והנה שוב חוזר הניגון: מכבי חיפה ומאמנה נפרדים. הקורבן התורן הוא פרד רוטן ההולנדי, שמצטרף לרשימה הארוכה אחרי אלישע לוי, ראובן עטר, אריק בנאדו, אלכסנדר סטנוייביץ', מרקו בלבול, רוני לוי, רנה מולנסטיין וגיא לוזון, אליה יש להוסיף עוד שני מנהלים מקצועיים: תור כריסטיאן קרלסן ומוחמד אלאך.

השינויים הנרחבים שהקבוצה מהכרמל עוברת בכל קיץ מתרסקים בפנים של הבעלים, יעקב שחר, בכל עונה במשך שמונה השנים האחרונות. יענק’לה, ששלט ביד רמה בכדורגל הישראלי בתחילת המילניום, הפך לבדיחה העצובה של ליגת העל, עם מספר מהלכים שריסקו את המועדון, שברו את ליבו של הקהל ולקחו את הירוקים עשרות צעדים אחורה.

יעקב שחר מאוכזב (שחר גרוס)יעקב שחר מאוכזב (שחר גרוס)

זה התחיל בעידן אלישע לוי. אחרי השבת תואר האליפות לאחר עונת הקיזוז, מכבי חיפה איבדה שרשרת שחקנים מרכזיים בדמותם של תומר חמד וליאור רפאלוב. מספר זרים משמעותיים עברו אל מעבר לים ואת הקבוצה החדשה אלישע לא הצליח לבנות כמו שצריך. שחקני רכש רבים הגיעו, דבר שהיה זר מאוד למכבי חיפה, ונקנו שחקנים שלא מתאימים ללבוש את החולצה הירוקה (דלה ימפולסקי, חן עזריאל, איציק כהן ורבים נוספים).

גם בגזרת הזרים, מכבי חיפה התרסקה עונה אחרי עונה. רכשים שהגיעו בקיץ בקול תרועה מצאו עצמם עוזבים אחרי עונה אחת בלבד, לפעמים כבר בחודש ינואר, והשיא הגיע עם שחקן שפרש אחרי החוויה בכרמל. הבחירה הלקויה והבנייה הבעייתית של המועדון כל קיץ, למרות הכרת הבעיות שכל בר דעת יכול היה להבחין בהן, הובילו את המועדון לשפל מדרגה חדש.

ניקולה דרינצ'יץ'. פרש מכדורגל אחרי שעזב (עמרי שטיין)ניקולה דרינצ'יץ'. פרש מכדורגל אחרי שעזב (עמרי שטיין)

המנטרה חזרה על עצמה כל הזמן. מאמן מתחיל – פותח בצורה מזוויעה – מפוטר – בא אחר במקומו – מחליף את כל הסגל בהתאם לרצונו – פותח עונה חדשה – מפוטר לאחר מספר מחזורים. וככה, עברו בכפר גלים למעלה מ-150 שחקנים בפחות מעשור. עד שכבר נחתו בכרמל זרים איכותיים שהיו יכולים להחזיר את הקבוצה לצמרת (גליינור פלט, גארי קגלמאכר, מארק ואליינטה, רובן ראיוס) בא צוות חדש, ומתוך אגו לא מוסבר החליט להיפטר מהם, ככל הנראה בגלל שהם לא חתומים על הרכישה שלהם.

הכל התחלף במכבי חיפה, רק דבר אחד נשאר – הצוות הניהולי. יעקב שחר ואסף בן דב המנהלים את המועדון, צריכים לשאול את עצמם מה הם עושים לא בסדר. איך יכול להיות שכל כך הרבה אנשי צוות בכירים ושחקנים, שפרחו ברגע שעזבו את חיפה, לא הצליחו להרים את הקבוצה המפוארת הזו קדימה. יענק’לה היקר, תפסיק לזלזל בקהל האוהדים שלך. כל שנה אתם מתעסקים רק בשיווק ומנותקים לגמרי מהצרכנים, שאחרי שנים רבות של סבל, במהלכן הגיעו לכל מגרש בארץ ומילאו את סמי עופר, נמאס להם.

אסף בן דב. איזה שינוי הוא הביא? (נעם מורנו)אסף בן דב. איזה שינוי הוא הביא? (נעם מורנו)

אחרי העונה הכי חלשה ב-30 השנים האחרונות, מכבי חיפה הייתה חייבת להתחזק במספר עמדות, אך דווקא כשעמדו על המדף דיא סבע, בן שהר וליאור רפאלוב נתקלו הירוקים בקבלת החלטות לא נכונה. חבל שהבעלים הירוק לא החתים את אחד מהם והוכיח לליגה שהוא חזר למשחק. הצוות ההולנדי לא עשה את המוטל עליו, ונכשל כישלון חרוץ. אך שוב, אין אנו יודעים מי באמת קיבל את ההחלטות מאחורי הקלעים והאם הצוות קיבל את כל מבוקשו.

כולי תקווה לראות את מכבי חיפה חוזרת לימיה הגדולים, וגם את יענק’לה, למרות הביקורת, חוזר לחייך. וכפי שאמרו ה”קופים הירוקים” בהפגנה במשרדיו של שחר ביום ראשון האחרון: “זה הזמן להתעורר, הבית מתפורר”.

שלטים בהפגנת אוהדי מכבי חיפה (איציק בלניצקי)שלטים בהפגנת אוהדי מכבי חיפה (איציק בלניצקי)

הכתוב הינו טור דעה.