לבית”ר ירושלים יש את אלי אוחנה, למכבי תל אביב יש את אבי נמני, ולהפועל באר שבע יש את אליניב ברדה. הסמל הכי גדול של הקבוצה מבירת הנגב חתם עידן במועדון של אלונה ברקת כאשר הודיע רשמית על פרישתו ממשחק פעיל אחרי דקות הפרידה שרשם ב-1:6 על מכבי נתניה, איתן סיים קריירה עשירה במהלכה זכה בחמש אליפויות ושני גביעים בישראל, לצד אליפות אחת ושני גביעים במדי גנק הבלגית, איתה הופיע גם בליגת האלופות.

למרות ההצלחה המקצועית, ארון התארים העמוס, הקדנציה המוצלחת בת שבע העונות באירופה וגם 38 ההופעות בנבחרת ישראל, ברדה ייזכר קודם כל בזכות האדם שהוא. מעבר ליכולת הכיבוש והרעב הבלתי נגמר, החלוץ יצר לעצמו מעמד של מנהיג ומודל לחיקוי בכל מועדון שעבר בו. תשאלו אפילו את כוכבי נבחרת בלגיה, קווין דה בראונה ממנצ’סטר סיטי וטיבו קורטואה מצ’לסי, שגם שנים אחרי שעזבו את הליגה הבלגית ונמצאים הרבה מאוד זמן בצמרת העולמית, עדיין זוכרים ומרעיפים מחמאות על מי “שגידל” אותם כשעשו את צעדיהם הראשונים בקבוצת הבוגרים של גנק.

אלונה ברקת מברכת את אליניב ברדה (משה חרמון)

בדיוק בעונה בה החל ברדה את דרכו מעבר לים, אלונה ברקת השלימה את ההשתלטות שלה על הפועל באר שבע. בזמן שהחלוץ עשה חיל בבלגיה, הבעלים לא הצליחה להרים את המועדון האדום שהמשיך את הדשדוש מהתקופה של אלי זינו – עד שדרכם של השניים נפגשו. מספר 10 שחזר לקבוצת נעוריו בתחילת עונת 2013/14 משך אחריו שמות גדולים נוספים שעד לאותה עונה לא ספרו את הקבוצה מהדרום כאופציה ריאלית ומיד השרה את רוח הווינריות כדי לקחת את הקבוצה עד למקום השני, אחרי שנים ארוכות שלא טעמה את הצמרת של ליגת העל. בהמשך הגיעה גם האליפות ההיסטורית בעונת 2015/16 ששמה את החותמת הסופית על תווית “הסמל” והפיכתו לאגדה חיה ביציעים של טוטו טרנר.

מספר 10 באדום אף פעם לא היה כדורגלן טיפוסי. נדירים היו הרגעים בהם הוא הופיע במדורי הרכילות וגם הלוק המיושן משהו עם התסרוקת סטייל “דורה” עליה התקשה לוותר, הפכו אותו ליוצא דופן בנוף הכדורגל הישראלי. המקצועיות, המסירות וההקרבה שהפגין נתנו לו את הגב מהקהל הבאר שבעי גם כשהיכולת על המגרש דעכה.

הקהל בטרנר במחווה לאליניב ברדה (משה חרמון)

בעקבות אירוע הלב שעבר במהלך אימון הקבוצה וממנו יצא בשלום בדרך נס ללא נזק, את העונה האחרונה בקריירה שלו, ברדה העביר לצידו של ברק בכר על הספסל של האלופה, בדיוק המקום בו צריכה באר שבע לשמור אותו. כמו ברק יצחקי במכבי תל אביב, גם ברדה חייב לקבל תפקיד משמעותי בשדרה המקצועית של המועדון ולהיות האיש שימשיך להצעיד אותו קדימה לצידם של הבעלים, המנכ”ל אסי רחמים וכמובן בכר.

אז לאחר שעידן ברדה על הדשא הגיע לסיומו באופן רשמי עם שלוש דקות מרגשות ב-1:6 על מכבי נתניה, לאוהדים האדומים נותר רק לקוות שהקפטן האגדי יצליח להותיר מורשת לא פחות מפוארת גם בעבודה החדשה מחוץ לקווים. יודעים מה, אפילו אם יצליח לרשום חצי מההצלחות וההישגים אליהם הגיע כשחקן, הקהל באצטדיון טוטו טרנר יכול להיות רגוע. 

הכתוב הינו טור דעה.