הכדורגל הישראלי אמנם נמצא בעיצומה של שביתה בת שלושה שבועות בשל השזרוע של המגרשים ופגרת הנבחרות, אבל יש כאלה בעולם שעדיין משחקים כדורגל ולא מבלים באמסטרדם, תל אביב או אילת. אחד מהם הוא אחד הליגיונרים הכי מצליחים שלנו העונה, אך אחד שלא זוכה להרבה עניין ותקשורת. גידי קאניוק. כוכבה של פחטקור טשקנט, שיצא בקיץ לאוזבקיסטן אחרי עונה גדולה במכבי פתח תקווה, פותח את הלב בראיון מיוחד ל-ONE אחרי ארבעה חודשים במדינה המוסלמית.

“אני פה כבר ארבעה חודשים, בסך הכל די טוב לי פה, גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה חברתית”, פותח ואומר קאניוק. “לפני שחתמתי בקבוצה ולפני החתונה שלי, הגענו לפה אבא שלי ואני, כדי לראות את המדינה, להתרשם ממנה ומהקבוצה והחלטנו ללכת לזה. אין כאן קיצוניות בתוך המדינה”.

איך אשתך אלמוג מסתדרת שם? לך יש את הכדורגל, במה היא מתעסקת באוזבקיסטן?
“היא עובדת הרבה בחדר כושר. היא למדה עיצוב אופנה ויודעת לתפור, אז היא מתחילה להשתלב בתחום שלה. יש לנו הרבה שעות ביחד, זה עוזר לנו לזוגיות. יש לנו יותר זמן להיות ביחד מאשר בארץ, היא הצטרפה אליי מיד אחרי החתונה שלנו, לאט לאט אנחנו משתלבים פה”.

קאניוק ואשתו (אינסטגרם)קאניוק ואשתו (אינסטגרם)

איך העיר טשקנט? ספר לנו קצת, כי בישראל לא כל-כך מכירים.
”זו עיר מאוד מתפתחת, נכנסים הרבה משקיעים ואנשי עסקים. התחלף פה הנשיא במדינה, אז זה פתח את השערים של אוזבקיסטן לאנשים מבחוץ. בעבר לא היה יוצא כסף מתוך המדינה. למשל, חנויות אופנה כמו זארה לא נכנסו לפה כי אי אפשר היה להוציא את הכסף, אבל עכשיו שינו את הכל והפכו את הכל”.

מה סדר היום שלך?
”אני קם בבוקר, אוכל ארוחת בוקר ואז ממשיך לאימון בחדר כושר; משם חוזר הביתה לאכול ארוחת צהריים, נח קצת ואז יוצא לאימון עם הקבוצה. יש לי הרבה שעות מתות, אז אני מתאמן פעמיים ביום ומנסה לשפר את מה שלא טוב. אני הרבה עם אשתי, אנחנו מטיילים הרבה”.

חברים ומשפחה באים לבקר אותך?
”החברים שלי יבואו בעזרת השם בעונה הבאה. המשפחה שלי באו לפה בראש השנה וחגגו איתנו את החג והיו במשחק שלי”.

איך אתה מסתדר עם האוכל? אתה הרי שומר כשרות.
”ראשית, התחברתי פה עם הרב של הקהילה, שהוא עוזר עם הכשרות. יש כאן קהילה יהודית גדולה מאוד. אני מביא גם המון בשר מהארץ, בפעם הראשונה שהגעתי הבאתי בסביבות 40 קילו בשר”.

זה מזוודה לבד לא?
”(צוחק) כן כן, הבאנו הרבה אוכל מהארץ. מנסים להסתדר בצורה הכי טובה שאפשר”.

גידי קאניוק (אינסטגרם)גידי קאניוק (אינסטגרם)

איך החברים שלך לקבוצה קיבלו את העובדה שאתה יהודי? זה משהו שמדברים עליו או שהם מתייחסים רק ליכולת שלך?
”קודם כל לטעמי מה שחשוב בכדורגל זה לא דת, גזע ומין, אלא היכולת של השחקן. לא חושב שהייתה התייחסות כל כך גדולה לעניין הזה, אולי כן ואני לא יודע, אבל ממה שאני יודע לא היה משהו מיוחד עם זה”.

“חושב שאני מתאים לקבוצות צמרת, מי שנמצא שם לא חושב ככה”

קאניוק הגיע לפחטקור טשקנט ככוכב; הקשר מפתח תקווה זכה לקבלת פנים מפוארת עת הוצג במועדון, כאשר הוא גם סיפק את הציטוט האלמותי “סאלם עליכום”. עד כה הוא עומד בציפיות לאחר שב-13 המשחקים מאז הגיע הקבוצה הפסידה פעם אחת, ניצחה 10 משחקים ופעמיים סיימה בתיקו, כאשר קאניוק כבש שער אחד ובישל עוד שישה. “עשינו פה רצף מטורף, אין דברים כאלה. אמנם כבשתי רק שער אחד, אבל אני מקווה לשפר את זה עד סיום העונה. כשהגעתי לפה הקבוצה הייתה במצב לא טוב, אני שמח שהצלחנו לייצב אותו בארבעת החודשים האלה, אבל יש עוד הרבה עבודה”.

בעונה שעברה כבשת עשרה שערים בליגה, אבל השנה כבשת שער אחד. נראה שנעצרת מהבחינה הזו מעט, שאתה יותר מתמקד בבישולים.
”כן, זה נכון, אבל המשחק פה הוא שונה. לוקח גם זמן להתאקלם במדינה חדשה, להכיר את החברים לקבוצה, שהם יתרגלו אליי. אני מאמין שאם הייתי פה עונה שלמה ולא ארבעה חודשים, הייתי כובש יותר. אני לא בלחץ מזה, אני מרגיש טוב, הוזמנתי מפה לנבחרת ישראל”.

קאניוק ואשתו (אינסטגרם)קאניוק ואשתו (אינסטגרם)

איך הרמה בליגה האוזבקית ומה הרמה של האימונים אצלכם ביחס לארץ?
”רמת האימון גבוהה מאוד כי שוטא ארבלדזה מאמן פה והוא גם הביא איתו כמובן צוות זר מבחוץ. הכל פה ברמה הכי גבוהה שיכולה להיות. הרמה של הליגה בינונית, זו לא רמה גבוהה יותר מדי, אבל גם לא חלשה. זו ליגה מאוד אגרסיבית, הרבה יותר מאשר בארץ. יש פה כניסות שלפעמים אני בהלם, תופס את הראש. יש פה ארבע-חמש קבוצות טכניות שבאות לשחק כדורגל וברמה גבוהה, השאר בעיקר נלחמות ומכסחות. אנחנו נחשבים לקבוצה גדולה וכולם מתגוננים נגדנו”.

מה המוסר עבודה שלהם? כי על השחקן הישראלי אתה יודע מה אומרים…
”מוסר העבודה פה גבוה. גם מחוץ לכדורגל, אצל שאר האזרחים יש מוסר עבודה גבוה, עובדים הרבה שעות, לא מתלוננים, לא מתבכיינים”.

איך זה להתאמן אצל ארבלדזה, בכל זאת הוא שם גדול, שיחק באייאקס, אימן בשנה שעברה את מכבי ת”א והאם הוא לקח אותך כי הוא זכר אותך מפ”ת או שאין קשר?
”לפי מה שהבנתי הוא הכיר אותי מהארץ ולכן הביא אותי לפה. האימונים אצלו ברמה גבוהה, אני לומד כל יום דברים חדשים, הוא עוזר לי, מכוון אותי, מדבר איתי הרבה. אני מאוד שמח שהוא המאמן שלי, אני מרגיש מאוד טוב איתו”.

שוטא ארבלדזה (נעם מורנו)שוטא ארבלדזה (נעם מורנו)

אשתקד הוא לא כל-כך הצליח במכבי ת”א, השחקנים עשו לו סבוטאז’, הוא מדבר איתך על התקופה בישראל, מה הוא חושב על הקדנציה שלו בצהוב?
”הוא מדבר איתי על התקופה שלו במכבי, הוא גם הראה לי נתונים שלטענתו מראים שהוא לא נכשל, הפסיד רק בשלושה משחקים מתוך 16 בליגת העל. הוא אמר שהייתה לו תקופה מאוד טובה במכבי ת”א, ממה שהבנתי ממנו הוא לא חושב שהוא נכשל, אבל את זה צריך לשאול אותו אם הוא חושב שנכשל או לא. שוטא גם מאוד מתעניין במכבי ושואל אותי שאלות. מאוד התחבר למקום ואוהב את הארץ”.

בקיץ היו דיבורים שתעבור לאחת מהקבוצות הגדולות בארץ, אמנם לא הייתה הצעה רשמית, אבל כן דיברו עליך אחרי עונת הפריצה. למה לדעתך זה לא יצא לפועל, למה לא הייתה הצעה על השולחן?
”האמת, אני לא יודע. אין לי הסבר. חשבתי שדווקא בסוף העונה שעברה תהיה התעניינות וירצו לקנות אותי. אבל זה לא קרה. בארץ לא כל כך מעריכים אותי לדעתי. אני חושב שאני מתאים לרמות האלה, אבל כנראה שמי שנמצא שם לא חושב ככה”.

אם נתעלם לרגע משיקולים כספיים, היה נכון לעבור לאוזבקיסטן? זו הרי ליגה פחות מסוקרת, פחות שומעים, יש פחות התעניינות.
”אני לא אשקר, כמובן שהגעתי לכאן כי הכסף מאוד משך אותי. בארץ לא הייתי מקבל סכומים כאלה, במיוחד לא בגיל 24 ובטח לא כשיצאתי ממכבי פתח תקווה. בסופו של דבר הם היחידים שהביאו הצעה רשמית”.

אין חשש שתיעלם מהתודעה שם? 
”חשבתי על זה הרבה לפני שיצאתי, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה. אני לא יכול לנבא את העתיד. מה שיהיה יהיה. פתאום משום מקום אני יכול לקבל הצעה יותר טובה, אני שואף גם להתקדם מפה”.

לאן באמת אפשר להתקדם מאוזבקיסטן? ממה שאני יודע זה בדרך כלל לרוסיה או לסין. יש שאיפה להגיע לכסף הגדול של סין כמו זהבי?
”אין לי שאיפה מסוימת, מה שיבוא יבוא. גם יכולה לבוא הצעה מהארץ שתפתה אותי לחזור. צריך להיות במקום הנכון ובזמן הנכון”.

 

“חששנו מנפילה, קשה לשמור על הרמה אחרי עונה מדהימה כזו”

בקיץ האחרון לא מעט אנשים הופתעו והרימו גבה, כאשר הקשר המצטיין של מכבי פתח תקווה בחר ללכת למדינה מסולמית, שלפניו לא שיחק בה אף ישראלי. “בהתחלה אני והמשפחה לא רצינו כל-כך לצאת לשם. אמרתי שאני מעדיף להישאר בארץ, במקום מוכר ולהתקדם מפה. ואז כשהגיעה ההצעה הכספית ושוטא דיבר איתי ואמר לי שהוא מאמין בי ורוצה אותי, אז זה שינה את כל התמונה. הייתי בהלם בימים הראשונים שקיבלנו בכלל הצעה מפה. אם לא שוטא, לא הייתי מגיע לפה”.

מה יקרה אם תעפילו לליגת האלופות ותצטרך לפגוש קבוצה ממדינה ערבית, הרי לא תמיד ישראלים יכולים להיכנס למדינות הללו. רק לאחרונה ראינו את הברדק שהיה עם נבחרת הג’ודו.
”כבר עכשיו יודעים נגד איזה מדינות ככל הנראה נשחק, ולפחות בהתחלה אנחנו נשחק נגד הצד הערבי. זה יהיה מאוד בעייתי. כנראה שלמדינות הללו אני לא אסע. שוטא גם רצה לקחת אותנו למחנה אימון בדובאי, אבל אמרו לו שזה בעייתי בגללי, אז נסענו למחנה אימון בטורקיה. אני לא אטוס למדינות האלה, לא אסכן את החיים שלי”.

אשתקד מכבי פתח תקווה סיפקה עונה מוצלחת, כשהפסידה רק ארבעה משחקים במהלך העונה הסדירה וסיימה במקום הרביעי אחרי נפילה בפלייאוף העליון. בתום העונה, שלושת השחקנים הבולטים והמובילים של המועדון, גידי קאניוק, דור אלו וגיא מלמד עזבו, הראשון לפחטקור טשקנט, בעוד השניים האחרים להפועל באר שבע. “חששנו שתבוא נפילה אחרי העונה הזו, אפילו אפשר להגיד שמאוד פחדנו שאחרי עונה כמו העונה שעברה, אמורה לבוא נפילה ושצריך לצאת. קשה לשמור על הרמה אחרי עונה כזו. אנשים שכחו מה שעשינו אשתקד, שזו עונה מדהימה”.

קאניוק חוגג עם אלו (שחר גרוס)קאניוק חוגג עם אלו (שחר גרוס)

נראה שבמכבי פתח תקווה לא ספרו אותך כל כך, בכל זאת עם כל הכבוד לכולם בקבוצה, אתה היית הברומטר, אתה הובלת את הקבוצה.
”תמיד מי שלא נמצא הוא הכי חסר. במכבי פ”ת רצו שאני אשאר ואפילו הציעו לי חוזה. אני מאוד רציתי לחוות משהו אחר וגם חששתי מהנפילה כמו שאמרתי. מאוד רציתי להתקדם לאחת הגדולות, לרוץ לאליפות. המטרה הייתה או קבוצה גדולה או חו”ל. באופן כללי בארץ אני לא מוערך. גם שם כנראה לא העריכו אותי מספיק. אני אוהב מאוד את האנשים במכבי פתח תקווה, הם עשו בשבילי מעל ומעבר, נתנו לי את ההזדמנות הראשונה בבוגרים. יש לי רק מילים טובות להגיד על המועדון והאנשים שם”.

אמנם אתה כבר זמן רב בתודעה, אבל רק שנה שעברה באמת פרצת ונתת עונה כבירה. מה היה שנה שעברה שזה קרה דווקא אז?
”היינו קבוצה שכל אחד מחפה על החיסרון של השני. קובי רפואה בא אליי בתחילת העונה ואמר לי שהוא נותן לי לשחק בתפקיד שלי שזה קשר התקפי. אני במשך 3-4 שנים שיחקתי קשר אחורי והיה לי קשה לבוא לידי ביטוי מבחינת מספרים, למרות שהם לא היו רעים. שיחקתי סוף-סוף בתפקיד שלי מתחילת העונה ועד הסוף, ובאמת סיימתי עם עשרה שערים ושישה בישולים”.

מה דעתך על כך שרפואה החליט לעזוב את מכבי פתח תקווה ולא נשאר להילחם?
”אני בקשר עם הצוות שם, הרגשתי שזה מה שהולך לקרות. אחרי המשחק נגד ק”ש שלחתי להם הודעה שלא יוותרו ושיילחמו, כי יש שם קבוצה טובה. אי אפשר להשוות אותם לקבוצה של שנה שעברה, זה יעשה להם רק רע אם כל הזמן יתחילו עם ההשוואות. זו קבוצה בפני עצמה עם שחקנים טובים מאוד וזרים טובים מאוד. אין לי מושג מה עבר לו בבטן כי קובי אדם מאוד אמוציונלי. עצוב לי שהוא ככה עזב ואני מאחל לו בהצלחה עם הפועל ת”א, אני מאמין שהוא יצליח איתם ויעלה אותם לליגת העל. הוא נותן שקט וביטחון לשחקנים, עם כל השיגעונות והצעקות. גם אחרי משחקים פחות טובים שנה שעברה נשארנו בדרך כלל עם אותו הרכב ותמיד דרוכים, הוא תמיד עמד מאחורינו”.

קובי רפואה (איציק בלניצקי)קובי רפואה (איציק בלניצקי)

“החלום זה להיות שחקן מוביל בנבחרת ישראל”

בגיל נערים ג’, החליט קאניוק לעזוב את מחלקת הנוער של מכבי תל אביב והלך למחלקת הנוער של מכבי פתח תקווה, ממנה יצאו כבר בעבר לא מעט שחקנים מוצלחים כמו טל בן חיים ועומר דמארי, החלטה שהתבררה כמצוינת בדיעבד. “’בקבוצות גדולות קשה מאוד לטפח צעירים, כי הם רוצים תוצאות כאן ועכשיו. כשעברתי לא חשבתי על בוגרים, רק רציתי ליהנות מכדורגל. יכול להיות שאבא שלי חשב על זה. מאוד נהניתי במכבי תל אביב, הייתי הקפטן של הקבוצה. באותו זמן היה איחוד של קבוצת צפון ודרום, והחלטנו ללכת לכיוון אחר, כי הייתה לי בעיה עם אחד המאמנים. עומר אצילי עזב עונה אחרי”.

“אני חושב שמנור סולומון צריך להישאר במכבי פתח תקווה, לפחות עד שיסיים צבא ואז לעזוב”, אומר קאניוק על חברו לקבוצה בשנה שעברה. “שמעתי שמשווים אותו ליוסי בניון, אבל חכו רגע, לאט לאט. תנו לו להתפתח, קודם שישחק את ה-30 משחקים בליגת העל, שיקבל את הבמה. לאט לאט. לדעתי הוא יכול לעשות קריירה מדהימה, הוא מוכשר ברמות מטורפות. צריך לתת לו שקט וזמן, זה הכי חשוב. אסור לשים לו משקולות על הרגליים. הלוואי שהוא יצליח ויגיע לרמות הכי גבוהות”.

מנור סולומון עם הכדור. קאניוק מפרגן (אחמד מוררה)מנור סולומון עם הכדור. קאניוק מפרגן (אחמד מוררה)

לאחרונה התחלת להיות מוזמן לנבחרת ישראל, לדעתך אתה צריך להפוך בקמפיין הבא לשחקן סגל לגיטימי, אחד כזה שלא מופתעים שהוא מוזמן אלא שזה נראה טבעי ומובן מאליו לאנשים שהוא בסגל?
”אני לא יודע עוד מי הולך להיות המאמן, או מה הולך להיות. ברור שזו השאיפה, בשביל זה אני משחק כדורגל. הייתי כבר קפטן נבחרת הנוער. החלום זה להיות שחקן מוביל בנבחרת ישראל. ברור לי שאצטרך לעבוד מאוד קשה ושיאמינו בי. אני מאמין בעצמי. אני צריך לקבל הזדמנויות וכשזה יקרה גם להוכיח את עצמי”.

בסיום הקדנציה של אלישע הייתה אווירה עכורה, ערן זהבי זרק את סרט הקפטן, הרגיש מבחוץ שיש כאוס סביב הנבחרת. מה היה שם בדיוק?
”אני יכול להגיד שמבחינת השחקנים היינו מאוד מגובשים, חברים טובים. אין מחנאות או משהו דומה. האווירה אצלנו הייתה טובה, נסענו לשווייץ והיה מאוד נחמד. בינינו השחקנים הייתה אווירה מעולה, למרות שהתוצאות לא היו כל כך טובות, אבל האווירה סביב הנבחרת לא טובה וזה מקרין על הכל, ואז נדמה שהכל בנבחרת שחור, שהכל רע, ששחקנים לא רוצים לבוא לנבחרת. אבל מה עם אלה שבאים פצועים? צריך גם להעריך אותם, אי אפשר כל הזמן רק לקטול ולקטול ולקטול. באנו גם לקמפיין עם איטליה וספרד שלא היה סיכוי. אוהבים בארץ לשחוט את הנבחרת. גם כשניצחו את אלבניה 0:3 אחרי יום-יומיים אף אחד לא פרגן וחיכו לנפילה, לא מבין את זה, זו נבחרת לאומית, אנשים משחקים בשביל המדינה, אנחנו צריכים להתאגד בשביל המדינה שלנו. אבל אני בטח לא אבוא בתלונות ואחנך”.

אם היית יכול לחזור אחורה, דבר אחד שהיית משנה בקריירה שלך?
”שאלה יפה מאוד. האמת שלא היו לי החלטות יותר מדי דרמטיות, לכן אבחר במשחק אחד שהייתי רוצה לשנות. המשחק האחרון בעונה הסדירה מול אשדוד שהפסדנו. קיבלו גול בדקה ה-88, לא הגענו מוכנים וזה התחיל לנו את הרצף השלילי בפלייאוף העליון. ובגלל זה לא היינו באירופה בסוף. אם לא ההפסד הזה, לא היה קורה כל הרצף הזה והקבוצה הייתה במוקדמות הליגה האירופית”.