בקיץ האחרון התרגשנו עבור דניאל פרץ, שוער מכבי ת"א שזכה במעבר יוקרתי לבאיירן מינכן הגדולה. שוער ישראלי באימפריה אירופית זהו הישג באמת יוצא מגדר הרגיל.

אבל רגע...מותר לנו, האוהדים הישראלים לחלום בגדול יותר? שני שוערים ישראלים בקבוצות על זה לא רק חלום, זו המציאות.

למעשה, הסיפור הגדול כאן הוא לא של ישראלי אחד אלא של שניים. צמד האחים יעקובישווילי, אנטל (יליד 2004) ואהרון (יליד 2006) הם בנים לישראלי והונגריה, שגדלו במולדתה של אמם והתחנכו בכדורגל המקומי, ונכון לינואר 2024 שיחקו גם בנבחרות הצעירות של הונגריה.

חשוב להדגיש, אביו הוא ישראלי ממוצא גאורגי שהיגר להונגריה, שם הכיר אישה מקומית, נוצריה. אמנם שני הכדורגלנים לא נחשבים יהודים על פי הדת, אבל זכאים לקבל אזרחות ישראלית.

צפו בבכורה של אנטאל, הישראלי מג'ירונה

בשנת 2017 הגיעה המשפחה לקטלוניה, אחרי שצמד האחים, השוער אהרון והבלם אנטל, שהשתייכו עד אז למועדון הפאר ההונגרי MTK בודפשט, נבחנו והתקבלו באקדמייה מקומית בשם סן ז'וסט. 

כעבור שנה, הצעיר מבין השניים, אהרון בן ה-12, התקבל למחלקת הנוער היוקרתית של ברצלונה (פרומיסס). שלוש שנים אחר כך, בגיל 17, הגיע אנטל לקבוצת הנוער של ג'ירונה, ובעונה שעברה קודם לג'ירונה ב', קבוצת המילואים שמשחקת בליגה החמישית בספרד.

צמד האחים גדל כאמור בכדורגל ההונגרי, ובאופן טבעי לבשו את מדי נבחרות הונגריה הצעירות, אך הזיקה לישראל, דרך הצד של האבא, חזקה לא פחות. ידוע כי השניים פנו לפיפ"א על מנת להיות מוגדרים כישראלים ולהגשים את חלומם וחלום אביהם לייצג את נבחרת ישראל.

אמנם, מדובר בהליך מסובך, שכן חוקי פיפ"א לא תואמים לחוק השבות והאזרחות של מדינת ישראל ומקשים מאוד על השניים. כאמור, החוק במדינת ישראל אמנם מאפשר להם לקבל אזרחות ישראלית בזכות העובדה שאביהם הוא אזרח ישראלי, אך לפי התאחדות הכדורגל העולמית צריכות לעבור חמש שנים לפחות בהן הם מתגוררים במדינה.

שלושער ב-6 דקות: דובביק וג'ירונה לוהטים

בכל אופן, העניין רגיש מאוד, שכן השניים כעת מוגדרים באופן רשמי ככדורגלנים הונגריים, ובסביבת השחקנים מעדיפים להימנע מהתבטאויות פומביות על מעבר לייצג מדינה אחרת,  וסוכנם מכחיש את העניין נכון לעכשיו.

רק נזכיר, שעד גיל 21 הם עדיין יוכלו לערוך 3 הופעות בנבחרת הבוגרת של הונגריה לפני שיוחלט סופית את איזו נבחרת ייצגו. אנטל יהיה בחודש יולי בן 20, בעוד אהרון יהיה בן 18 במרץ.

ובעוד סימן השאלה מרחף מעליהם, צמד האחים מתקדם מקצועית. כבר במשך שנה שאהרון מזומן ע"י צ'אבי לאימוני הקבוצה הבוגרת ואפילו זוכה בכבוד להיות השוער השלישי בסגל במספר משחקים. 

על העמדה הזאת אגב, הוא נאבק עם דייגו קוצ'ן, שוער אמריקאי. האנקדוטה המשעשעת היא שקוצ'ן נולד ב-19 במרץ 2006, 13 ימים בלבד אחרי אהרון. ב-3 במרץ 2004, נולד אנדר אסטרלגה, שמשמש כיום כשוער המחליף של אינייקי פניה, שבעצמו נולד ב-2 במרץ 1999. 

בכל אופן, הפציעה של טר שטגן וחוסר שביעות הרצון מיכולתו של אינייקי פניה מקרבת עוד ועוד את אהרון יעקובישווילי בהיררכיית השוערים בברצלונה.

בו בזמן, ביום רביעי האחרון עלה אנטל יעקובישווילי להופעת בכורה בקבוצה הבוגרת של ג'ירונה, שניצחה 1:3 בגביע את ראיו וייקאנו. אנטל נכנס במחצית במקומו של חואנפה הפצוע וסיפק יכולת נהדרת בדרך לשמירה על התוצאה בדרך לרבע הגמר. יחד איתו בהרכב שיחק חברו הטוב של אנטל, ויקטור ציגנקוב האוקראיני שנולד בנהריה כשאביו ויטלי שיחק במכבי עכו. כעבור כמה ימים, שוב חואנפה נפצע, הפעם אנטל נכנס כמחליף בדקה ה-30 להופעת בכורה בלה ליגה בניצחון על סביליה.

האחים יעקובישווילי רוצים לייצג את נבחרת ישראל. גם אם הם לא יצליחו בסופו של דבר, כדאי להעריך את הניסיונות שלהם ולקבל את הזיקה שלהם אלינו. אולי בקרוב נזכה לראות באופן קבוע שוער ישראלי ובלם ישראלי במועדוני צמרת בספרד. 

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה