בנובמבר האחרון נחת בישראל מנהל הביטחון של אופ"א, מארק טימר, שהגיע לכנס אבטחה אי שם בדרום הארץ. ביום שהגיע לנאום בפני הנוכחים באירוע, הוא נפגש גם עם בכירים במערכת הביטחון הישראלית. הוא שוחח איתם על המצב באירופה שמתחילה להתעורר כלשונו לנוכח הפיגועים האחרונים שהתרחשו בה, טען כי המציאות מלמדת שיש היתכנות גבוהה לפיגועים גם בתעשיית הכדורגל, והסביר איך לקח את המודל הישראלי לאבטחת משחקים והחל ליישם אותו ברחבי היבשת.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
איך הולכים לשמור על התיירים ברוסיה?

על פניו, אנשי האבטחה הישראלים היו יכולים להיות גאים ולהתמוגג מהמחמאות. אלא שבכל ביקור בארץ טימר קיבל מהם את ההרגשה שהוא עדיין לא ראה הכל. ואכן, מאז הביקורים האחרונים שלו בישראל הוא מסתובב עם סרטון וידאו של אדם שנכנס בקלות לשטח בית המלון שבו התארחה אחת מהנבחרות הגדולות באירופה. בית המלון היה ברוסיה, המדינה שתארח את המונדיאל הקרוב, ושם אותו האדם תיעד את עצמו כשהוא נכנס ללובי של המלון מבלי שאף אחד עצר אותו או שאל לפשר מעשיו, והתקרב עד כדי מטרים ספורים מהכוכבים של הנבחרת. "זה לא מתקבל על הדעת", הודה טימר, שתהה מה היה קורה אם אותו האדם היה מחזיק במקרה בחפץ חד.

ראש האבטחה של אופ"א, מארק טימר, בישראל (איציק בלניצקי)

באותו היום בדיוק לנה נבחרת ספרד בבית מלון בסנט פטרסבורג וקיימה משחק הכנה למונדיאל נגד הנבחרת הרוסית, כך שהמחשבות כבר החלו לרוץ בראשו של טימר. מאז, באופ"א המליצו לנבחרות האירופאיות לאבטח גם את בתי המלון שלהן בכל ימי המוקדמות למונדיאל. בנוסף, נערך סמינר בנושא, במטרה להגביר את העירנות של כל מנהלי האבטחה באירופה ולשמור על מתח מבצעי תמידי. ומתח מבצעי תמידי פירושו אבטחה של 24/7, לא רק בימי המשחקים עצמם. בסמינר לקחו חלק כל מנהלי האבטחה בהתאחדויות השונות באירופה והוא נערך ביחד עם מומחים ישראלים שהביאו מהידע ומהניסיון שלהם.

ישראל ידעה בעבר ימי תופת קשים, כמו למשל בימי האינתיפאדה בשנות האלפיים המוקדמות, שהובילו לביטול המשחקים הבינלאומיים בישראל. בעקבות זאת, מכבי חיפה למשל אירחה את משחקיה בליגת האלופות בניקוסיה שבקפריסין וקבוצות נוספות איבדו את יתרון הביתיות גם הן. ההתאחדות האירופית לא הייתה מוכנה לקחת סיכון שאחד מהמשחקים שנמצאים תחת אחריותה יקלע לאירוע טרור בו יפגעו אוהדים או שחקנים. כיום הם מביטים על הכל בצורה קצת אחרת.

סרחיו ראמוס בירושלים. זוכה לאבטחה בכניסה לבית המלון (רדאד ג'בארה)

משהו השתנה באירופה, מאז הפיגוע בסטאד דה פראנס בסוף 2015, בזמן משחק הידידות בין נבחרות צרפת וגרמניה. זה היה פיגוע שהתרחש כחלק ממתקפת טרור מתוכננת ורחבה על העיר פאריס. מאותו הרגע משחקים בוטלו בעקבות מידע מודיעיני, אוהדים חששו להגיע ליורו האחרון והלחץ גבר. לפתע גם בטורקיה לא היה בטוח לשחק, אחרי פיגוע כפול שבוצע בסיום משחקה של בשיקטאש באיסטנבול, ולאף אחד כבר לא היה ספק - הטרור הכה בכדורגל האירופי.

ההתאחדות האירופית הבינה שיש מציאות חדשה שכוללת סכנות רבות ושהגיע הזמן גם לשנות גישה. מארק טימר נזכר איך עבד מערך האבטחה של הישראלים שנתיים קודם לכן, בטורניר אליפות אירופה לנבחרות צעירות שישראל אירחה. הוא יצר קשר עם ההתאחדות הישראלית והחליט להגיע לביקור כדי ללמוד לעומק מהתובנות של מערכת הביטחון הישראלית לגבי אבטחת אצטדיונים.

