העונה נדמה היה שפרק חדש ייפתח בקריירה של ירדן שועה. החלוץ של מכבי חיפה, שנרכש ב-1.4 מיליון אירו מבני יהודה לפני כשנה וחצי, ביקש אתמול (שלישי) לעזוב את המועדון כאשר על הפרק עומדת הצעה מבית"ר ירושלים. יש שיאמרו שהוא כבר עבר כל גבול בהתנהגות שלו ויש שיאמרו ששווה להילחם עליו למרות הכל, אבל מה שבטוח זה שהקריירה שלו נמצאת בצומת דרכים.

לפני שהגיע לחיפה, שועה כבש 12 שערים בכל המסגרות ובישל עוד חמישה בחצי עונה בבני יהודה. הוא נחשב לכישרון הגדול הבא ויעקב שחר חתם על צ'ק שמן עבורו, אבל מאז הקריירה שלו רק הלכה ודעכה בעוד שהכותרות השליליות רק הלכו וגברו. בעיות משמעת, אי התייצבות לאימונים באופן סדיר, בילוי במסעדה לילה לפני משחק, הפרת בידוד עם יציאה למסיבת בריכה ודקות מעטות שקיבל בפועל על המגרש - זה מה שייזכר בעיקר מהתקופה שלו בירוק.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אימון מכבי חיפה ברוסיה לקראת רוסטוב

הילד האלמוני שהפציץ רשתות בגיל 19, מוצא את עצמו מחוץ לדשא בגיל 21. אנשי המקצוע בכדורגל הישראלי, שהכירו אותו ועבדו איתו, טוענים שמדובר בשחקן עם אינטליגנציית משחק מהרמות הגבוהות ביותר שפגשו. ילד שתמיד רצה לשחק, אבל לצד זאת לעתים הבעיות בהתנהגות השפיעו על הכיוון שאליו הקריירה שלו הלכה.

"הוא כבר לא גאון, הוא הפסיק להיות גאון", קובע שחקן מכבי חיפה לשעבר והפרשן בהווה איציק אהרונוביץ'. "יש הבדל ענק בין השחקן שהוא היה לפני שחתם במכבי חיפה לשחקן שהוא עכשיו. מבחינתו, יענקל'ה שחר קנה אותו בזמן, כי הוא הציג בגיל 19 מספרים שהרבה שחקנים לא עשו בכדורגל הישראלי, פרט לבודדים כמו יוסי בניון. הרי מי עוד היה מעורב בחצי עונה בכמות כזאת של שערים בגיל שלו? הרזומה שלו היה מעולה וזו הייתה עסקה טובה על הנייר, כי אם ירדן היה נשאר בבני יהודה הוא היה מסיים את העונה הזו עם 25 שערים ובישולים לפי הקצב שהיה לו שם, ואז תג המחיר שלו היה אולי גבוה יותר. יענקל'ה חשב בזמנו שהוא שווה הרבה יותר מ-1.4 מיליון אירו, היו כאלה שאמרו שתוך שלוש שנים הוא יהיה שווה גם עשרה מיליון יורו, ולכן הלכו על זה בינואר. ואז קרה מה שקרה".

"הוא כבר לא גאון". אהרונוביץ' (עמרי שטיין)"הוא כבר לא גאון". אהרונוביץ' (עמרי שטיין)

לטענתו של אהרונוביץ', "בעונה השנייה של ירדן שועה במועדון, מרקו בלבול לא הסתדר איתו ולא יכל לסבול אותו. הוא והצוות שלו חיפשו את ירדן בזכוכית מגדלת, והוא עצמו התנהג כמו ילד ונתן להם עוד ועוד חומרים כדי שיוכלו להעניש אותו. לאורך כל התקופה, היחיד שניסה לשמור עליו היה יענקל'ה שחר, שהיה בטוח שהוא יהיה שחקן מוביל וישדרג לו את הקבוצה כמו שעשה בבני יהודה. היה לו את הפוטנציאל לעשות את זה וגם את הכישרון, משהו שאין לכל שחקן, אבל לצערי מרקו פשוט גמר לו את הקריירה, ואחת הסיבות שהוא עצמו פוטר הייתה ההתנהלות שלו מול ירדן שועה. הוא לקח נכס והעלים אותו".

יש לציין כי גורמים הקשורים לצוות המקצועי שהיה במכבי חיפה בעונה שעברה אמרו: “אף אחד לא הרס לשועה את הקריירה. כולם ראו שמי שהגיע לו, שיחק. רק העניין המקצועי הוא זה שקבע. הקבוצה נתנה עונה מדהימה עם שיא בשערים שהבקיעה כאשר השחקנים בחלק ההתקפי סיפקו את הסחורה. מרקו בלבול ניסה לבוא לקראתו של שועה אך ההתייחסות הייתה חד צדדית. עובדה שכולם אמרו שמרקו הוא הבעיה של שועה, וברק בכר כלל לא סופר אותו ולא נראה שמחזיק ממנו”.

מכבי חיפה החתימה בקיץ האחרון את המאמן ברק בכר, בתקווה שיגיע שינוי גם בגזרת ירדן שועה שזכה ליחס מיוחד. ואכן, המאמן המנטאלי איתן עזריה עבד איתו צמוד והיו ימים שקטים, אבל השבוע הכול התפוצץ שוב אחרי ששועה לא הגיע לאימון בגלל כאבי בטן, לא נסע עם הקבוצה למשחק נגד רוסטוב ברוסיה ואף דרש לעזוב שוב. והפעם, במועדון הבינו שהוא כנראה כבר לא יצליח להתאקלם ולהשתלב.

ירדן שועה (עמרי שטיין)ירדן שועה (עמרי שטיין)

"כשברק הגיע הוא התאמן מצוין", סיפר אהרונוביץ'. "הוא לא עשה בעיות ואפילו במשחק האחרון התנהג בסדר גמור, אבל עמוק בתוך הלב הוא היה מאוכזב. כלפי חוץ הוא היה שקט, שלט בעצמו ולא אמר מילה אפילו כשראה שהוא לא באמת בתוכניות. אבל לאט לאט זה בער בו והוא הבין שאין לו סיבה להישאר, כי במקרה הטוב הוא יהיה גלגל שלישי בהתקפה ואין לו מקום בהרכב. זה לא עשה לו טוב. ירדן הלך לברק, הסביר לו את המצב ואמר שהוא רוצה לעזוב. ירדן אמר לו 'לא טוב לי, אני לא יכול להמשיך ככה. לא שיחקתי מעל שנה באופן קבוע'. וזה נכון, כי גם כשהוא שיחק הוא הרגיש חלוד. לזכותו של ברק בכר ייאמר שהוא אמר לו 'אם לא טוב לך פה, אני אדבר עם יענקל'ה כדי שישחרר אותך' והבין אותו".

שועה דורש יחס מיוחד ואישי, ואת זה ידע כל מאמן שעבד איתו לאורך הקריירה הקצרה שלו. כשהיה במכבי תל אביב בנערים ב', הוא עבר כבר באוקטובר להפועל תל אביב בהשאלה. בסיום העונה חזר לשחק במשך חצי עונה בצהוב, אבל אז, לדברי גורמים במחלקת הנוער של מכבי תל אביב, הגיע פיצוץ בינו לבין אנשי המועדון והוא עזב בינואר לבני יהודה בהשאלה. אחרי העונה הזו, בקרית שלום ויתרו עליו והוא עבר סופית לנוער של בני יהודה.

ירדן שועה חוגג בבני יהודה (נעם מורנו)ירדן שועה חוגג בבני יהודה (נעם מורנו)

"ידענו שיש לו יכולות ופוטנציאל גדול", אמרו גורמים שעבדו איתו בזמנו בשכונת התקווה. "כשעבד עם איציק ברוך בנוער הוא פתח את העונה ביכולת מדהימה, פתאום כל קבוצה התחילה להתעניין בו. כבר בעונה הראשונה שלו בנוער הוא עשה משחק אימון נגד הבוגרים ואריק בנאדו רצה שיעלה להתאמן איתם. במקביל, קבוצות פנו לירדן והציעו לו משכורות גבוהות יותר, אבל אחרי כמה שיחות הוא לקח החלטה להישאר כי הוא רצה לשחק ולהתפתח, ובבני יהודה הוא נחשב לשחקן בולט ומוביל".

מספרים שבאחד מהאימונים שם, שועה לא תורגל בהרכב והיה מאוכזב. "המאמנים ראו שהוא לא עובד, אז העיפו אותו החוצה", סיפר גורם בבני יהודה. "אף אחד לא התייחס אליו, הוא עמד בחוץ עצבני. ואז עשו לו תרגיל כשהחליטו לערבב את שחקני ההרכב עם המחליפים. ירדן בא וביקש לחזור למגרש. לא הסכימו לו. היה פיצוץ, אבל למחרת הוא הבין שיש לו על מה להילחם וחזר להתאמן בטירוף. גם בבני יהודה היו לפעמים בעיות, אבל זה לא עשה הד בתקשורת כי זה מועדון קטן ומשפחתי. ירדן הוא מאלה שתמיד בודקים גבולות ואם אפשר לעבור אותם. אם המאמן לא יודע איפה לשים את הגבול ואיך לדבר איתו, הוא יהיה בבעיה".

