ביום חמישי בשעה 20:00 תצא לדרך באופן רשמי עונת 2018/19 של מכבי תל אביב עם המשחק הראשון בסיבוב המוקדמות הראשון של הליגה האירופית – משחק חוץ אצל פרנצווארוש, סגנית אלופת הונגריה, באצטדיון גרופאמה שבבודפשט.

רגע לפני פתיחת המשחק והעונה, יקחו הצהובים חלק בטקס מרגש שיתקיים באצטדיון של הקבוצה המארחת לזכר אישטוואן טות', אחד הסמלים הגדולים של הקבוצה ההונגרית בעבר, שהציל יהודים רבים במלחמת העולם השנייה ונרצח בעקבות פעולותיו.

מדובר במחווה ייחודית לכוכב הכדורגל ההונגרי שהוליך כקפטן את הקבוצה לאליפות הונגריה לפני מלחמת העולם השנייה ואשר במהלך המלחמה, סייע ליהודים רבים, נתפס ונכלא ולבסוף, כאמור, נרצח.

מדובר ביוזמה של הקונגרס היהודי העולמי והקהילה היהודית בהונגריה, במסגרתה לפני המשחק ייערך טקס לזכרו של טות’, בהשתתפות נציגי הקבוצות, הקהילה היהודית של הונגריה והקונגרס היהודי העולמי. בנוסף לכך, בתחילת המשחק יוקרן סרט במרכז המגרש על פועלו וחייו של טות’, ולאחר מכן יעלו למגרש יחד עם השחקנים ילדים אשר ילבשו חולצות הנושאות את הכיתוב "הגיבור המשותף שלנו" ותמונתו של אישטוואן טות'.

איביץ' ושחקניו באימון (האתר הרשמי של מכבי ת"א)

המשחק כולו יעמוד בסימן מלחמה בשנאה, באפליה ובאנטישמיות. מהלך זה נעשה בתיאום של הקונגרס היהודי העולמי והקהילה המקומית, יחד עם ראשי קבוצות הכדורגל המשתתפות במשחק והממשלה ההונגרית, וכהמשך ישיר להצהרה ביוזמת ממשלת הונגריה במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה כי היא תיאבק בתופעות האנטישמיות באפס סובלנות.

לקראת המשחק, מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר אמר: "הקונגרס היהודי העולמי שמח לראות שהממשלה ההונגרית ממשיכה ותומכת בפועל בהצהרתה במועצת זכויות האדם באו"ם, לפיה תאבק בתופעות האנטישמיות אשר נמצאות במגמת עלייה מטרידה. חינוך ודיאלוג הם כלים חשובים להתמודדות עם תופעות בזויות אלו, ועלינו להמשיך ולשמר את זיכרון השואה על מנת למנוע מההיסטוריה לחזור על עצמה. יוזמה זו מתקשרת באופן ישיר לפעילות הקונגרס היהודי העולמי בתחום האנטישמיות בספורט במסגרת שיתוף הפעולה החדש עם מועדון הכדורגל צ'לסי - “כרטיס אדום לשנאה” למאבק בתופעות השנאה והאנטישמיות בעולם הספורט”.