהוציא מהם את המירב.

“בתחילת הקריירה אפשר לראות שיש לו פוטנציאל גדול”, אמר עיתונאי הולנדי ששוחחנו עמו אודות הרכש החדש של מכבי חיפה. “הוא הצליח להפתיע הרבה אנשים כי בסך הכל הוא היה שחקן אפור, אף אחד לא ציפה ממנו שיהיה מנהל מקצועי או מאמן טוב כמו משחקני עבר גדולים כמו מארק אוברמארס או פרנק רייקארד”.

אחרי ואלבייק, אלאך עבר לעבוד בהתאחדות לכדורגל ההולנדית, שם שימש כמנהל הטכני של הנבחרות. בתקופתו מ-2011 עד 2013, הולנד העפילה ליורו 2012 אך הודחה בשלב הראשון באופן מפתיע ובאותה עת דורגה במקום הרביעי בעולם.

רייקארד. להבדיל ממנו, אלאך צמח מלמטה (רויטרס)רייקארד. להבדיל ממנו, אלאך צמח מלמטה (רויטרס)

ואז הוא הגיע לוויטסה; בקבוצה מדרג הביניים של הולנד אלאך עשה לעצמו שם נהדר. “יצרתי DNA לוויטסה”, סיפר ב-2015. “כשבאתי לקבוצה היה פה כאוס. לא הייתה שיטה, לא הייתה דרך, לא היה כלום. כל מה שהתמקדו בו זה כאן ועכשיו. לא חשבו על העתיד, על קידום צעירים, אלא רק להשיג נקודות לקבוצה הבוגרת. היו פערים בין שחקני הרכב לשאר הסגל. יצרנו דרך בה אנחנו רוצים לשחק כדורגל, איך שאנחנו רוצים שהקבוצה תיראה, וזה לא ישתנה, זה ילך תמיד עם ויטסה”.

הדבר הגדול ביותר שנזקף לזכותו של המנהל המקצועי המוסלמי בוויסטה היה הקמת האקדמיה של המועדון, שעד לתקופתו פשוט לא הייתה קיימת. הוא שואף תמיד לקדם צעירים ולרענן, אך בוויטסה שנחשבת לקבוצת בת של צ’לסי, היה לו לא פשוט, כאשר הבלוז דרשו גם שיתוף שחקנים צעירים שלהם ולא רק מהאקדמיה של המועדון. “הוא הצליח לשלב את הצעירים של צ’לסי ביחד עם הצעירים מהאקדמיה בצורה טובה”, נכתב על כך בהולנד.

“בתקופה של מו אלאך ויטסה עשתה קפיצה מטאורית, היא הפכה לקבוצה שסופרים אותה, שמכבדים אותה”, סיפרו בהולנד על המנהל המקצועי. “ביחד עם אלאך זו הייתה התקופה הטובה ביותר של המועדון, שגם זכה בתואר הראשון שלו – הגביע ההולנדי ב-2017. בנוסף, הוא דוגל בחיבור בין השחקנים, בעבודה על הפן החברתי והמנטלי, בדיוק כמו שהוא שם דגש בחייו על הצד החברתי. חשוב לו שהשחקנים יהיו חברים, שייהנו מהזמן שלהם במועדון. הוא מאמין שאם השחקנים לא יהיו חברים מחוץ למגרש, הם לא יוכלו לעבוד היטב על המגרש”.

ונראה שזה אולי הפן המרכזי שבגינו הוא הגיע; ידע בכדורגל אין ספק שיש לו, אבל נדמה שהפעם יעקב שחר בחר באיש שיכול לחבר את המועדון בפן החברתי והמנטלי, איפה שמכבי חיפה קורסת שנה אחר שנה, כיוון שהשלם שלה כמעט בכל עונה קטן מסך חלקיו והתוצאות לא מתאימות לחומר השחקנים שלה.

יעקב שחר ומו אלאך (האתר הרשמי של מכבי חיפה)יעקב שחר ומו אלאך (האתר הרשמי של מכבי חיפה)

“מו מאמין שצריך במהלך העונה לעבוד על הרכש של חלון ההעברות של הקיץ, כך אפשר להקדים גם קבוצות אחרות שלא מוכנות ולמצוא מציאות”, סיפר העיתונאי ההולנדי. “הוא מאמין שלא רק בקיץ צריך לעבוד על ההעברות, אלא שזה משהו שצריך לעבוד עליו במשך כל העונה, כמו האימונים”.

“זה מה שהוא גם יעשה בחיפה, בגלל זה אני לא מתפלא שהביאו אותו כבר עכשיו שיתחיל לעבוד לקראת חלון ההעברות של החורף וגם כמובן של הקיץ. זה שהוא מגיע באמצע עונה זה לא אידאלי, אבל עדיף שיגיע עכשיו ויעבוד מאשר שיבוא רק בקיץ ויתחיל לעבוד. הוא מקצוען ברמות הכי גבוהות ולא לחינם אייאקס חשבה עליו כמחליף למארק אוברמארס. הוא הגיע לוויטסה והנחיל את השיטות שלו וה’אני מאמין’ שלו. הוא בנה שם יסודות מעולים”.

יחד עם זאת, לא הכל ורוד. “יש ביקורת עליו לאחרונה, הקבוצה פתחה טוב אבל נחלשה מאוד, נראה שהוא לא מצליח להוציא אותה מהמשבר שפקד אותה, כאשר גם מנסים להתערב לו ולמאמן בעבודה והוא לא מחבב את זה, כי הם מעדיפים לקדם שחקנים שמגיעים מצ’לסי והוא את שחקני האקדמיה”, סיפרו בנדרלאנד (אגב, מאז ספטמבר ויטסה ניצחה משחק אחד בלבד). “הוא הסתכסך עם מספר אנשים חזקים במועדון, שכבר לא מסוגלים כל כך לראות אותו ולכן שמחים שהוא עזב. מו הוא אדם לא קל, יש לו הרבה דרישות, הוא איש עקשן וקשה שאוהב גם להתווכח ולהיות צודק, וחלק מהאנשים במועדון כבר לא מסוגלים לראות אותו”.

“מו צריך שייתנו לו שקט, שייתנו לו לעבוד. ברגע שלא יהיו לו הפרעות מסביב כמו שהיה לאחרונה בוויטסה, הוא יצליח. צריך לתת לו את הזמן שלו”, אמרו עליו בנדרלאנד. “אין ספק שהוא יכול להוביל את מכבי חיפה להצלחות, במיוחד אחרי שלקח גביע בשנה שעברה עם ויטסה ונפתח לו התיאבן להצלחות”. אחרי הנפילה עם תור כריסטיאן קרלסן, האם יעקב שחר יפגע הפעם? מיץ’ גולדהאר הצליח עם ההולנדי שלו, עכשיו נראה אם גם יעקב שחר הצליח עם שלו.