תוכניות האימונים של המתאמנים בחדר הכושר בנויות בדר”כ על פי מטרות כלליות של המתאמן כמו הגדלת מסת שריר או הרזייה – אך לא בכך מסתכם הדבר. התוכניות גם לוקחות בחשבון גורמים כמו אילוצי זמן, אי התקדמות באימונים וכמובן רמתו של המתאמן.

בדיוק בשל גורמים אלו ניתן למצוא את אימון הסופר סט אשר יכול לתת מענה לצרכים שונים בקרב המתאמנים – באימון מסוג זה נבצע שני תרגילים ברצף ללא מנוחה בניהם, כאשר קיימות שתי ורסיות שונות: שני תרגילים עבור אותו שריר, או שני תרגילים עבור שני שרירים שונים. מתי נשתמש בכל אחת מהוורסיות? אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.

אימון סופר סט עבור אותו שריר – נשתמש בוורסיה זו עבור מתאמנים מתקדמים יחסית אשר “תקועים” בתקרת זכוכית מסויימת מבחינת המשקלים עימם הם עובדים. ביצוע שני תרגילים ברצף עבור אותו שריר ללא מנוחה יוצרת עבורו גירוי חדש ברמת קושי גבוהה יחסית, אשר אמורה להשפיע עליו לקראת האימונים הבאים.

אם ניקח לדוגמא את שריר ה”יד הקדמית”, נבצע כפיפה במרפק כנגד מוט W וכשלא נוכל להמשיך יותר נעבור לתרגיל באחיזת פטיש עם משקולות בודדות. השריר למעשה מותש לחלוטין והמנוחה מתבצעת רק בין שני תרגילים ברצף ולא לאחר כל אחד מהם בנפרד.

חשוב לציין כי שיטת אימון זו היא לא שיטה קבועה לאורך זמן, אלא אמורה להוות טריגר בזמן קצר לבניה מאסיבית יותר של תאי השרירים. במקרה הטוב היא תהיה לא יעילה כי הגוף כבר יתרגל, ובמקרה הרע היא תוביל לאימון יתר שיוביל לתוצאות הפוכות ממה שהתכוונו מלכתחילה...

כדאי שתכינו את כל הציוד מראש כדי לא לבזבז זמן התארגנות...

נזכיר שוב שמדובר באימון למתאמנים מתקדמים יחסית שכן מדובר במעבר חד בין שתי טכניקות שונות כשהשריר עייף, וטעויות בביצוע עלולות להוביל לפציעות (מה גם שלמתאמנים חדשים השיטה כלל לא יעילה שכן השריר לא בשל לכך).

אימון סופר עבור שני שרירים שונים – בניגוד לוורסיה הקודמת כאן מדובר במטרות שונות לחלוטין, אם כי מטרת שבירת “תקרת הזכוכית” תמיד רלוונטית לכל שינוי ולכל החלפת שיטה.

המטרה הראשונה והמרכזית בקרב המתאמנים בוורסיה זו היא חיסכון בזמן – במקום לנוח בין התרגילים השונים, ננצל את הזמן לבצע תרגיל לשריר אחר. לדוגמא: נבצע עבור יד קדמית כפיפה כנגד מוט W וכשנסיים נעבור לתרגיל פשיטת מרפק כנגד פולי עליון לשריר התלת ראשי (היד האחורית) – לא ננוח בין התרגילים וכך נחסוך זמן.

המוט W כבר מחכה לכם לסופר סט...

המטרה השניה, בווריסה זו, שגם היא הולכת וצוברת תאוצה הינה שריפת השומנים  – כאשר אנו מבצעים אימון באינטנסיביות גבוהה במקביל להורדת זמני המנוחות (לפעמים חצי מהאימון נחתך) אנו מגדילים את זמן ההתאוששות. כאשר זמן ההתאוששות גדל הגוף משתמש במאגרי השומן שעות רבות לאחר סיום האימון – כך שאם אתם נתקלים במתאמן שמתנשף ומזיע בין שני תרגילים שונים תבינו למה…

מכל מקום, לא משנה באיזו ורסיה נשתמש, מה שבטוח הרווחנו זה את גיוון האימון – מה שמעסיק לא מעט מתאמנים אשר כבר ותיקים במכון וחווים רוויה ברמה מהותית.

נציין לסיום כי גם בוורסיה זו חשוב להקפיד שהמתאמן הוא ברמה מספקת לביצוע התרגילים, שכן יש לשמור על הטכניקה במקביל לאימון בדופק גבוה מאוד שאינו מתאים לכולם. בנוסף, יש לשים לב שוורסיה זו דורשת זמינות גבוהה של מכשירים או משקולות שאתם עוברים ביניהם כל העת. 

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!