אם היינו צריכים לחלק את הגוף לשתי קבוצות שרירים, אפשר לומר שאחת מהחלוקות היותר פופולאריות היתה החלוקה לפי שרירים גדולים ושרירים קטנים. השרירים הגדולים הם בין היתר החזה, הגב והרגליים כאשר השרירים הקטנים הם למשל השריר הדו ראשי (יד קדמית) והתלת ראשי (יד אחורית).

בהמשך ישיר לחלוקה זו, ניתן היה לחשוב כי מתאמנים רבים יתעסקו בעיקר בשרירים הגדולים ויזניחו את הקטנים, אבל לפעמים ההיפך הוא הנכון. שרירי הזרועות אמנם לא נחשבים לגדולים, אבל שרוולים מפוצצים מעולם לא נתנו תחושה רעה לאף אחד, כך שברור מדוע הם זוכים להשקעה לא מעטה במכון.

גם בחלוקה הפנימית בין שריר היד האחורית ליד הקדמית יש לכאורה תופעה לא הגיונית, שכן למרות ששריר היד האחורית הוא גדול יותר וחזק והרבה יותר, דווקא שריר היד הקדמית זוכה ליחסי ציבור טובים יותר, כי אין מה לעשות, הוא לשמחתו הרבה השריר מקדימה שכיף להשוויץ בו.

כפי שאתם ודאי יודעים, שריר היד הקדמית אחראי לכפיפה במרפק, קרי לתנועה בה האגרוף מתקרב לכיוון הכתף. יש לו ראש ארוך שניתן לתרגט אותו ספציפית בתרגילים על ספסל בשיפוע עם משקולות, וראש קצר שניתן לתרגטו בין היתר עם ספסל הכומר.

הגבעה הנחשקת ביד הקדמית (Dollar Gill)הגבעה הנחשקת ביד הקדמית (Dollar Gill)

אך האם שריר היד הקדמית הוא השריר היחיד שאחראי על הכפיפה במרפק? האמת היא שממש לא. הוא אמנם נושא בעיקר הנטל כאשר אנו אוחזים את המשקולות בסופנציה (אחיזה תחתית כשהציפורניים פונות מעלה), אך באחיזות אחרות שרירים אחרים נכנסים לפעולה.

כאשר אתם אוחזים למשל את המשקולות בפרונציה (אחיזה עילית כשהציפורניים פונות מטה), אתם מכניסים לפעולה שריר הקרוי ברכיורדיאליס, אשר מיקומו מתקרב יותר לכיוון האמה. מדובר אגב בתרגיל פחות נפוץ, שכמעט לא תראו במכון, שכן בין היתר חוסר מיומנות בו עלול להוביל לפציעה.

אבל מה קורה כאשר אתם אוחזים את המשקולות ב”אחיזת פטיש”? כאן כבר נכנס לפעולה שריר שגם הוא אינו כל כך פופולארי, הקרוי בראכיאליס, והאמת שבהקשרו דווקא כן ניתן לראות לא מעט תרגילים במכון – ויש לכך סיבה.

אחיזת פטיש (Bing Image Creator)אחיזת פטיש (Bing Image Creator)

הסיבה לאמור לעיל היא בעיקר ויזואלית. שריר הבראכיאליס יושב בדיוק בגבול שבין היד הקדמית ליד האחורית, ואם הוא מפותח דיו, הוא תורם בצורה נאה למראה העגול של הזרוע – מראה שמתאמנים רבים כל כך חפצים בו.

האם משמעות הדבר שמנקודה זו עליכם לעבוד על כפיפת המרפק רק באחיזת פטיש? ודאי שלא, אך אם יש לכם זמן לכך, אולי שווה לכם להכניס את האחיזה ללו”ז שלכם בעזרת משקולות, או כבל חבל, או מוט ייעודי עם אחיזה מתאימה.

מכל מקום, חשוב להכיר את השריר הזה, בייחוד אם אתם מתאמנים בינוניים ומעלה אשר מגיעים למכון ארבע פעמים לשבוע לפחות, ויש לכם מספר תרגילים לכל קבוצת שרירים. בהצלחה

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימונים או בתזונה כזו או אחרת, עליכם להיוועץ בדמות מוסמכת שתתאים את האימון שלכם למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב עורך את מדור בריאות וכושר באתר ONE מאז הושק ב-2013. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה