יש לא מעט רגעים ששינו את עולם הכדורגל, כאלו שבכל שנה נזכרים בהם לטוב או לרע. במקרה של לואיס פיגו, תלוי באיזה צד אתם. בדיוק היום (24 ביולי) לפני 20 שנה, הפורטוגלי של ברצלונה עזב אותה לטובת חתימה אצל היריבה המרה שלה ריאל מדריד.

“בגידת המאה”, כך הגדירו זאת בספרד באותם הימים וכעת נזכרו בתקופה ההיא שוב. הסיפור למעשה מתחיל ב-13 במאי 2000, זמן קצר לאחר שבארסה הודחה מליגת האלופות והרוחות בקבוצה של לואיס ואן חאל לא היו שקטות. פיגו, על פי הדיווחים, פנה לסוכנו חוסה ואייחה עם דרישה אחת: “תשיג לי יותר כסף”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
רונאלדו יעשה הכל כדי להיות מלך השערים

וכך קרה – חודשיים מאוחר יותר ישב פיגו לצידו של פלורנטינו פרס וחתם על החוזה הלבן תמורת כ-60 מיליון דולר שהגיעו לחשבון הבנק של הבלאוגרנה. הייתה זו תחילת הגלאקטיקוס עבור המועדון מבירת ספרד, אך היה זה גם רגע שהוביל לשבר נוסף בין המועדונים. היו בעבר כבר שחקנים ששיחקו בשתי הקבוצות וגם אלו שעשו זאת באופן ישיר, אך המעבר ההוא של פיגו צרוב בזיכרון של עולם הספורט מעל כולם.

נחזור עוד יותר אחורה – הפורטוגלי שגדל בספורטינג ליסבון רשם שנים מצוינות בהן גם זכה באליפות, ביורו עד גיל 17 ובמונדיאל עד גיל 20. ברור היה שפיגו יגיע לקבוצה גדולה וב-1995 הייתה זו ברצלונה ששמה ידה עליו. שתי אליפויות, גביע ספרדי, סופר קאפ ספרדי וסופר קאפ אירופי קטף השחקן במדי הקטאלונים והפך לאחד מאהובי הקהל בקאמפ נואו, ולכן המעבר שהגיע בתחילת המילניות גרם לתדהמה של ממש. 

לואיס פיגו (רויטרס)לואיס פיגו (רויטרס)

זמן קצר לאחר מכן, באוקטובר 2000, הגיע הרגע אולי הזכור ביותר ממגרשי הכדורגל. היה זה הביקור הראשון של פיגו בקאמפ נואו במדי ריאל מדריד ומה שקרה שם איש לא ישכח. שלטים נגד פיגו, שירי נאצה על ידי 98 אלף צופים וקריאות בוז צורמות בכל נגיעה שלו בכדור ליוו את הבוקר בו פיגו נמנע מלהגיע לנקודת הקרן. אולם, כעבור שנה זה קרה עם אותה תמונה זכורה בה ראש של חזיר נזרק לכיוונו מיציע אוהדי ברצלונה.

לואיס פיגו באותו לילה בקאמפ נואו (רויטרס)לואיס פיגו באותו לילה בקאמפ נואו (רויטרס)