תגידו מזל טוב לסלטה ויגו שציינה ביום רביעי האחרון 100 שנים להיווסדה. כל העונה הקרובה תוקדש לחגיגות הגדולות, אבל התוכניות הגרנדיוזיות האלה כמעט ספגו מהלומה אנושה כאשר הקבוצה הגאה מגליסיה הייתה קרובה מאוד לרדת לליגה השנייה בעונה שעברה. קריסה מוחלטת באפריל ובמאי דרדרה את סלטה קרוב מאוד לקו האדום, ורק ניצחון על ברצלונה במחזור הנעילה איפשר לה לנשום לרווחה.

תארו לעצמכם מה היה קורה לו היא הייתה נאלצת לבלות את השנה הכי מיוחדת שלה בקרבות מול יריבות כמו אלבסטה, בורגוס ואלקורקון. כאשר הסיוט הזה נמנע, התפנה הבעלים קרלוס מוריניו למחשבות על בנייה מחדש, והשאיפה הייתה להעניק לאוהדים מתנה מרגשת. היא הגיעה בדמות החתמתו של רפא בניטס למאמן.

יש שיגחכו ויגידו כי זה לא בדיוק השי המושלם. תדמיתו של בניטס ספגה מהלומות לא מעטות לאורך השנים, והוא נחשב לאישיות שנויה במחלוקת, אבל עבור מועדון בסדר גודל של סלטה זה לא דבר של מה בכך. מוריניו חיפש מישהו שיוכל להוביל פרויקט לטווח הארוך, ייקח עליו אחריות ויהנדס אותו כראות עיניו. יציבות מסוג זה הייתה חסרה מאוד בוויגו ב-17 שנות שלטונו של הבעלים, במהלכן התחלפו 18 מאמנים.

רפא בניטס (רויטרס)רפא בניטס (רויטרס)

כל אחד מהם הביא השקפת עולם משלו, אבל איש לא קיבל יד חופשית לפעול בעצמאות. השינויים התנהלו לעתים בתדירות גרוטסקית ממש, ולא ניתן להצליח בתנאים אלה. בניטס הוא הראשון שקיבל ממוריניו והבטחה לשקט תעשייתי. הכמיהה היא לייצר משהו כמו הקדנציה של מנואל פלגריני בבטיס – מאמן ותיק שמהווה סמכות עליונה לאורך זמן.

הצ'יליאני הגיע למועדון הירוק-לבן של סביליה ב-2020 כאשר הוא היה שקוע בתחתית, ומאז נרשמו כבר שלוש העפלות רצופות לליגה האירופית. למה שסלטה לא תלך בעקבותיה? מבחינה כלכלית, הגליסיאנים מתנהלים בצורה מסודרת, ולא צפויים זעזועים אלא אם אסון הירידה יתרחש בכל זאת. המאמן בן ה-63 בחן את הסוגיה הזו לעומק לפני שהסכים להיענות להצעה בחיוב ולחתום על חוזה לשלוש שנים – משהו שאיש לא קיבל ממוריניו לפניו.

מנואל פלגריני. בסלטה רוצים ללכת לפי המודל שבנה בבטיס (רויטרס)מנואל פלגריני. בסלטה רוצים ללכת לפי המודל שבנה בבטיס (רויטרס)

רפא באמת לא מיהר לקחת ג'וב חדש. במשך שנה וחצי הוא היה מובטל, מאז פיטוריו מאברטון בינואר 2022 – וזו הרי הייתה משרה שלא הייתה שום סיבה הגיונית לקחת לאור עברו בליברפול. פעם הייתה תחושה כי בניטס מוכן לקפוץ לכל תפקיד שיוצע לו, אבל אחרי שגורש מגודיסון פארק הוא היה בררן הרבה יותר, והשאיפה הייתה להיענות רק לאתגר שיתאים לו באמת.

