בכל פעם אנו רואים את אותה תופעה חוזרת שוב ושוב על עצמה – מתאמנים אשר רוצים להתחטב נכנסים באופן מיידי לאורח חיים של ריצה, שכן פעילות זאת כבר מקושרת באופן טבעי לירידה באחוזי השומן.

האם מדובר בשיטת פעולה יעילה, או במיתוס שנבנה והתחזק במהלך השנים? אם אתם שואלים את משפיען הכושר, שון נלאווני, המפעיל עמוד יו-טיוב פופולארי עם יותר ממיליון מנויים, התשובה מתקרבת יותר לאפשרות השניה.

האחרון טוען כי הריצה (או כל פעילות אירובית אחרת) היא ממש אוברייטד, והוא מסביר זאת במספר נדבכים שונים כפי שגם תוכלו לראות בסרטון. אם אתם עדיין ספקניים בנושא אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.

זה לא שורף כ”כ הרבה קלוריות

במידה ויצא לכם לרוץ יותר מכמה דקות, ואתם אינכם רצים בקביעות, ודאי הרגשתם בסיום הריצה כי שרפתם 9,345,123 קלוריות, אך כמובן שהמציאות היא שונה לחלוטין. הכמות האמיתית עומדת על כ-400 קלוריות בממוצע, כך שאם רצתם למשל שלוש פעמים בשבוע “חסכתם” קצת יותר מ-200 קלוריות ליום.

האם המאמץ הזה אינו מיותר? לדידו של נלוואני בהחלט כן – בננה עם מעט חמאת בוטנים תחזיר את הכמות הזו בחזרה, מה שגם שכאמור אתם תהיו בטוחים ששרפתם הרבה יותר, ותרשו לעצמכם “לחגוג” עם מאכלים עתירי קלוריות.

בנקודה זו נלוואני מציין כי אין מדובר כמובן בקביעה מוחלטת, שכן מתאמנים חצי-מקצועיים שורפים הרבה יותר בכל אימון, ויחד עם המודעות הגבוהה שלהם לתזונה, מדובר בשיטה שדווקא כן יכולה לעזור בדרך לחיטוב (כמובן שרוב האוכלוסייה היא איננה כזו).

חוסר היעילות לאחר האימון

כאשר אנו נוקטים בפעילות אירובית דוגמת ריצה, אנו שורפים כמות סבירה של קלוריות תוך כדי פעילות, אך לאחר הפעילות כמעט ואין שריפת קלוריות לטובת התאוששות. זאת למשל בניגוד לאימוני Hiit (אימוני כוח ללא הפסקות לאורך כחצי שעה), שם ההתאוששות יכולה להיות עד 48 שעות לאחר האימון.

יותר ויותר מנוחה על הספה (Bing Image Creator)יותר ויותר מנוחה על הספה (Bing Image Creator)

בנוסף לעניין הקלוריות, יש תופעה נוספת שאיננה יעילה לאחר פעילות אירובית, והיא התגובה השלילית של הגוף לפעילות, או במילים אחרות “לנוח ככל האפשר כשאנו לא מתאמנים”. תופעה זאת גורמת לירידה בשריפת קלוריות בפעולות שאינן ספורטיביות (NEAT) מה שיכול להוביל לכך שמאות קלוריות ביום עלולות ללכת לאיבוד (ננקה פחות, נלך פחות, נשחק פחות עם הילדים וננוח יותר על הספה).

הגברת תחושת הרעב

כבר קרה לכם שאחרי ריצה רציתם לטרוף את כל המקרר? כמובן שאתם אינכם לבד. מדובר בתופעה פיזיולוגית מובנית למדיי, שכן הרגע איבדתם מאות קלוריות והגוף רוצה להחזיר אותן כמה שיותר מהר.

מתחילים לטרוף לאחר הריצה (Bing Image Creator)מתחילים לטרוף לאחר הריצה (Bing Image Creator)

בנקודה זו ייתכן ותשיבו כי אין בעיה עם החזרת הקלוריות שאבדו, אך זו בדרך כלל לא המציאות – סביר להניח שלא פעם תרגישו כאמור ששרפתם אלפי קלוריות וכנראה תחזירו לגוף הרבה יותר ממה שהוא איבד.

אז מה כן לעשות? לעבוד לפי מה שרוב המומחים מדברים עליו בשנים האחרונות – חיסרון קלורי בתזונה בשילוב אימוני כוח (זה גם מוכח מחקרית כמובן). החיסרון הקלורי מיועד בעיקר לשריפת שומן עקב החוסר שנוצר, כאשר אימוני הכוח מטרתם, בין היתר, לשמר את מסת השריר למרות תהליך החיטוב. 

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימונים או בתזונה כזו או אחרת, עליכם להיוועץ בדמות מוסמכת שתתאים את האימון שלכם למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב עורך את מדור בריאות וכושר באתר ONE מאז הושק ב-2013. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה