כשמדברים על כדורגל "גרמני", האסוציאציה הראשונה שעולה לראש היא משחק נוקשה, טקטי, מסודר, הכולל הסתגרות בהגנה והסתפקות ב-0:1 מינימלי. אולם זה כבר כמה שנים שנבחרת גרמניה ממש לא משחקת כדורגל "גרמני" שכזה. המאנשאפט אמנם שימרו את ההגנה החזקה מהאסוציאציה שלעיל, אולם אליה הוסיפו איכויות התקפיות מגוונות וכארבעה שערים בממוצע למשחק בטורניר המוקדמות ובמשחקי ההכנה האחרונים.

אם פעם לראות את נבחרת גרמניה משחקת במונדיאל היה משעמם למדי, היום גם אוהדי נבחרות אחרות מחכים למשחקיה, בידיעה כי ודאי יספקו לא מעט רגעי קסם. אלא שכאלופת העולם המכהנת, הלחץ בהחלט יהיה על הגרמנים, עבורם כל דבר חוץ מזכייה נוספת יהיה אכזבה. אמנם מדובר בתקופה של חילופי דורות, אך הדור הצעיר כבר הוכיח את עצמו ובהחלט יכול לספק הנפה שנייה ברציפות, לראשונה בהיסטוריה. כשההגרלה גם היא בצד שלהם, זה בהחלט בר השגה.

נבחרת גרמניה (רויטרס)

השנים האחרונות

כשמסתכלים על המצב בו מגיעה גרמניה למונדיאל הזה, קל מאוד לשכוח כי מדובר בנבחרת שעברה מהפכה בשנים האחרונות, אמנם איטית והדרגתית, אך מהותית במיוחד. מאז הזכייה בגביע לפני ארבע שנים פרשו בזה אחר זה כוכבים גדולים: ממירוסלב קלוזה ופיליפ לאם, עד בסטיאן שוויינשטייגר, לוקאס פודולסקי ופר מרטסאקר. אולם כמו שפרשו, הגיעו גם מחליפיהם, שלא נופלים מהם, ויש שיגידו אף עשויים לעלות עליהם בעתיד.

ביורו לפני שנתיים זה לא ממש צלח, עם הפסד למארחת צרפת בחצי הגמר, אולם דווקא בגביע הקונפדרציות אשתקד, בהרכב מחליפים צעיר יחסית, הגרמנים הראו ניצוצות כנגד כל הציפיות ואף הניפו גביע. המומנטום הזה נמשך אל מוקדמות המונדיאל, אותם סיימה הנבחרת עם מאזן מושלם והפרש שערים 4:43 מפלצתי. עם זאת, לאחרונה מגלה גרמניה סדקים באלמותיות שלה. מאז תום משחקי המוקדמות, לא הצליחו יואכים לב ושחקניו לנצח ולו משחק אחד: שלוש תוצאות תיקו מול אנגליה, צרפת וספרד והפסד לברזיל במשחק ה"נקמה" על ה-1:7 המפורסם. אין מכאן להסיק כי גרמניה בצרות, אולם בהחלט ישנן כמה נקודות למחשבה עבור לב עד תחילת הטורניר.

נבחרת גרמניה עם הגביע. כבר זיכרון רחוק (רויטרס)

קצת היסטוריה

אם ירצה המאמן הגרמני להקרין לשחקניו סרטון מוטיבציה עם ההישגים הגדולים ביותר של המאנשאפט, הרשימה תהיה ארוכה. עם זאת, נראה שלקראת המונדיאל הנוכחי הרגע ההיסטורי הרלוונטי ביותר הוא ממונדיאל 1974. אז, אירחה מערב גרמניה את המשחקים ומולה ניצב כוח חדש ומלהיב בכדורגל העולמי, נבחרת הולנד והטוטאל פוטבול של יוהאן קרויף. הגרמנים, בהובלת גרד מולר, התקשו ועלו לסיבוב השני רק מהמקום השני אחרי הפסד ב"דרבי" למזרח גרמניה, אולם התעשתו ועם הרבה נחישות גברו 1:2 על ההולנדים בגמר בדרך לזכייה שנייה בהיסטוריה. מאז, השיגו עוד שתי זכיות כמערב גרמניה (1974 ו-1990) וזכייה נוספת כגרמניה המאוחדת, לפני ארבע שנים כמובן. הנפה נוספת ברוסיה, וגרמניה תשתווה לברזיל בראש טבלת הזכיות ההיסטורית עם חמש, הישג שיגרום אפילו ל-1:7 המפורסם להיראות קטן.

הבאנקרים

היצע השחקנים שעומד לפני לב עצום, אך בסופו של דבר אפשר לבחור רק ב-23 שחקנים. הפרשנים מדברים על שלושה הרכבים ואף ארבעה שיכולים להגיע לשלבים הסופיים במונדיאל. עם זאת, המאמן הלך על ה"באנקרים". תומאס מולר הוא הראשון על המטוס ללא ספק, כאשר תמיד הוא מתעלה במדים הלאומיים. מלך השערים של מונדיאל 2010 חווה עונה טובה של 15 שערים ו-18 בישולים ובגיל 29, לא מן הנמנע שמדובר במונדיאל האחרון בו יוכל להיות חוליה משמעותית. אם יכבוש שבעה שערים יעבור את קלוזה ויהפוך למלך שערי הטורניר בכל הזמנים.