ירדן שועה (אורן בן חקון)ירדן שועה (אורן בן חקון)

"אם יש משהו שאפשר להגיד על ירדן, זה שהוא לא פראייר", טען אורן קדוש, שהיה חלק מהצוות המקצועי בקבוצת הנוער של בני יהודה ודאג לצירופו של שועה למועדון בכתום. "כשעבדתי איתו גיליתי כמה כישרון יש בו ואיזה נתונים מרשימים יש לו מבחינה פיזית וטכנית. הוא יודע מה הוא שווה והוא שחקן שמבין את המשחק ברמות הכי גבוהות שיש. מצד שני הוא גם עדיין ילד שחייב שיהיה לו מאמן שיאמין בו, שיידע איך לדבר איתו ושיבין שהוא צריך לתת לו הזדמנויות לשחק באופן קבוע. רק ככה זה ישתלם לכל הצדדים".

יוסי אבוקסיס היה זה שהרים את הכפפה והעניק לו את ההזדמנות להרשים. כבר בעונתו השנייה בנוער של בני יהודה, שועה הוקפץ לשחק בליגת העל בהופעת בכורה בגיל 18. "כשהוא עלה לבוגרים הוא היה במעמד שונה מאשר זה שהוא נמצא בו במכבי חיפה", סיפר גורם במועדון משכונת התקווה.

ירדן שועה (עמית מצפה)ירדן שועה (עמית מצפה)

גורם נוסף שהיה בבני יהודה באותה תקופה סיפר: "אצלנו ירדן מאוד רצה להוכיח את עצמו אחרי שהגיע מלמטה. הוא קיבל הזדמנות אמיתית לשחק בהרכב והדברים התחברו לו טוב. לרוב הוא מאוד רצה להצליח והיה קשוב לצוות של יוסי אבוקסיס ולהוראות. אני בעיקר זוכר איך הצוות תמיד פירגן לו, זה היה עניין מאוד חשוב לתת לו תשומת לב ולפרגן. אם הוא היה עושה ספרינט של 30 מטר חזרה לעמדה שלו בהגנה הוא היה מקבל פרגון אדיר מהספסל וככה הוא גם התקדם והרגיש בנוח. זה היה טוב אבל זה משהו שאני לא יודע אם יכול לקרות במועדון גדול כמו מכבי חיפה, עם סגל גדול שיש בו עוד כמה כוכבים חוץ ממנו".

כשמכבי חיפה עמדה להשלים את הרכישה שלו, כשנה לאחר הופעת הבכורה שלו בליגת העל, בשיחה שהייתה בין ברק אברמוב ליעקב שחר, אמר לו הבעלים של בני יהודה: "שתדע שאם ירדן ישחק, הוא יהיה טוב. אם הוא לא ישחק, הוא יהיה בעייתי. כשהוא משחק אז הוא מצחיק, חמוד והכל טוב איתו. אבל כשהוא לא משחק, יש בעיה, כי הוא רגיל מגיל ילדים להיות כוכב. קח את זה בחשבון. כשהוא לא משחק, הוא לא מקבל את זה בקלות".

יעקב שחר (נעם מורנו)יעקב שחר (נעם מורנו)

"הכל מתחיל ונגמר בזה שירדן רוצה לשחק", הסכים אהרונוביץ'. "כרגע, במערך הנוכחי של ברק בכר, לירדן שועה אין מקום ולכן הוא רוצה לעזוב. הוא לא יכול לסבול את זה שהוא לא משחק. העניין הוא, שירדן צריך להבין שאי אפשר להיות בעייתי באימונים. או שאתה מקצוען, או שאתה חובבן. אין דבר כזה לא להגיע לאימון או לפוצץ אימון. ואם אתה מקצוען, תוכיח את זה גם בתקופות קשות. יש לו חומר גלם טוב ברגליים, אבל גם ברגעים כאלה נמדדים שחקנים".

האם ירדן שועה יהפוך מכישרון גדול לשחקן שלא מימש את הפוטנציאל שלו? ימים יגידו, ואין ספק שהצעד הבא שלו יהיה חשוב מאוד. בכל אופן נדמה שהרומן שלו עם מכבי חיפה בדרך לסיום ושהחלוץ צפוי לחפש לו מועדון אחר, בו הוא יקבל יותר דקות משחק ויוכל לבוא יותר לידי ביטוי. זה מה שהוא רוצה, ועכשיו צריך רק שתגיע ההצעה הנכונה.