הקהל על המשטח אחרי הפיצוץ בסטאד דה פראנס (טוויטר)

בסופו של תהליך הלמידה שעבר בארץ, באופ"א אימצו את גישת מעגלי האבטחה של הישראלים, כך שלמעשה כל אוהד שמגיע למשחק נבדק עוד בשדה התעופה במעגל הראשון, זה שכולל גם עבודת מודיעין מאומצת; אחר כך הוא נצפה במצלמות וגם על ידי שוטרים ברחובות שמובילים אל האצטדיון; לאחר מכן הוא מגיע לאזור האצטדיון בו יש אבטחה היקפית שבודקת למי יש כרטיס ולמי אין; ואז יש עוד מעגלים של בידוק גופני, בקרת כניסה וכמובן גם אבטחה פנימית בתוך האצטדיון. המטרה היא לזהות דמויות חשודות עוד לפני שהן מתקרבות לשערי האצטדיון - מקום שבדרך כלל הומה באוהדים - ואם צריך אז גם לנטרל אותן שם, הרחק מכולם.

השיטה הזו נבחרה גם לאור מה שקרה בפיגוע בצרפת, שם אחד מהמאבטחים זיהה בכניסה לאזור האצטדיון הלאומי את המחבל כשהוא מגיע ללא כרטיס ומנע ממנו לעבור. זה בתגובה פוצץ את המטען שנשא על גופו מחוץ למגרש ותוך כדי המשחק, וכך נמנע אסון במימדים הרבה יותר גדולים. מעבר לזה, במקומות נוספים באירופה הגדילו לעשות והציבו מאבטחים באופן קבוע מסביב לאצטדיונים בכל ימות השבוע, מהלך שהוכיח את עצמו. לא פעם נתפסו על חם מחבלים כאשר הם נמצאים עוד בשלב התיכנון של הפיגוע, בעודם מצלמים את הכניסות למגרשים ואת סביבת האצטדיון שבו הם תיכננו לפגוע. בדרך כלל, המעצרים האלה עוברים בשקט יחסי ואפילו לא מדווחים בתקשורת.

שוטרים בכניסה לאצטדיון לוז'ניקי במוסקבה (רויטרס)

"לפני כשנה, אחרי סמינר שהעברנו בהולנד עם גורמי אבטחה ישראליים, נרשמה תקרית יוצאת דופן שם. אדם מוסלמי בן 29 נצפה כשהוא מצלם את המרחב החיצוני של האצטדיון באיינדהובן ולאחר שעוכב על ידי מאבטחים הוא התקשה לספק תשובות על מעשיו", סיפר מארק טימר, מנהל האבטחה באופ"א, בכנס שבו הוא השתתף בישראל בעבר. "הוא נעצר בחשד לתכנון פיגוע ועכשיו מתנהל נגדו הליך פלילי. הכל בגלל שיום אחרי הסמינר שקיימנו מנהל האצטדיון לקח את הכלים שהוא קיבל מאיתנו ומהגורמים הישראלים, ראה מישהו שעורר את החשד שלו, פעל כדי לעכב אותו - ויכול להיות שנמנע אירוע משמעותי שם".

טימר הוא בחור תמיר וחכם. הוא לא הסכים להתראיין בנושא כדי שלא לפגוע ברגשותיו של אף אדם בתקופה מתוחה שכזאת, אבל מי שפגש אותו פנים אל פנים העיד כי מדובר באדם ידידותי למדי. בשנים האחרונות טימר נפגש לא פעם גם עם ויטלי מוטקו, שר הספורט לשעבר של רוסיה וכיום סגן ראש הממשלה במדינה. באפריל האחרון, אגב, אופ"א הודיעה גם באופן רשמי על כך שהיא מספקת ייעוץ וסיוע לפיפ"א ולהתאחדות הכדורגל הרוסית בתחום אבטחת האצטדיונים לקראת המונדיאל, ומוטקו הוא הנציג של הרוסים גם בהתאחדות העולמית כך שהוא למעשה האיש שמנהל את הטורניר בפועל. וכל עוד טימר נמצא בקשר קבוע איתו ועם הישראלים, נראה שגם המסקנות החדשות שלו מהביקורים בישראל הועברו למארחים של המונדיאל בשלב כזה או אחר.

שוטרים שומרים על האוטובוסים של הנבחרות ברוסיה (רויטרס)

לפני כמה חודשים אופ"א ערכה כנס ובמסגרתו התקיימו אפילו תרגילי התגוננות, כאלה שנעשו בעבר גם בגביע הקונפדרציות האחרון שנערך ברוסיה, שם התרוצצו בארבעה אצטדיונים שונים אנשי האבטחה שניסו למנוע מתקפת טרור מדומה. הם השתתפו כמובן גם בכנסים שארגן ראש מערך האבטחה של פיפ"א, הלמוט שפאן, איש שניהל את גביע העולם ב-2006 בגרמניה והצהיר כי הוא עובד כעת בשיתוף האינטרפול, שיגיע לעזור במונדיאל הקרוב. "המטרה שלנו בסופו של דבר היא לייצר קבוצת עבודה שמטרת העל שלה היא לספק ביטחון שישרת את הצופים שיגיעו למשחקים", הסביר שפאן לתקשורת הרוסית.

אנשי הביטחון הרוסים נחשבים לקשוחים מאוד והם החליטו מבעוד מועד להנפיק תעודות זהות חכמות לכל אוהד, שנקראות Fan-ID. התעודה הזו היא למעשה כרטיס הכניסה של האוהדים למשחקי גביע העולם ברוסיה. מדובר במעין תעודת זהות, כזאת שכל אוהד יכול להנפיק לעצמו אחרי הרשמה קצרה, והיא משמשת גם כוויזה, גם ככרטיס שמאפשר נסיעות חינם בתחבורה הציבורית וגם ככרטיס כניסה לאזורים שבהם שוהים האוהדים - וכך ניתן לבודד את מי שאמור להיות באזור האצטדיון בקלות רבה יותר. "זה גם נוח לאוהדים וגם עוזר לנו מבחינה ביטחונית כי זה מאפשר לנו לייצר תנאים מיוחדים לכוחות האבטחה", אמר ויטלי מוטקו בעת ההכרזה על ה-Fan-ID, פרויקט שכבר החל בגביע הקונפדרציות האחרון ונועד גם לאסוף מידע על 3.5 מיליון התיירים שהגיעו.

כרטיס הכניסה לרוסיה, והוא גם בטיחותי. FAN ID (רויטרס)

רוסיה כמובן לא מסתפקת בזה. בתקופה האחרונה המדינה, שבראשה עומד הנשיא ולדימיר פוטין, נמצאת תחת איומים רבים מצד גורמים עויינים, כאלה שחיים אפילו בתוך הגבולות שלה. לפני כחודש פורסם בעיתונות כי שירותי הביטחון החשאיים של רוסיה פעלו לסיכול תאי טרור של דאעש בערים שבהן יתקיימו משחקי גביע העולם. כך למשל, שבעה חשודים נעצרו בסנט פטרסבורג, בתום פשיטה מפתיעה של כוחות הביטחון לבתים בעיר. השבעה, שנעצרו במיטותיהם בשעת בוקר מוקדמת, נחשדו בקשר עם אדם שגייס פעילי טרור והם הוצאו מהדירה על ידי כוחות הפס"ב, שירות הביטחון הפדרלי שמקביל לשב"כ הישראלי, תוך שהם לבושים רק בתחתונים.

"שניים מהעצורים, בני 21 ממרכז אסיה, הואשמו בהכנות לפעולת טרור", כך נמסר מגורמי אכיפת החוק שעצרו כאמור גם את חבריהם לדירה, אך נגדם לא הוגש כתב אישום. בסיום החקירה התברר כי שני החשודים היו בקשר עם אדם שהכין אותם לקראת הפעולה באמצעות אפליקציית הטלגרם, שמעבירה מסרים מוצפנים ואמורה להיחסם על ידי השלטונות ברוסיה. "הם היו אמורים לעבור הכשרה לביצוע פיגוע", נמסרו מגורמים רשמיים במדינה.

אחד מהעצורים ברוסיה (טוויטר)

בנוסף, דווח כי כוחות אחרים פשטו בעקבות מידע מודיעיני על העיר רוסטוב, בחיפוש אחר חשודים. במהלך הסריקות הם נתקלו בהתנגדות וכתוצאה מכך נהרג אדם אחד ושלושה נוספים נעצרו. "מנהיג תא הטרור פוצץ מטען נפץ בבית בו שהה, נפצע באופן אנוש ומת תוך כדי ניסיון המעצר", כך נמסר בהצהרה של הפס"ב לתקשורת. אחד מהם נעצר בעת שנהג בכביש מהיר ובכיסו נמצא אקדח טעון בכדורים, כאשר במושב האחורי ברכבו נמצא גם חומר נפץ כשהוא עטוף וסגור בקופסת פלסטיק. בהמשך גם התבצע, לאחר קרב יריות, מעצר נוסף של חשוד שנהג ברכב אחר. במהלך המעצר האגרסיבי של כוחות הביטחון הרוסים, גילו הלוחמים גם רימונים ורובה קלצ'ניקוב שהוסתרו.

בהודעה שפרסם הפס"ב נכתב באופן רשמי כי "שירות הביטחון הפדרלי חשף תא חשאי של ארגון הטרור הבינלאומי של המדינה האיסלאמית שנמצא מחוץ לחוק ברוסיה, כאשר חבריו פעלו בעקבות פקודות של שליחי דאעש בסוריה. הם התכוונו להשתמש בנשק חם ובאמצעי חבלה מאולתרים כדי לבצע פיגוע טרור בעיר רוסטוב".

מעצר ברוסיה (טוויטר)

מעבר לזה, בחודשים האחרונים בוצעו מעצרים נוספים, באופן קצת פחות ברוטלי ומתוקשר, לאחר שהכוחות החשאיים פעלו בשיתוף המשטרה גם באזורים מרוחקים יותר, כמו העיר הסיבירית קרסנויארסק. 16 דירות נבדקו במהלך מבצע משותף לכלל כוחות הביטחון שם, ובסופו נעצרו תשעה ג'יהאדיסטים שהיו חברים בתא רדום. כמה מהם היו בדרך לטיסה, והם החזיקו במדריכים להכנת מטענים ובספרות דתית אסורה. הם, ספציפית, גוייסו במסגדים והתקשורת ביניהם נעשתה באמצעים שאינם אלקטרוניים, אך למרות זאת הם נתפסו, נחקרו והודו במעשיהם.

דעא”ש חזק מאוד בתעמולה ולאחרונה הארגון פרסם כמה כרזות שונות, בהן היה גם מסר לנשיא רוסיה: "פוטין, אתה לא תאמין מה יקרה לך. חכו לנו, אנחנו באים למשחקים". בנוסף, הארגון פרסם כרזות בדמותם של ליאו מסי, כריסטיאנו רונאלדו, מרקו אסנסיו וניימאר כאשר סכין מונחת על צווארם והם כביכול מוחזקים בידיהם של פעילי הארגון כאשר חייהם בסכנה. גם זה, סביר להניח, הדליק נורה אדומה בקרב אנשי הביטחון ברוסיה, שצפויים כאמור לאבטח מעתה גם בתי מלון באופן הדוק יותר.

דאעש מאיים על ליאו מסי (טוויטר)

הרוסים, יש לציין, לא תמיד הצליחו להסתדר עם הפעולות שתיכננו אנשי דאעש ומכאן נובע החשש העיקרי של השלטון, זה שפועל כל העת לעצור גורמים עויינים ומחבלים בפוטנציה. לפני למעלה משנה דאעש נטל אחריות לפיגוע בקרון רכבת בסנט פטרסבורג, בו נהרגו 14 בני אדם. לפני כעשרה חודשים הוא גם לקח אחריות על פיגוע דקירה של שוטרים במוסקבה וכך עשה גם בנוגע לפיגוע ירי שבוצע בכנסייה בדאגסטן לפני כארבעה חודשים. אם למישהו היה ספק, דאעש הוכיח כי תשתית הטרור שלו כבר קיימת ברוסיה, שם טוענים כי כ-2,900 אזרחים הם בעלי עבר ביטחוני ועלולים להצטרף ולסייע לארגוני טרור.

חוץ מהאיום הביטחוני, ברוסיה מנסים להשפיע גם על הביטחון האישי וכמה מהעיריות הודיעו כי הן יאסרו על מכירת אלכוהול ברדיוס של כשני קילומטרים מסביב לאצטדיונים שנמצאים בתחומן בימי המשחקים, כאשר במוסקבה לא תתאפשר רכישת אלכוהול גם יום לפני משחק וגם ביום המשחק עצמו. בעקבות זאת, חברות שמייצרות בירה ברוסיה פנו לאחרונה לממשלה במטרה לבטל את רוע הגזירה. לטענתן, האיסור יגרום לכך שאוהדים ירכשו אלכוהול בצורה לא חוקית, כך שגם המדינה תיפגע ותאבד כ-31 מיליון דולר ממסים. אבל הרשויות המקומיות, מצידן, רוצות טורניר שקט גם בגזרת החוליגנים ועדיין לא ברור אם אכן תימכר בירה או לא.

כולם ברוסיה מנסים למנוע בעיות. ובאבטחה, כך יאמרו גורמים שעובדים בתחום, חשוב לא לאבד את הראש. אבל טרוריסטים כמו אנשי דאעש, ארגון שמתמחה ביצירת פחד דווקא על ידי עריפת ראשים, עשויים להוציא את הרוסים מהכלים. הרבה מהפעולות של אנשי הביטחון ברוסיה כמובן עוד נותרו חסויות אבל במדינה הקרה נעשה מאמץ אדיר לפעול כנגד האיומים הללו במטרה לשמור על טורניר מוצלח, כזה שכל מה שיזכרו ממנו זה רק את מה שקרה על הדשא.