שרירי חזה מנופחים מגדילים את פלג הגוף העליון. שרירי גב גדולים נותנים לגוף מראה משולש. שרירי כתפיים מפותחים נותנים מבנה עגול לחלק העליון של הזרועות, ולקוביות בבן אף אחד לא מתנגד. אבל האם מדובר בשרירים הפופולריים ביותר בקרב מתאמנים? לא בטוח.

עם כל הכבוד לרשימה האמורה אחד מהשרירים האהובים ביותר בגוף הוא שריר היד הקדמית (הדו ראשי), שכן מעבר לכך שהוא נותן את הנפח לזרוע (יחד עם היד האחורית) הוא השריר שאותו מראים כשאומרים לכם: “תעשו שריר”.

בניגוד לפופולריות הרחבה שיש לשריר זה בקרב מתאמנים, יש שריר אחד שאחראי על כפיפת המרפק בשם בראכיאליס, שהוא כידוע הרבה יותר אנונימי. מדובר בשריר הממוקם בין היד הקדמית ליד האחורית, וכדאי מאוד שתכירו אותו משתי סיבות עיקריות.

ראשית, הגדלה של שריר זה תורמת מאוד למראה הגדול והרחב של כלל הזרוע, אבל לא רק – הוא גם גורם ל”הרמה” של הראש הארוך של שריר היד הקדמית, כך שמדובר בשתי ציפורים במכה אחת.

אם אתם קוראים ותיקים של המדור, אתם ודאי יודעים שכבר הזכרנו את השריר הזה מספר פעמים בעבר, אך מי שנותן לו התייחסות מעניינת הוא מומחה הכושר האמריקאי ג’ף קבאליר, אשר מתפעל עמוד יו-טיוב פופלארי עם יותר מ-13 מיליון עוקבים.

כבר בתחילה הסרטון קבאליר מזכיר לעוקביו שהיתה לו פציעה בראש הארוך של היד הקדמית, כאשר ניסה לעזור לבן שלו בעת שהחליקו על הקרח. קאבליר חווה קרע שכלל לא ציפה לו במהלך בילוי, אבל מהרע הזה צמח גם מתוק.

קבאליר החבול והפצוע היה צריך ללמוד כיצד לבצע תרגילי כפיפת מרפק עם נטרול של שריר היד הקדמית, והוא מצא לעצמו מספר תרגילים ייעודיים, כאשר על שניים מהם נפרט בכתבה זו.

התרגיל הראשון של קבאליר (צילום מסך)התרגיל הראשון של קבאליר (צילום מסך)

התרגיל הראשון הוא כפיפת מרפק כנגד משקוליות יד באלכסון לכיוון החזה, אבל לא באחיזת הפטיש המוכרת, אלא באחיזת פרונציה (ציפורניים פונות מטה כמודגם בתמונה מעלה). באחיזה זו שריר היד הקדמית מנוטרל בצורה מאסיבית יחסית (לא ניתן לנטרלו לחלוטין), וזו דרך נהדרת לתת ביטוי לבראכיאליס.

התרגיל השני הנו תרגיל פופולרי יחסית בחדרי הכושר והוא כפיפת מרפק כנגד משקוליות יד באחיזת פטיש, אך קבאליר נותן לגביו דגש: בחצי הראשון של התנועה הוא מתרגט הרבה יותר טוב את הבראיכיאליס מאשר בחצי התנועה השני (שם היד הקדמית משתלטת) ולכן יש לעבוד בעיקר בטווח זה.

במידה ותהיו מעוניינים לצפות בתרגילים נוספים (כולל תרגיל לכייבל קרוס) תוכלו לצפות בסרטון המצורף מעלה. מכל מקום, חשוב מאוד להכיר את השריר הזה ואת חשיבותו למראה הכללי של הזרוע.

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימונים או בתזונה כזו או אחרת, עליכם להיוועץ בדמות מוסמכת שתתאים את האימון שלכם למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב עורך את מדור בריאות וכושר באתר ONE מאז הושק ב-2013. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה