באיראן מתכוננים לקראת משחקיה החשובים של הנבחרת בבית ב’ של המונדיאל, אותם יחלו עם מפגש מול נבחרת מרוקו ביום שישי ב-18:00. אלא שסערת החרם של חברת ‘נייקי’ ממאנת מלרדת מסדר היום, ופרט לתלונה שהוגשה לפיפ”א, באיראן מפנים אצבע מאשימה כלפי ענקית הספורט האמריקאית ודורשים התנצלות.

כזכור, במהלך השבוע הודיעה נייקי כי בעקבות הסנקציות החדשות שהטילה ארה”ב על איראן, אין באפשרותה לייצר קשרי מסחר עם הנבחרת האיראנית והיא לא תוכל לספק לשחקניה ציוד ספורט, ובעיקר - את נעלי הכדורגל אליהם התרגלו השחקנים.

מאמן הנבחרת קרלוס קירוש כבר התייחס לעניין ואמר: “על נייקי להתנצל על ההתנהגות השחצנית שלה. האמירה של נייקי הייתה מיותרת, כולם מכירים את הסנקציות. זה היה מגוחך להוציא הודעה כזו שפוגעת בשחקנים צעירים. נייקי צריכה להתנצל, כי 99 אחוזים מהשחקנים שלנו רוכשים בעצמם את הנעליים כך שנייקי צריכה להודות להם”.

קרלוס קירוש באימון של נבחרת איראן (רויטרס)

ואכן, על פי הפרסומים, בעקבות החרם של נייקי, שחקני הנבחרת לוו נעליים מחבריהם למועדונים מחוץ לאיראן, בעוד שחלק מהסגל האיראני רכש את הנעליים של נייקי באופן פרטי בחנויות.

בימים האחרונים, בעקבות הפרסומים, הסאגה התפתחה ברשתות החברתיות ואיראן קוראת להחרים את החברה. האוהדים האיראנים פתחו בקמפיין ויראלי עם האשטאג “לא לניייקי”, אנשי מפתח בציבור האיראני הפיצו סרטוני וידאו שבהם ניצפו משליכים לפח זוגות נעליים של יצרנית הספורט ואומרים: “זה היה עלבון לעמנו ולכל אוהדי הכדורגל”. 

“כשאיראן מסרבת לשחק נגד ישראל זו התערבות פוליטית בספורט, אך כשנייקי מסרבת לספק לאיראן נעליים בגלל סנקציות, פיפ”א לא אומרת מילה”, נכתב בתקשורת האיראנית. השחקנים, שחלקם בכל זאת ינעל נעליים של נייקי בטורניר, קיבלו גם הם ביקורות על כך שלא הצהירו שיפסיקו לשחק עם אביזרים של החברה: “היו זמנים שהספורטאים שלנו היו סמל לגאווה לאומית, היום הם סמל להשפלה”.

אוהדי איראן. קוראים לחרם על נייקי (רויטרס)

אחת הסתירות בעניין מגיעה מהסכמי החסות הפרטיים של ענקית הספורט מול השחקנים. לדוגמא, הקשר סמאן קודוס מהליגה השבדית מחזיק בחוזה חסות אישי עם נייקי. ישנם עוד שחקנים בודדים המשחקים מחוץ לאיראן המחזיקים בחוזה חסות עם החברה. עדיין לא ברור איך הם יושפעו מהעניין.