סוף כל סוף אני יושב בבית מול המרקע, צופה בקבוצתי לשעבר ונהנה מכל רגע. זה פשוט מדהים, איך בתוך חמישה שבועות הגיע מאמן, כדורגלן עבר, שעשה היסטוריה גם כמאמן וגם כעוזר במועדון, עם שקט נפשי והמון צניעות, אולי המאמן הכי לא מיוחצן בכדורגל הישראלי, ושינה את מכבי חיפה ב-180 מעלות.

מי שצפה במשחק מול האלופה היוצאת, הפועל באר שבע, ראה קבוצה מאומנת, מתורגלת, וכזאת שיודעת מה היא רוצה מעצמה. כל שחקן יודע לבצע את מה שמרקו בלבול מבקש ממנו ואני אתן דוגמא – יש חיבור מדהים בין עאיד חבשי, לעופרי ארד, רז מאיר, נטע לביא, שון וייסמן ומוחמד עוואד. ולמה? כי כל השחקנים האלה שיחקו אצל מרקו בנבחרת הצעירה, הם מכירים ויודעים את עקרונות המשחק של המאמן שלהם, מכירים את שיטות העבודה שלו באימונים ומיישמים הכול על כר הדשא.

שחקני מכבי חיפה חוגגים עם הקהל בסיום (איציק קדוש)שחקני מכבי חיפה חוגגים עם הקהל בסיום (איציק קדוש)

מכבי חיפה לחצה בשטח היריב כל כך גבוה ושיבשה להפועל ב"ש את הנעת הכדור כאשר היא לוחצת בצורה חכמה על ג'ון אוגו, שסומן כמטרה העיקרית מבחינת הירוקים. ההברקה של בלבול עם ארד, שאף מאמן לפני כן לא האמין בו, פשוט מדהימה. הבלם הצעיר היה שוב מצוין ואין לי מילים למצוא כדי להחמיא לו.

מרקו משחק בשיטה של 3:5:1:1. השחקנים שלו עושים את זה בצורה בלתי רגילה, כאשר המגנים מתפקדים למעשה כשחקני כנף ומצטרפים מעולה להתקפה. תעיד העובדה ששני המגנים של הירוקים, רז מאיר וארנסט מאבוקה, הגיעו למצבים ואף בעטו לקורה. גם אייטן ריינן, הבלם שכולם שלחו הביתה מזמן, מגלה יכולת נהדרת.

חנן ממן מול אטיין ריינן (מרטין גוטדאמק)חנן ממן מול אטיין ריינן (מרטין גוטדאמק)

מכבי חיפה גימדה את ב"ש, שלא הזכירה את הקבוצה שהפכה להיות, אלא נראית כמו הגרסה של הירוקים בשנים האחרונות. היא נראית קבוצה מופקרת, השחקנים עושים מה שהם רוצים על המגרש.  בכר עומד על הקווים ונראה אובד עצות, בלחץ אדיר והלחץ שבו הוא נמצא מקרין על המשחק של הקבוצה שלו. ב"ש כולה בלחץ עצום והימצאותה במקום השביעי אומרת הכול. בקצב הזה – הבאר שבעים גם לא יהיו בפלייאוף העליון.

לעומת זאת, מכבי חיפה חייבת להמשיך ולהתקדם עקב לצד אגודל, לתת לבלבול את כל השקט הנדרש, להמשיך בדרך בה התחיל, דרך של צניעות, כנות ואמונה. בניגוד למאמנים אחרים, מרקו בא ופשוט עשה. לא דיבר, לא קשקש, לקח את החומר הקיים, הסגל שכולם הספידו והפך אותו לקבוצה. לאורך כל הדרך טענתי שגם מהסגל הנוכחי, בתקופות הכי קשות, אפשר וצריך להוציא מהשחקנים האלה יותר. אני שמח שעד כה מרקו עושה זאת כמו גדול. 

שחקני מכבי חיפה חוגגים (איציק קדוש)שחקני מכבי חיפה חוגגים (איציק קדוש)

לסיום, אני חייב לציין את נטע לביא. סוף סוף, אחרי הרבה שנים מכבי חיפה מצאה קפטן אמיתי. הקשר לא הפסיק לרוץ ולחלק הוראות ולהכווין את חבריו. מדובר במנהיג ושחקן מוביל וחשוב במרכז השדה.