לדבריו, הוא דחה לפחות 20 אפשרויות תעסוקה לפני שחתם בסלטה, והעדיפות הראשונה בתקופה זו הייתה בכל זאת להישאר באנגליה, שם הוא אוהב להתגורר. ואולם, סלטה הייתה אטרקטיבית במיוחד מבחינתו, גם אם מעטים היו מודעים לכך. אשתו של המאמן גדלה בגליסיה, בכפר ליד העיר אורנסה, פחות מ-100 קילומטרים מוויגו. משפחתה וחבריה עדיין מתגוררת שם, והזוג ביקר אותה בחופשות כמעט בכל שנה.

שחקני סלטה ויגו חוגגים (רויטרס)שחקני סלטה ויגו חוגגים (רויטרס)

אחד הסיפורים החביבים, שעובר מפה לאוזן בכפר, הוא כי בניטס הביא פעם, במהלך הקדנציה שלו באנפילד, שני סטים שונים של מדי ליברפול לצורך קיום משחק מיוחד בין הגברים בעיירה – הרווקים מול הנשואים. רפא אמנם נולד במדריד, אבל כבר מזמן יש לו פינה חמה מאוד בלב לאזור הזה בדרום גליסיה, והוא ידע שירגיש בבית בוויגו מהרגע הראשון, בעוד שאשתו תהיה מאושרת עד הגג.

היה זה שיקול חשוב מאוד, קל וחומר בגילו. הרפתקה אחת בסין הספיקה לו, ולכן הוא דחה הצעות שמנות מסעודיה. "היו לי אופציות טובות הרבה יותר מבחינה כספית, אבל ויגו זה מקום בו אני באמת רוצה לעבוד", סיפר. וכך הוא חזר לליגה במולדתו, ולדעת מוריניו לא רק סלטה הרוויחה מכך. "רפא הוא מאמן אדיר, והוא נכס לכל הליגה הספרדית", הצהיר הבעלים.

רפא בניטס (רויטרס)רפא בניטס (רויטרס)

יש משהו בדבריו. אחרי הכל, העונה המלאה של בניטס בספרד הסתיימה בזכייה באליפות עם ולנסיה ב-2004. הוא הצעיד את העטלפים לפסגה גם ב-2002, וזו הייתה התקופה בה הייתה לו תדמית נקיה וחיובית הרבה יותר. הוא היה אחד השמות הלוהטים ביותר בקרב המאמנים הצעירים העולים, ולא במקרה השתוקקה ליברפול למנותו – החלטה שהניבה את הזכייה המפורסמת בליגת האלופות בעונתו הראשונה שלו במרסיסייד.

מאז עזב את מסטאייה, לא עבד בניטס בספרד במשך כמעט שני עשורים – פרט, כמובן, לקדנציה הקצרה בריאל מדריד. המינוי שקיבל מפלורנטינו פרס בקיץ 2015 היה הגשמת חלומו הגדול ביותר בחייו, והאופן בו הסתיימה ההרפתקה כעבור חצי שנה בלבד הותיר צלקת בנפשו של רפא. זו היה פיאסקו מקצועי כביר, שהרגיש לו כמו השפלה איומה, גם אם לא הכל היה בידיו, והסיכויים היו נגדו כך או כך מהיום בו דרך בממלכתם של פרס וכריסטיאנו רונאלדו.

רפא בניטס וכריסטיאנו רונאלדו (רויטרס)רפא בניטס וכריסטיאנו רונאלדו (רויטרס)

אחרי הפיטורים, הייתה תקופה בה לא רצה לשוב לספרד לעולם, אבל העלבון צרם פחות עם השנים, וחשוב לזכור גם כי האליפויות עם ולנסיה היו היחידות בקריירה שלו. ואולי הוא לא יכול לשחזר אותן בסלטה, אבל הסגנון שהציגו העטלפים בתקופתו כן מוזכר בתדירות גבוהה מאז חתם בוויגו.

