"ללא ספק זו אחת הקבוצות הכי 'מרגיזות' שאפשר לפגוש כרגע", כך אומרים באירופה על ז’לגיריס קובנה, יריבת מכבי ת”א הערב (חמישי, 21:05), ומספרים עליה ככזו שעברה שינוי כמעט מהקצה אל הקצה. את העונה הירוקים-לבנים מקובנה פתחו תחת קאזיס מקסביטיס, רק שהקסם של העונה שעברה לא בדיוק שוחזר על הפרקט, זה לא היה נראה טוב ובז'לגיריס החליטו ללכת בכיוון אחר וההמשך ידוע. אם היה נכתב ספר על העונה של הליטאים עד כה הרי שפרק ב' היה זוכה לכותרת הג'וב האיטלקי.

בארץ המגף לא הולכים סחור סחור וכבר מהפתיחה מבהירים "הפוקוס צריך להיות על אנדראה טרינקיירי ומה שהוא הביא לקבוצה". המשחק הערב יהיה לא פחות מסגירת מעגל מסוימת הרי בכל זאת המפגש הקודם מול ז'לגיריס היה משחקו האחרון של מקסביטיס ביורוליג כמאמנה של ז'לגיריס, יתרה מכך היה זה המשחק שסגר את הסיבוב הראשון בתחרות הבכירה של אירופה ובמאזן עגום של 5:12 כאשר אחת מקבוצות הבית הטובות של העונה שעברה פתאום לא הייתה מפחידה ומסוכנת והדבר הכי גרוע מבחינתה שהיא פשוט לא הייתה בתמונת הפלייאוף בשום דרך או צורה, בנוסף, המרחק של הירוקים-לבנים מהפלייאוף או הפלייאין של היורוליג נראה כשווה ערך למרחק מזרח ממערב.  

"אספקט אחד שאפשר להבחין בו כבר מההתחלה הוא שעכשיו הם זורקים הרבה יותר שלשות מאשר בעבר. עם מקסביטיס היו להם אחוזים טובים לשלוש אבל הם לא זרקו הרבה" ניתחו באירופה, תחת הקוסם האיטלקי. אגב, הקבוצה הליטאית מחזיקה במאזן חיובי של שישה ניצחונות אל מול ארבעה הפסדים וכעת היא רחוקה שני ניצחונות (מבלי להתייחס להפרשים) ממקום בעשירייה הראשונה ששווה מקום כאמור בטורניר הפלייאין. ז'לגיריס של הסיבוב השני היא כזו שמחפשת לזרוק יותר מעבר לקשת ולשם כך היא משתמשת בין היתר בפיק אן רול על הווריאציות השונות שלו כפי שמסבירים באיטליה, שם גם מציינים שינוי מהותי בשימוש של מספר שחקנים. 

שחקני ז'לגיריס קובנה (מתוך האתר הרשמי)שחקני ז'לגיריס קובנה (מתוך האתר הרשמי)

לוקאס לקאביצ'יוס ובריידי מאנק לא בדיוק מיצו את הפוטנציאל שלהם בז'לגיריס עם מקסביטיס, ובאיטליה בטוחים כי הדבר נבע מכך שהשניים לא ידועים בשל האוריינטציה ההגנתית, "מקסביטיס העדיף שחקנים כמו דימשה שמעט טובים יותר בהגנה אבל תחת טרינקיירי לקאביצ'יוס משחק הרבה יותר והוא אפקטיבי מאוד במיוחד בהתקפה והדבר דומה גם עם בריידי מאנק. טרינקיירי מצליח להפעיל אותם יותר והם הפכו לשחקנים חשובים מאוד מהספסל עבורם" מסכמים באירופה על השניים וחושפים אולי את השינוי העיקרי שהביא עימו המאמן האיטלקי "הסכמות ההגנתיות שלהם. הם קבוצה אגרסיבית הרבה יותר כרגע. כשטרינקיירי הגיע הם היו בין הקבוצות האחרונות ביורוליג במדד של לכפות איבודי כדור על היריבה וכעת הם בטופ שלוש.

הם שמים הרבה יותר לחץ על הכדור, הם מנסים ליצור לחץ כבר מההתחלה על מובילי הכדור וזה פשוט אפקטיבי הרבה יותר בדרך הזו וזה עובד יותר. לא אכפת להם מריבאונד ההתקפה והעדיפות העליונה שלהם היא לחזור חזרה להגנה לאחר החטאה וכמה שיותר מהר וללחוץ על הכדור גם אם זה אומר ש-'לא תהיה לנו הזדמנות שנייה אנחנו נהיה טובים הרבה יותר בצד ההגנתי'".

ביבשת הישנה לא בטוחים שז'לגיריס תצליח להגיע לפלייאוף או לפליי אין כי הבור שחפרו לעצמם היה פשוט עמוק מדי, ועדיין "זו אחת הקבוצות הכי מסוכנות שאפשר לפגוש ביורוליג בכל ערב נתון כי הם שמים המון לחץ בהגנה והם קבוצת שלשות טובה, הם משחקים מהר ומנסים להרים את הקצב, הקצב תחת טרינקיירי עלה והם מנסים לעייף אותך עם המהירות שלהם, הם שמים לחץ על הכדור, הם אגרסיביים בהגנה וקולעים טוב מבחוץ כך שזו קבוצה שקשה להתמודד איתה, יחד עם זאת זו עדין קבוצה עם בעיות", והבעיות עליהן מדברים נובעות ממחסור בנוכחות פיזית ובעומק הרוטציות. 

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה