לאורך עשרות השנים האחרונות, ניתן היה למצוא דיאטות שונות להורדה במשקל מכל הסוגים ומכל המינים, ואתם כנראה מכירים ודאי את כולם: צום לסירוגין, אטקינס, קיטו, פליאו, שומרי משקל, איזון הורמונלי, אכילת אוכל לא מעובד, טיפוליים רגשיים ומנטליים והרשימה עוד ארוכה.

עם כל הכבוד לאותן דיאטות, אפשר להגיד כי חלק לא מבוטל של מאמני כושר בעולם מאמינים בדרך המתמטית הפשוטה – ספירת קלוריות. ההיגיון הוא ברור, אם תצרכו פחות קלוריות ממה שדרוש לכם בכל יום, הגוף ישלים את הפער האמור ממאגרי השומן.

צריך לציין בנקודה זו כי המתמטיקה הפשוטה הזו היא מעט יותר מורכבת, שכן יש גם לשים לב לכמות החלבון שאתם צורכים בתוך אותה ספירה (כדי לא לאבד מסת שריר), מה שיותיר לכם הרבה פחות פחמימות בתפריט. בנוסף, עליכם לשים לב לכך שהגירעון הקלורי לא יהיה גדול מדיי, שכן אז כבר נראה “נזקים” בדמותם של איבוד מסת שריר, עייפות, תשישות, ירידה בתפקוד וכו’.

אז מהם היתרונות של השיטה? נתחיל בכך שהיא עובדת, בדומה ללא מעט דיאטות אחרות – אין לה בלעדיות על ההצלחה. אך בניגוד לדיאטות אחרות אין בה “מגבלות” או “איסורים” על מאכלים מסויימים, והיא מתמקדת בספירה נטו תוך שמירה על 2 גרם חלבון ולכל משקל גוף אצל מתאמנים.

איך אתם עם כל המדידות והספירות? (pixabay)איך אתם עם כל המדידות והספירות? (pixabay)

עם זאת, כמובן שהמגבלות והאיסורים מגיעים “על הדרך” שכן אם אתם רוצים שלא לעבור צריכה מסויימת של קלוריות לא תרצו לצרוך מאכלים עתירי קלוריות כמו מתוקים או חטיפים, וכנראה שתמנעו משייקים ומיצים שמכילים המון קלוריות אך אין להם כמעט השפעה על מגנון השבוע.

יתרון נוסף של השיטה הוא שניתן “לעזור” לה על ידי פעילות אירובית מתונה. אתם לא צריכים לרוץ או להשתולל בחדר הכושר, אלא להוסיף הליכה לשגרה היום שלכם. הכפילו את מספר הקילומטרים שהלכתם במשקלכם ותוכלו לדעת כמה קלוריות חסכתם בצריכה היומית שלכם.

מדוע מומלץ דווקא ללכת? הליכה היא פעילות ספורטיבית שקל מאוד להתמיד בה ולהוסיף אותה לשגרת היום (בדרך לעבודה, ללימודים, טיול עם הכלב וכו’). בנוסף, בניגוד לריצה, אתם לא תרגישו מותשים לאורך כל היום ותוכלו להמשיך לבצע פעולות ששורפות לכם קלוריות בשגרת הפעילות הביתית שלכם.

ריצה. לא ההמלצה הראשונה בספירת קלוריות (Chander R chanderr)ריצה. לא ההמלצה הראשונה בספירת קלוריות (Chander R chanderr)

עוד יתרון שניתן לציין אותו, בייחוד בהקשר גברים מתאמנים, הוא החשיבות של אלמנט המדידה, שכן פרט לקלוריות הכוללות, אתם גם תקפידו על ספירת כמות החלבון בכל ארוחה, כדי שתהליך ההרזייה יהיה הורדת אחוז השומן ולא ירידה “לא איכותית” של מסת שריר.

אך האם הכול ורוד? לא ממש. נתחיל בכך שעם כל הקשור למידע הזמין היום ברשת, לא מעט אנשים מתקשים להעריך את הקלוריות של המזון שהם אוכלים, וזה חסם שמונע מהם לנקוט בשיטה זו. בנוסף, ההתעסקות האובססיבית משהו סביב מדידת האוכל, מובילה אצל לא מעט אנשים לתוצאה ההפוכה.

בנוסף, עולה גם שאלת ההתמדה, שכן לא ברור כמה זמן ניתן להחזיק בשיטת הספירה. בעוד יש אנשים שלמדו מהספירה כיצד לאכול נכון יותר כדרך חיים, יש גם כאלו שירשו לעצמם אט אט להעלות את הכמויות עד שהם יאבדו שליטה ויחזרו למשקלם הקודם.

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימונים או בתזונה כזו או אחרת, עליכם להיוועץ בדמות מוסמכת שתתאים את האימון שלכם למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב עורך את מדור בריאות וכושר באתר ONE מאז הושק ב-2013. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה