האם שיאים של אתלטי עבר עלולים להיפסל גם בישראל? יורם דומב, חבר בבית הדין של הוועדה למניעת סימום בספורט, דורש להקים ועדת בדיקה מיוחדת שתדון בכשירות השיאים שנקבעו לפני שנים רבות, כולל שיאים של אתלטים שכבר פרשו מפעילות.

ל-ONE נודע כי דומב שיגר אתמול (שישי) מכתב לפרופ’ שאול שרייבר, יו”ר ועדת הסימום בארץ, בו הוא דורש להקים ועדה לבדיקת השיאים שנקבעו בעבר. הוא ממליץ כי בוועדה יישב פרופ’ שרייבר, נציג מאיגוד האתלטיקה, יועץ משפטי ואתלט בכיר שיחקרו עדים וינסו להגיע למסקנות. דבר שכזה, יש לציין, כבר קרה ברחבי העולם. אם המהלך אכן ייצא לפועל, ייתכן שנחזה במצעד של אתלטים ואנשי מקצוע מהענף שיגיעו להעיד בפני הוועדה, שעשויה להביא לרעידת אדמה בענף האתלטיקה הישראלי.

מסלול ריצה. אתלטים מהעבר יצטרכו לדאוג? (רויטרס)

לפי מכתבו של דומב, הרעיון עלה “בהמשך לידיעה העיתונאית שהציג ד”ר דניאל הרשטיין בכנס הראשון למניעת סימום בספורט אודות כשירות שיאה של האתלטית אירנה לנסקי”, כך לדבריו. יש לציין, כי מדובר בידיעה מלפני כ-20 שנה שעסקה בהחלפת שתן לכאורה בין שתי אתלטיות במהלך תחרות בחו”ל והיא הוצגה בכנס שהתקיים בשבוע שעבר. על פי הידיעה שפורסמה בזמנו בעיתונות, לנסקי ניסתה לכאורה להחליף שתן עם אולה דור, דבר ששתיהן הכחישו שקרה, ובכל אופן יש לציין כי לאחר מכן לנסקי ביצעה את בדיקת השתן באותה התחרות בעצמה. אלא שדומב חושש כי בעבר התרחשו לכאורה מקרים נוספים, גם בקרב ספורטאים אחרים, ולכן הוא דורש את הבדיקה.

דומב אישר את הפרטים ל-ONE ואמר: “הצדק צריך להיראות ולהיעשות, לא משנה כמה שנים עברו. גם את שיאיה של מריון ג’ונס פסלו כעבור כמה שנים. מהמקרים שהתגלו בעולם אנחנו למדים שלעתים קיים קשר שתיקה בין הרבה מאוד גורמים ולכן צריך לבדוק את הנושא גם בארץ. במקרי עבר לא צריך בקבוקונים עם שתן מפליל, צריך למצוא את הספקים של החומרים והאנשים שידעו על כך. יש כמה שיאים שצריך לבדוק בארץ והגיע הזמן שזה יקרה”.

מריון ג'ונס (רויטרס)

כידוע, סערת הסימום בספורט פרצה בשנים האחרונות כאשר תארים של ספורטאים שונים מהעולם נלקחו מהם ונבחרת רוסיה למשל אף הורחקה מהמשחקים האולימפיים בריו, לאחר שאנשיה הודו כי סיממו באופן שיטתי ספורטאים רבים. כמו כן, היכל התהילה של האתלטיקה העולמית נסגר ב-2015 משום שרבים מאלה שהופיעו בו נתפסו על שימוש בחומרים אסורים.