"שיחקנו אז בקצב הנכון, באינטנסיביות גבוהה, וכך היה בכל מערך, גם אם התאמנו אותו ליריבות הספציפיות. זה מה שאני רוצה להשיג גם כאן בוויגו. צריך להניע את הכדור במהירות, שחקנים צריכים לדעת היכן להימצא ולאן לרוץ. יידרשו אימונים רבים על מנת ליישם את זה", הוא הצהיר – ויש לו תוכנית מסודרת לאימונים אלה, גם אם האמירות הכלליות נשמעות קצת חלולות.

רפא בניטס וקארים בנזמה (רויטרס)רפא בניטס וקארים בנזמה (רויטרס)

אוהדי סלטה קיבלו אותו בזרועות פתוחות. יש ביניהם ספקנים, אבל אחרי שהיו קרובים לתהום אשתקד רובם שמחים לראות אדם סמכותי ודעתן שמתיימר להצעיד את הקבוצה לעתיד טוב יותר. הדבר שמדאיג אותם יותר מכל הוא סוגיית היחסים של הבוס החדש עם יאגו אספאס, הכוכב הבלתי מעורער של הקבוצה, הקפטן הנאמן שמזוהה איתה יותר מכל שחקן בהיסטוריה.

החלוץ הנערץ כבר בן 36, וגם אם הוא עדיין לא קרוב לגילה של סלטה, רמז בניטס שהוא יצטרך לחלק את הכוחות בתבונה. בין השורות, קל לראות כי מקומו של אספאס בהרכב לא מובטח אצל רפא – וזה מצב חדש לחלוטין, אליו יתקשה האליל המקומי להתרגל. פיצוץ, אם וכאשר יגיע, עלול להרוס את הכל ולקבור את העונה של סלטה, ועל בניטס מוטלת האחריות לנהוג בחוכמה וברגישות. האם הוא מסוגל לכך? כלל לא בטוח.

יאגו אספאס (La Liga)יאגו אספאס (La Liga)

בינתיים, יש שקט בגזרה זו. אספאס שיחק היטב במחזור הראשון, כאשר סלטה כבשה בזמן פציעות וחילצה תיקו 1:1 באצטדיונה הקשה של ריאל סוסיאדד. זו הייתה פתיחה מעודדת מבחינתו של בניטס, וכעת מגיעה הופעת הבכורה הביתית, יומיים בלבד אחרי התאריך המכונן בו חגגו בעיר ובאזור כולו יום הולדת 100 למועדון. רצה הגורל, והאורחת בשבוע המרגש היא ריאל מדריד, ומבחינת בניטס עצמו יש כאן סמליות רבה במיוחד. 

הוא טרם פגש את הלבנים מאז פוטר משורותיהם, כמובן. למעשה, הוא לא התמודד מול ריאל מאז צמד המפגשים בשמינית גמר ליגת האלופות ב-2009. יוסי בניון נגח אז את השער המיתולוגי ב-0:1 בסנטיאגו ברנבאו, ובגומלין פירקה ליברפול את ריאל 0:4. אלה זיכרונות מתוקים מאוד עבורו, וכך גם שני המשחקים מול הבלאנקוס בעונת האליפות ב-2003/04, בהם לקחה ולנסיה ארבע נקודות.

יוסי בניון חוגג במדי ליברפול (רויטרס)יוסי בניון חוגג במדי ליברפול (רויטרס)

אז היה בניטס בטוח שהוא יהפוך בבוא העת למאמן אגדי בריאל בעצמו. עכשיו הוא יודע שזה לא יקרה לעולם, והדחף לנקום על הדרך בה התייחסו אליו כולם בשלהי 2015 יהיה חזק. תוסיפו לכך אווירה מיוחדת מאוד ביציעים במשחק הראשון אליו תתייצב סלטה כבת 100, ותקבלו מחר (שישי, 22:30, חי בערוץ ONE) ערב שעשוי להיות בלתי נשכח. 

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה