מכבי תל אביב פספסה הזדמנות טובה לנצח בבאר שבע ומי שלא לקח את ההזדמנות לנצח את המשחק הוא מאמן מכבי ולדימיר איביץ', ששוב בחר ברוטציה אותה הוא התחיל עוד במשחקים באירופה. הרוטציה של איביץ’ די הזויה ובגללה הוא הפסיד את העלייה לשלב הבתים בליגה האירופית. רוטציה לא עושים עם 5-6 שחקנים, אלא עם שני שחקנים. וכך, איביץ' הפסיד למכבי ת"א הרבה כסף והמשך משחקים באירופה. היום ניתן היה לראות כי אייל גולסה ודור פרץ היו חסרים במשחק מול סארפסבורג הנורבגית.

כשהייתי בהפועל תל אביב והשגנו הצלחה באירופה, לא השתמשנו ברוטציה כל כך גדולה נוסח איביץ', מקסימום החלפנו שני שחקנים בכל פעם. איביץ’ לא יכול להשאיר שלושה שחקנים כמו אלירן עטר, דור מיכה ועומר אצילי בחוץ ולא לתת להם לפתוח במשחק כל כך חשוב. המאמן הסרבי היה חייב לשתף לפחות את אצילי כבר בדקה ה-46, כי ראו שלאיתי שכטר לא היה כוח לרוץ. מכבי היא קבוצה עדיפה על ב"ש ואם היא הייתה משחקת עם השלישייה מההתחלה, היא גם הייתה מנצחת את המשחק. במחצית הראשונה סגנית האלופה אמנם החזיקה יותר בכדור, שלטה במשחק, אבל לא הגיעה למצבים.

ולדימיר איביץ'. שוב בחר ברוטציה (איציק בלניצקי)ולדימיר איביץ'. שוב בחר ברוטציה (איציק בלניצקי)

אם מכבי ת"א רוצה לזכות באליפות העונה, ויש לה הזדמנות טובה לכך,  היא חייבת להציב הרכב יציב וקבוע שחייב לרוץ במשך כל העונה. בנוסף, מכבי ת"א חייבת להביא חלוץ. קבוצה שרוצה לזכות באליפות ומשחררת חלוץ כמו וידאר קיארטנסון, שהיה מלך השערים שלה בשנים האחרונות, הייתה צריכה כבר לשריין חלוץ במקומו, כי היא לא תוכל להסתדר במשך העונה רק עם שכטר ועטר, שהוא בכלל שחקן כנף ולא “תשע”, כשקיים עדיין ספק לגבי היכולת של צ'יקו אופואדו, שהוא גם לא חלוץ מטרה.

לעומת זאת, ברק בכר התחיל את המשחק במערך פחדני ללא שום שחקן יצירתי באמצע. אמנם ב”ש הובילה, אבל היתרון נבע כתוצאה מטעות בהגנת מכבי. זו לא אותה ב"ש שהורגלנו לראות בשלוש השנים האחרונות. אם אני הייתי מאמן ב"ש, לא הייתי עולה לשחק כך, בצורה הזו, שהראתה למעשה ליריבה באופן פסיכולוגי על פחד, במיוחד כשאתה משחק בבית שלך.

ב"ש לא שיחקה עם הרכב פחדני כזה בעונה שעברה. אני חושב שאחת הבעיות שלנו היא שלמאמנים אין דמות מקצועית מלמעלה, שפותחת להם את העיניים מבחינה מקצועית על טעויות שהם עושים ולא רואים אותן. למעשה, איביץ' ובכר עושים מה שהם רוצים בפן המקצועי, בלי שמישהו יכול להגיד להם משהו.

ברק בכר. מערך פחדני (מרטין גוטדאמק)ברק בכר. מערך פחדני (מרטין גוטדאמק)

כמו שכתבתי בטור של ערב פתיחת העונה, טוני וואקמה עשה את ההבדל בין ב"ש טובה לב"ש פחות טובה, והיא לא הביאה תחליף במקומו. האלופה סבלה היום גם מחולשה של עדן בן בסט, כאשר מרואן קבהא ודן איינבינדר לא תרמו לה בצד ההתקפי. לגבי ב"ש והמשך העונה, אלונה ברקת חייבת להביא שחקן שהוא שובר שוויון. יש לאלופה גם הגנה חלשה מאוד, שחייבת חיזוק. בחלק הקדמי אני מדבר על שחקן יצירתי כמו וואקמה.

לסיכום, המשחק היה ברמה בינונית מאוד ורק במחצית השנייה, בזכות החילופים שנעשו ראינו מכבי ת"א טובה יותר, אבל בכללי, מפתיחת העונה בליגת העל עד כה הרמה יותר ירודה לעומת העונה שעברה.

אי אפשר לסיים את הטור בלי התייחסות לסאגת החולצה של אריאל הרוש. אני לא מבין מה ההתעקשות? מה זה משנה באיזה צבע חולצה הוא ישחק? זו בושה לכדורגל, כששופט מבקש, צריך להישמע לבקשה ולא להתעסק באמונות תפלות או בשנאה לאחר. הסיפור הזה לא מקדם את הכדורגל שלנו. המנהלת חייבת להעניש בחומרה את הפועל ב"ש בגין ההתנהלות הזו.