מולר מנסה לעצור את אינייסטה. פורח במונדיאלים (רויטרס)

אליו מצטרף אחד האהובים על לב בתקופתו בנבחרת - מסוט אוזיל. רבים בגרמניה לא ממש מתים על קשר ארסנל, אולם המאמן, לפחות עד עתה, לא זז בלעדיו. למרות הירידה היחסית ביכולתו בשנים האחרונות, הוא יהיה ברוסיה ובגדול. שני השחקנים הבאים ברשימה זו הם צמד הקשרים האחוריים האימתני - טוני קרוס מריאל מדריד וסמי חדירה מיובנטוס. שניהם יחד וכל אחד לחוד צפויים להחזיק את מרכז השדה הגרמני ותהיו בטוחים שלאף נבחרת לא יהיה קל מולם. מריו גצה, שכבש את שער הניצחון בגמר מול ארגנטינה, נותר בחוץ.

על הקווים

יואכים לב עומד על הקווים כמאמן נבחרת גרמניה כבר 12 שנים ובסך הכל נמצא בנבחרת 14 שנים (אחרי שנתיים כעוזר של יורגן קלינסמן). לשם המחשה, כשהוא החל את דרכו בנבחרת, לירוי סאנה, שלא זומן, היה בכיתה ג'. איך הזמן עובר מהר כשנהנים. אלא שזה לא רק הזמן, יוגי הוא נבחרת גרמניה, והנבחרת בנויה בצלמו. לא משנה כמה פעמים ייתפס מחטט באף או בכל מקום אחר, מדובר בקונצנזוס, בזכות ולא בחסד. הוא הצליח לבנות נבחרת שמשחקת כדורגל אטרקטיבי, אך יעיל, התקפי ועם הגנת ברזל. לא משנה מי משחק, הסדר והשיטה עדיין נשמרים. ניתן היה לראות זאת היטב בגביע הקונפדרציות בו זכתה נבחרתו אשתקד ללא אף שחקן הרכב ראשון לכאורה. הדיבורים סביב מעברו לקבוצה גדולה נמשכים כבר שנים (ריאל מדריד, ארסנל וכו'), אולם החוזה הוארך עד 2022 ונראה כי הוא יעזוב אך ורק כשהוא יחליט שהספיק לו. השאלה היא האם זה יקרה עם עוד גביע בארון.

לב. הנבחרת זה אני (רויטרס)

האוהדים

כולנו מכירים את התפאורות המרשימות של אוהדי קבוצות רבות בבונדסליגה, אולם לפי שעה נראה כי תצוגות כאלה אנחנו לא ממש צפויים לראות ברוסיה. ממחקרים שפורסמו בחודשים האחרונים עולה כי מרבית האוהדים הגרמנים פשוט לא מתכננים להגיע למשחקים ומעדיפים לראות אותם בבית או בבר הסמוך. הרוב המוחץ (71 אחוז) טוענים כי העלויות גבוהות מדי עבורם, 55 אחוזים טוענים כי לא יטוסו בשל המצב הפוליטי ברוסיה ו-37 אחוזים פשוט לא מרגישים בטוחים כדי לנסוע. אין מה לדאוג, היציעים במשחקי הנבחרת הגרמנית ממש לא הולכים להיות ריקים, יש מספיק גרמנים שיבואו לעודד, אך נראה כי הטירוף סביב הנבחרת קטן יותר בגרמניה, לפחות לעת עתה. אל תדאגו, אם הם יעפילו לשלבים הסופיים הגרמנים כבר יחפשו אחרי כרטיסים בהמוניהם.

אוהד נבחרת גרמניה (רויטרס)

דברים שרואים משם

טים דיטרינג, עיתונאי ספורט של ה"בילד" טוען: "כל עולם הכדורגל יסתכל לעבר גרמניה בקיץ הזה. מדובר באלופת העולם, מחזיקת גביע הקונפדרציות ואלופת אירופה לנבחרות צעירות. זה הטורניר הגדול השישי של לב כמאמן, כשיותר מ-30 שחקנים סבורים שהם ראויים לסגל ומחכים לטלפון ממנו. גם בתוך גרמניה מסתכלים על הנבחרת כפייבוריטית והלחץ על הנבחרת גדול. אמנם יש לא מעט שחקנים שמגיעים לא בכושר הכי טוב שלהם, אך עדיין הציפיה היא לזכייה בטורניר".

השורה התחתונה

על אף שירדו למקום השני ביחסי ההימורים, ברור כי כל דבר פרט לזכייה בגביע שני ברציפות ייחשב לאכזבה עבור הגרמנים. למאנשאפט יש סגל שיש בו איזון טוב בין שחקנים ותיקים, לצעירים מוכשרים, פלוס מאמן מצוין על הקווים, נראה כי זה לא רק אפשרי, אלא גם סביר. היריבות חזקות גם כן, אולם יש בה משהו בנבחרת הזאת, שגורם לך להאמין שכמו שאמר גארי ליניקר פעם: "כדורגל משחקים 90 דקות, ובסוף גרמניה מנצחת".