משחקי הנוער האירופאיים

רקע

משחקי הנוער האולימפיים החלו בשנת 1991 - זהו אירוע הספורט הרב-ענפי היחידי באירופה (האירוע מתקיים אחת לשנתיים). ישראל החלה את השתתפותה לראשונה משנת 1995. המשחקים האולימפיים לנוער אירופאי מהווים מזה למעלה מעשור את המקפצה לנוער אל המגרש של הגדולים: 'המשחקים האולימפיים'.

דוגמאות לספורטאים שהתגלו במשחקי הנוער האולימפיים:
 
* 39 ספורטאים שהשתתפו במשחקים האולימפיים לנוער אירופאים השתתפו ביותר מאולימפיאדה אחת.

* ספורטאים מ - 10 ענפי ספורט שונים קיץ, ו -7 ענפי ספורט שונים חורף, השתתפו באולימפיאדות לאחר שהשתתפו במשחקי הנוער האולימפיים.

* 22 ספורטאים שזכו במדליות במשחקי הנוער, לאחר מכן זכו במדליות במשחקים האולימפיים.

* 13 ספורטאים שלא כל כך הצליחו במשחקי הנוער, הצליחו מאוד במשחקים האולימפיים.

* האתלטית הרומנית גבריאלה סאבו שהחלה דרכה במשחקי הנוער האירופאים שם זכתה במדליית זהב, המשיכה להשתתף בשתי אולימפיאדות: אטלנטה וסידני. באטלנטה זכתה במדליית כסף ובסידני בזהב ובארד.

* השחיינית האיטלקית, ילניה סקרפין זכתה במדליית זהב במשחקי הנוער האירופאים, לאחר מכן השתתפה באטלנטה שם זכתה במדליית ארד ובסידני שם זכתה בזהב.
 
ספורטאים בולטים שהגיעו למשחקים האולימפיים:
 
אליס שלזינגר (ג'ודו), איתי מגידי (אתלטיקה קלה), יואב גת (שחיה), עדי ביכמן (שחיה), ורד בורוכובסקי (שחיה) ואנסטסיה גלושקוב (שחיה אומנותית).

מדליות לישראלים באולימפיאדת הנוער האירופאית:

בת', אנגליה 1995

שם   ענף מדליה
יואב גת שחיה 1 זהב
נמרוד פלמה שחיה  2 זהב
תומר שטנגר שחיה 1 זהב 1 כסף
עדי מורדל א"ק 1 ארד

ליסבון, פורטוגל 1997

שם ענף מדליה
עדי ביכמן שחיה 1 כסף 1 ארד

מוסקבה, רוסיה 1998

שם ענף מדליה
עדי ביכמן שחיה 1 כסף 2 ארד
שליחות שחיה 1 ארד

אסנברג, דנמרק 1999

שם ענף מדליה
הדס כהן התעמלות 1 זהב
יעל גליצנשטיין טניס 1 ארד
גילה שייקלי ג'ודו 1 ארד
אלכס בלטל ג'ודו 1 זהב
טלי רונדל ג'ודו 1 ארד
רותם פלד שחיה 1 זהב

מורסיה ספרד 2001

שם ענף מדליה
לירז בן מלך ג'ודו 1 זהב
ניצן מזור ג'ודו 1 זהב
נדב כוכבי שחיה 1 ארד

בלייד, סלובניה 2003 (חורף)

שם ענף מדליה
רומן ואלכסנדרה זרצקי החלקה על הקרח 1 ארד

מונטיי, שוייץ 2005 (חורף)

שם ענף מדליה
לנה פיבריש ריצה מהירה על הקרח

1 ארד

לינגאנו איטליה, 2005 (קיץ)

שם ענף מדליה
ממיסטלוב דוד ג'ודו 1 זהב
אביב חציר ג'ודו 1 ארד
שחר לוי ג'ודו 1 זהב
נמרוד שפירא שחיה 2 ארד 1 כסף

בלגרד, סרביה 2007 (קיץ)

שם ענף מדליה
טומי ארשנסקי ג'ודו 1 כסף
יאיר סבידרסקי ג'ודו 1 ארד
גולן פולק ג'ודו

1 ארד

טמפרה, פינלנד 2009 (קיץ)

שם ענף מדליה
דימה קרויטר קפיצה לגובה כסף 1
עדי זלוצנקו ג'ודו ארד 1

טרבזון טורקיה 2011 (קיץ)

שם ענף מדליה
אלכס רסקופין   ג'ודו זהב 1
בר פרין  ג'ודו ארג 1

סיכום המדליות לישראלים:

שנה זהב כסף ארד סה"כ
1995 4 1 1 6
1997 0 1 1 2
1998 0 1 3 4
1999 3 0 3 6
2001 2 0 1 3
2003 1 0 1 2
2005 2 2 3 7
2007 0 1 2 3
2009 0 1 1 2
2011 1 0 1 2
סה"כ 13 7 17 37